Nacionalizmi arab është një ideologji politike që pohon se arabët përbëjnë një komb të vetëm. Si një ideologji tradicionale nacionaliste, ajo promovon kulturën dhe qytetërimin arab, kremton historinë arabe, lavdëron gjuhën arabe si dhe letërsinë arabe, dhe bën thirrje për përtëritje të shoqërisë arabe përmes bashkimit total.[1] Ai bazohet në premisën se njerëzit e botës arabe - nga Oqeani Atlantik në Oqeanin Indian - përbëjnë një komb të lidhur së bashku nga një identitet i përbashkët: etni, gjuhë, kulturë, histori, gjeografi dhe politikë.[2][3]

Flamuri i Revoltës Arabe u përdor fillimisht kundër turqve osmanë dhe mbetet një simbol i shquar i nacionalizmit arab. Dizajni dhe ngjyrat pan-arabe janë baza e shumë flamujve të shteteve moderne arabe.

Një nga qëllimet kryesore të nacionalizmit modern arab është çlirimi i botës arabe nga ndikimi nga bota perëndimore (që shihet si një "nemesis" i forcës arabe) dhe largimi i atyre qeverive arabe që konsiderohen të varura nga hegjemonia perëndimore. Kjo formë e ideologjisë i ka rrënjët në rezultatin e padëshiruar të Revoltës Arabe; në arritjen e suksesshme të qëllimit të tyre parësor për shpërbërjen e Perandorisë Osmane, rebelët arabë mundësuan në të njëjtën kohë ndarjen e shtetit të tyre të mundshëm arab të bashkuar nga fuqitë perëndimore. Ndjenjat anti-perëndimore u rritën ndërsa nacionalistët arabë u përqendruan rreth çështjes së sapogjetur Palestineze, duke promovuar pikëpamjen se sionizmi përbënte një kërcënim ekzistencial për integritetin territorial dhe status quo-në politike të të gjithë rajonit dhe se konflikti arabo-izraelit që rezultoi ishte i lidhur drejtpërdrejt me Imperializmin perëndimor për shkak të nxitjes britanike të sovranitetit hebre.[4][5] Uniteti arab u konsiderua një instrument i domosdoshëm për "rivendosjen e kësaj pjese të humbur" të kombit, që nga ana tjetër nënkuptonte eliminimin e "relikteve" të kolonializmit të huaj.[6] Megjithatë, ideologjia në tërësi filloi të bjerë në të gjithë botën arabe pas fitores vendimtare izraelite në Luftën Gjashtë Ditore.[7][8]

Personalitete dhe grupe të shquara që lidhen me nacionalizmin arab përfshijnë Faisal I i Irakut, Gamal Abdel Nasser, Lëvizja Nacionaliste Arabe, Michel Aflaq, Muammar Gaddafi, Saddam Hussein, Organizata për Çlirimin e Palestinës dhe Partia Socialiste Arabe Ba'ath.

Shiko edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Requiem for Arab Nationalism" by Adeed Dawisha, Middle East Quarterly, Winter 2003
  2. ^ Charles Smith, The Arab-Israeli Conflict, in International Relations in the Middle East by Louise Fawcett, p. 220.
  3. ^ Sela, 151
  4. ^ Sayegh, Anis (1970). Palestine and Arab Nationalism (PDF). Beirut: Palestine Liberation Organization Research Center. fq. 20, 21, 42. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Kramer, Martin (1993). "Arab Nationalism: Mistaken Identity". Daedalus. 122 (3): 177. ISSN 0011-5266. JSTOR 20027188. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Omar, Saleh (1992). "Arab Nationalism: A Retrospective Evaluation". Arab Studies Quarterly. 14 (4): 24. ISSN 0271-3519. JSTOR 41858027. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Requiem for Arab Nationalism" by Adeed Dawisha, Middle East Quarterly, Winter 2003
  8. ^ Charles Smith, The Arab-Israeli Conflict, in International Relations in the Middle East by Louise Fawcett, p. 220.