Qerbelaja

Një qytet në Irak

Qerbelaja (Arabisht: كربلاء‎‎; Karbalā) është qytet në Irak, ndodhet 100 km në jugperëndim të Bagdadit.

Qerbelaja
كربلاء
Qytet
noform
Vendndodhja
Qerbelaja is located in Iraku
Qerbelaja
Qerbelaja
Vendndodhja e Qerbelasë në Irak

Koordinatat: 32°37′V 44°02′L / 32.617°V 44.033°L / 32.617; 44.033

Administrimi
Shteti Flamuri Iraku
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 572,300 banorë
Faqja Zyrtare www.shiraz.ir/

Besohet se Qerbelaja është vend i shenjtë për muslimanët shia po aq sa Meka, Medina dhe xhamisë el-AksaJeruzalem

BesimetRedakto

Sipas shiave, alevinjve dhe bektashinjve, ata besojnë që Qerbelaja është një nga vendet e shenjta në Tokë. Eshte vendi e el-Abas bin Aliut.

Në letërsiRedakto

Naim Frashëri shkron poemit me emrin Qerbelaja.