Nagasaki

kryeqyteti i Prefekturës Nagasaki në ishullin Kyushu në Japoni

Nagasaki (Japonisht: 長崎市) është qyteti më i madh në ishullin Kyushu, Japoni. Tomihisa Taue është kryetarë i bashkësisë që nga viti 2007. Së bashku me Hiroshimën, Nagasaki është i njohur për ngjarjen e 6 gushtit të vitit 1945, pasi që forcat ajrore të SHBA-së hedhën bombën atomike në qytet në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Nagasaki
長崎市
Qytet
Një rrugë në Nagasaki
Një rrugë në Nagasaki
Popullsia
 • Gjithsej446.007
Faqja zyrtareUebfaqja zyrtare

Aeroporti

Redakto

Aeroporti i Nagasakit është aeroport ndërkombëtar, ndodhet 4 kilometra në perëndim të stacionit të trenit në qytetin Omura dhe 18 kilometra në verilindje të stacionit të trenit në qytetin e Nagasakit.

Universitete

Redakto
  • Universiteti i Nagasakit
  • Universiteti për studime të huaj
  • Kolegji i Femrave

Binjakëzimet

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto