Nelspruit është qytet në verilindje të Afrikës Jugore. Qyteti ka pasur 58,672 banorë më 2011.[1] Nelspruit ndodhet 110 kilometra në perëndim të kufirit me Mozambikun, 330 kilometra në lindje të Johannesburgut dhe 82 kilometra në veri të kufirit me Suazilendin.

Nelspruit
Qytet
Pamje nga Nelspruit
Pamje nga Nelspruit
Location of {{{official_name}}}
Population
 • Total58.672
Websitewww.mbombela.gov.za

HistoriaRedakto

Nelspruit është themeluar në vitin 1895 nga tri vëllezër të familjes Nel të cilët ishin duke kullotur bagëtitë e tyre rreth vendit të Nelspruitit gjatë muajit të dimrit.

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Adrian Frith; Census 2011 Lexuar së fundi më 4 tetor 2013.