Coordinates: 66°0′N 169°0′W / 66.000°N 169.000°W / 66.000; -169.000

Ngushtica e Beringut (Anglisht: Bering Strait, Rusisht: Берингов пролив, Beringov proliv, Yupik: Imakpik[1][2]) është një ngushticë që lidh Paqësorin dhe oqeanet Arktik mes Rusisë dhe shtetit të SH.B.A-së, Alaska. E emërtuar sipas Vitus Bering, një eksplorues danez në shërbim të Perandorisë Ruse, ajo qëndron pak më në jug të Rrethit Arktik në rreth 65° 40' V gjerësi, me kufirin aktual lindje-perëndim SH.B.A-Rusi 168° 58' 37" P.

Fotografi satelitore e Ngushticës së Beringut
Grafiku detar i Ngushticës së Beringut
Harta Peters është ndarë në ngushticën e Beringut* [2] Në hartat e tjera një pjesë e Rusisë tregohet e majtë të Alaskës.

Gjeografi dhe shkencëRedakto

Ngushtica e Beringut është rreth 82 kilometra (51 mi) e gjatë në pikën e saj më të ngushtë, mes Cape Dezhnev, Gadishulli Chukchi, Rusi, dhe pika më lindore (169° 43' W) e kontinentit Aziatik dhe Cape Prince of Wales, Alaska, Shtetet e Bashkuara, pika më perëndimore (168° 05' W) e kontinentit të Amerikës së Veriut. Thellësia e ngushticës është e ndryshme mes 30 metra (98 ft) dhe 50 metra (160 ft).[3]

PopullsiaRedakto

Zona është pak e populluar. Zona menjëherë në anën e Alaskas i takon Zonës Nome, vend për një popullsi prej mbi 9.000 banorë. Asnjë rrugë nuk ekziston nga ngushtica deri në qytetet kryesore të Alaskës, me vetëm disa rreth Nome.

Bregu rus i takon Chukotka Autonomous Okrug. Pa rrugë, Provideniya (4,500 banorë) dhe Chukotsky (5,200 banorë) shtrihen përgjatë ngushticës.

Ishujt Diomede qëndrojnë në mes të rrugës në ngushticë. Fshati në Little Diomede ka një shkollë e cila i përket Distriktit Arsimor të Ngushticës së Beringut, Alaskë.

EkspeditatRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Forbes, Jack D. 2007. The American Discovery of Europe. Urbana: University of Illinois Press, pp. 84 ff., 198,
  2. ^ Stuckey, M., & J. Murphy. 2001. By Any Other Name: Rhetorical Colonialism in North America. American Indian Culture, Research Journal 25(4): 73–98, p. 80.
  3. ^ It is only 53 mile (85 km) wide, and at its deepest point is only 90 metra (300 ft) in depth. [1]

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Ngushtica e Beringut – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale