Naser Berisha (lindur më 26 Shkurt 1967) në Gjilan është këngëtar i njohur. Si çdo fëmijë ashtu edhe Naseri ne moshen shum te re filloi te kerkoj veten permes lloj -lloj sporti dhe aktiviteti tjeter si karate, futbpll, labor fotografish etj, por ne moshen 13 vjeqare ndalet ne vendin e duhur qe edhe sot eshte i lumtur se eshte ndalur aty pa hulumtuar boten me tutje, pra muzika,kendimi dhe kitara. Ne shkollen e mesme Naseri bashke me nje shok te klases dhe vllaun e tij( Shefqet dhe Zeqirja bajramin) formuan Band-in "PREMIERA" e me vone ju bashkohet edhe Luli si baterist, i cili funksionoi rreth 6 vite deri sa situata u keqsua aq shum sa nuk mbeti vend per muzik dhe ne vitin 1993 u shperbe Band-i definitivishte. Por gjate atyre 6 viteve per moshen qe kishin shum te re dhe mundesit qe ishin paten nje sukses shum te mire, pas inxhizimit (rexhistrim-it) ne radio Gjilan per her te pare me vone band-i arriti edhe inxhizimin (rexhistrim-it) edhe RTP dhe Xhirimin e pare ne TVP e atehershme me kengen "MATURANTET", e qe ne topliste arriten deri ne vendin e 2 te toplistes. Kurse per terminin e dyte i cli pas suksesit te mjaft te madhe, shum me shpejte ju rezervua ne RTP me 5 korrik 1990 deshti edhe fati ashtu qe deri sa Bandi po pregaditej per te shkuar ne Studio te RTP kishin ndodhur Gjera te tmerrshem I gjith stafi i RTP dhe TVP ishin debuar nga policia serbe kurse nga producenti i atehershem nje kroat i quajtur Marian i cili edhe ai ishte debuar nga studio ju drejtua bandit me keto fjal "Djem shkoni ne shtepi sepse nuk ka mbetur me kohe per muzik" dhe nga ai moment ne plotesishte te deshpruam fillon edhe mendimi per fundin e Bandit, por vullneti dhe deshira e madhe per muzik i shtyri qe edhe 2-3 vite te vazhdojme qe te punojme dhe shpresa per nje dite me te mire i mbante se bashku deri ne fillim te vitit 1993 kur definitivishte u shperndan ku Naseri dhe Luli zgjodhem rrugen e mergimit si e vetmja mundesi qe te shpetojme nga lufta e cila zhvillohen ne ish -jugosllavi. Gjate funksionimit te Band-it PREMIERA band-i shum paraqitje ne mundesit dhe ne kushtet qe kishin., kurse kenga Maturantet e cila ishte aktuale dhe e cila kishte nje sukses te madhe filloj te behet nje lloj "himn-i" per Gjeneratat e atehershme te cilat e perfundonin shkollen e mesme dhe ishim maturant. Kurse pas perfundimit te luftes ne Kosov dhe nje lloj Lirije qe erdhi, Naseri ju kthye muzikes ku mblodhi kenget e vjetra qe kishte me PREMIEREN dhe disa keng te reja dhe ne bashkepunim me Nazimi Rexhepin dhe Reshat Beqirin e perfundoi albumin e pare ne studion e Enis Presheves Uniqsound-studio me titull "JO" MOS THUAJ, ku e njejta keng ishte nje keng e cila ishte ne duet me Faraonin

Por pas nje "gabimit fillestar" qe e beri Naseri sepse albumin dual ne shitje kurse asnje videoklip nuk e percolli albumi nuk e pati edhe jehonen qe e pritej por pas ardhjes se tij serish ne kosov Naseri mesoj nga gabimi dhe e realizoi spotin e kenges "Do te doja" e cila keng ngadal por sigurte si nje shishe vere e mir dhe e vjeter u ngrit ne te gjitha toplistat deri ne vendine e pare gati se ne te gjitha Mediat ne Kosov, Shqiperi dhe Maqedoni, dhe pastaj pas prezences se tij ne TV si ne emisone per te rinje dhe poashtu edhe si mysafir direkt ne TV programe, i beri njerzit edhe me kurreshtar dhe albumi filloj te shitej me sukses te madhe pastaj shtohen konceretet si ne Kosov ashtu edhe jashte ne Diaspor, dhe nga ketu hapen rruget dhe Naserin dhe filloi te punoj per albumin e dyte. Por para se te filloj ne albumin e dyte Naseri vijon nje shkoll per Audio-inxhinjer ne SAE-Colleg ne Frankfurt te Gjermanise, ku perpos anes teknike qe meson per punen qe ne te ardhmen e pret ne studio, ai aty ka mundesin edhe te mesoi per biznisin dhe marketingun ne pergjithsi ne tregun e muzikes dhe te njejten dituri e perdor menjeher ku fillon punen organizative rreth puneve te albumit si ne anen muzikore ashtu edhe ne anen percjellse te albumit me marketing dhe strategji per te garantuar nje sukse te madhe per albumin e dyte. Duke kaluar vitet, ndryshohet edhe pamja e njeriut. Kështu ka ndodhur edhe tek Berisha, që dukja e tij është me të vërtetë ndryshe nga ajo qe jemi mësuar ta shohim, por zëri i tij nuk ka pësuar asnjë ndryshim, është po ai zë karakteristik. Në anën tjetër, Naser Berisha eshte poashtu anetar i Lëvizjes Vetëvendosje, ku shpeshherë është parë afër Albin Kurtit.

