Neslihan Atagül Doğulu (lindi më 20 gusht 1992) është aktore turke. Ajo ka studiuar në Universitetin Yeditepe.

Neslihan Atagül Doğulu
Skeda:Neslihan Atagul (cropped).jpg
Neslihan Atagül Dogulu
Informacione personale
Vendlindja Stamboll, Turqi
Filma & seriale 
 shquar
Kara Sevda
Bashkëshort(ja) Kadir Doğulu
Kombësia Turke
Faqja zyrtare www.neslihanatagul.com

Jeta e hershmeRedakto

Neslihan lindi më 20 gusht 1992 në Stamboll. Ajo banon së bashku me familjen e saj në Stamboll. Ajo ka një vëlla Ilkay, babai i saj ishte shofer dhe nëna e saj është amvise. Babai i saj është me prejardhje kirkasiane, ndërsa nëna e saj është me prejardhje bjelloruse.[1] Gjatë fëmijërisë Neslihan dëshironte të bëhej aktore. Në moshën 13 vjeçare, ajo morri pjesë në filmin İlk Aşk.Ajo ka 2 qen Vera dhe Affet

KarrieraRedakto

Në vitin 2006, ajo morri hapat e para në karrierë saj si aktore në filmin İlk Aşk me rolin Genç Bahar. Në vitin 2011, ajo morri pjesë në filmin Araf me regji të Yeşim Ustaoğlu. Në tetor 2015, ajo filloi të aktroj në serialin Kara Sevda me regji të Hilal Saral.

Jeta personaleRedakto

Më 26 nëntor 2015, ajo u fejua me aktorin Kadir Doğulu. Ata u martuan më 8 korrik 2016.[2]

FilmografiaRedakto

Filmat
Viti Titulli Roli
2011 Araf Zehra
2006 İlk Aşk Genç Bahar
2015 Senden Bana Kalan Elif
Serialet
Viti Titulli Roli
2006 - 2010 Yaprak Dökümü Deniz
2011 Canım Babam Pınar
2011 - 2012 Hayat Devam Ediyor Şirin Bakırcı
2013 - 2014 Fatih Harbiye Neriman
2015 - 2017 Kara Sevda Nihan Sezin (Kozcuoğlu)
2018-2018 Dip Bilge

ReferimetRedakto

  1. ^ "Kush është Neslihan Atagül?". milliyet. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kadir Doğulu ve Neslihan Atagül nikah tarihini erteleyecek mi?". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)