Nelspruit është qytet në verilindje të Afrikës Jugore. Qyteti ka pasur 58,672 banorë më 2011.[1] Nelspruit ndodhet 110 kilometra në perëndim të kufirit me Mozambikun, 330 kilometra në lindje të Johannesburgut dhe 82 kilometra në veri të kufirit me Suazilendin.

Nelspruit
Qytet
noform
Pamje nga Nelspruit
Vendndodhja
Nelspruit is located in Afrika Jugore
Nelspruit
Nelspruit

Koordinatat: 25°27′57″J 30°59′07″L / 25.46583°J 30.98528°L / -25.46583; 30.98528

Administrimi
Shteti Flamuri Afrika e Jugut
Provinca Mpumalanga
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 72.63 km2
Popullsia 58,672 banorë
Dendësia 810 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 1200
Prefiksi 013
Koordinatat 25° 27′ 57″ Jug

30° 59′ 07″ Lindje

Faqja Zyrtare www.mbombela.gov.za

HistoriaRedakto

Nelspruit është themeluar në vitin 1895 nga tri vëllezër të familjes Nel të cilët ishin duke kullotur bagëtitë e tyre rreth vendit të Nelspruitit gjatë muajit të dimrit.

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Adrian Frith; Census 2011 Lexuar së fundi më 4 tetor 2013.