Publikime dhe pjesëmarrje në koncerte Redakto

Në vitin 2000, Naser Berisha publikon albumin "Jo Mos Thuaj".

Në verën e vitit 2002, Naser Berisha publikon albumin e dytë "Gjurmët". Albumi i dyte pregaditet shum me mire ne çdo aspekt dhe ne baze te nje strategjie dhe marketingu te menduar suksesi nuk mungon qe nga fillimi. Dhe me kengen "A me kujton" te cilen e percjell edhe Video-klipi kenga lansohet per 12 jave ne toplista te ndryshme dhe ne vitin 2003 si nje nder klipet me te mira Naseri ftohet ne "NETET E KLIPIT SHQIPTAR" ne Tirane. Kurse si nje lloj vazhdimsie ne mes albumit "Gjurmet" dhe albumit te tret i cili pritet te del ne ket vite (2005) Naseri sjell ne treg nje keng e cila quhej "HAJ SHKO..." dhe pas nje prezentimi te sukseshem neper TV kombetare ne Kosov dhe pas transmetimit ne 2-3 ditet e ardheme spoti ndalohet kinse per shkaqe te nje fjales, por e verteta qendron dikund tjeter sepse kenga ne fjal ishte nje Kritik e hapur ndaj te keqijave qe e kishin pushtuar Kosoven ne cdo aspekt dhe thuhet nje fjal e vjeter popullore se "kush e ka mizen mas veshit e prek veshin" dhe ndihet i sulmuar nga kritikat edhe pse ky videoklip ne Shqipri transmetohet pa problem deri ne diten e sotme. Komplet albumi punohet (aranzhohet dhe rexhistrohet ne Gjermani) ku bashkpunon me kompoziror dhe textshkrues shqiptar por edhe kompozitor dhe texshkrues gjerman, kurse te gjith aranzhmanet kryhen nga Axel M. Producent dhe Arranzher shum i sukseshem ne muziken Gjermane dhe internacionale (fitues qmimeve si ai EBBA -Awards ne Cannes 2004) Kurse per hollesira me te medha me kohe do te gjenden ne ket web faqe oficiele te Naser Berishes.Në Gusht 2006, Naser Berisha merr pjesë në Çelësi Muzikor 1 me këngën "Dy Pas Mesnate", ku fiton cmimin "Vokali me i mire".Në vitin 2006, Naser Berisha publikon albumin "Nese Shkon".Në Gusht 2007, Naser Berisha realizoi edhe kengen "Pergjithmon", e realizuar ne studion “Solid sound” ne Gjilan ku ne te njejten kohe ne bashkpunimme produksionin “Overtime” poashtu nga Gjilani realizon edhe vidoklipin e kesaj kenge.Më datë 26 Qershor 2009, Naser Berisha publikon videoklipin "Kur Mbetesh Vet". Me këtë këngë, Naser Berisha merr pjesë në Zhurma Show 2009 në vitin 2009.Më 18 Gusht 2011, Naser Berisha publikon videoklipin "Deti I Lodhur". Me këtë këngë, Naser Berisha merr pjesë në Zhurma Show 2011 në vitin 2011.Më 25 Gusht 2014, Naser Berisha publikon videoklipin "Lora". Me këtë këngë, Naser Berisha merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.Më 17 Mars 2016, Naser Berisha publikon videoklipin "Hajt Shko".Më 29 Gusht 2016, Jachki publikon videoklipin "Veni Jem", në bashkëpunim me Naser Berisha.Më 31 Maj 2017, Hekuran Krasniqi publikon videoklipin "Pa Kasavet", në bashkëpunim me Naser Berisha.Më 15 Gusht 2017, Naser Berisha publikon videoklipin "Engjujt". Me këtë këngë, Naser Berisha merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.Më 22 Gusht 2018, Naser Berisha publikon videoklipin "Paradox".Më 1 Nëntor 2019, Naser Berisha publikon videoklipin "Do Te Dua Dikur". Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.Më 10 Nëntor 2019, Nush publikon videoklipin "A M'kujton", në bashkëpunim me Naser Berishën. Teksti i këngës u shkrua nga Nush. Produksioni audio u realizua nga Cricket.Në Maj 2020, Naser Berisha merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Do Te Dua Dikur".Më 17 Shkurt 2021, Naser Berisha publikon videoklipin "Himni I Nënës". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Naser Berisha. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.Më 15 Prill 2021, Naser Berisha publikon videoklipin "Ne Te Mire E Ne Te Keq".Më 25 Maj 2021, Naser Berisha publikon videoklipin "Fjala E Thyer".Më 24 Qershor 2021, Naser Berisha publikon videoklipin "Pike Ne Zemer". Orkestrimi i këngës u punua nga Naser Berisha.Më 28 Korrik 2021, Naser Berisha publikon videoklipin "Une Heroi Yt". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Naser Berisha.Më 7 Shtator 2021, Naser Berisha publikon videoklipin "Kohe". Kënga është punuar në të githë komponentet e saj nga Naser Berisha.Më 10 Shkurt 2022, Naser Berisha publikon videoklipin "Epike". Muzika e këngës u punua nga Naser Berisha, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku.Në vitin 2022, Naser Berisha publikon albumin "Epikë".Më 7 Prill 2023, Naser Berisha publikon videoklipin "Himni I Gilanit". Muzika e këngës është shkruar nga vetë Naser Berisha.

Shiko edhe Redakto

Referime Redakto