Nevil Dede

futbollist shqiptar

Nevil Thanas Dede (10 janar 1975) është trajner në skuadrën KF Tirana dhe ish-futbollist. Ai ka luajtur në KF Tirana nga viti 1994 deri në vitin 2008, përveç vitit 2004-2006, pasi që ai ka luajtur në skuadrën KF Elbasani. Poashtu në një vit, Nevili ka luajtur për skuadrën Guangzhou R&F F.C. në Kinë. Në vitin 1995, ai ka luajtur në kombëtaren shqiptare.

Nevil Dede
Të dhënat personale
Emri i plotëNevil Thanas Dede
Data e lindjes (1975-01-10) 10 Janar 1975 (46 vjeç)
Vendi i lindjesTirana, Shqipëri
Gjatësia1,84 m (6 ft +12 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1994–2004KF Tirana255(24)
2005–2006KF Elbasani68(11)
2006–2007KF Tirana44(6)
2008Changsha Ginde F.C.25(0)
2008–2009KF Elbasani8(0)
2009–2010KF Tirana0(0)
Ekipi kombëtar
1995–2007Shqipëria30(0)
Ekipet e menaxhuara
2010–2011KF Tirana
2011–2012KF Laçi
2012–2013KS Luftëtari
2013KF Tirana
2014KS Kastrioti
2015–Albania U19 women
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).