Nexhefi ose Najaf (Arabisht: النجف Naxhaf) është qytet në Irak, rreth 160 km jug të Bagdadit. Tek myslimanët shiitë, Nexhefi është qyteti i tretë i shenjtë pasi që varri i Ali ibën Ebi Talibit gjendet në këtë qytet.

Nexhef
Qytet
noform
Vendodhja e Nexhefit (me të kuqe) në Irak
Administrimi
Shteti Flamuri Iraku
Provinca Provinca Nexhef
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 60 m (m.n.d.)
Popullsia 1,389,500 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+3

Shih edheRedakto