Neuchâtel

komunë në Zvicër

Nojshatel, (frengjisht: Neuchâtel), është qytet në Zvicër.

Nojshatel
fr: Neuchâtel
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.05 km2
Popullsia 31.500( 2002) banorë

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

EkonomiaRedakto

Arsimi dhe kulturaRedakto

SportiRedakto

NgjarjetRedakto

TransportiRedakto

TurizmiRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto