Nikshiqi është vendbanim dhe qendër e njësisë administrative në Mal të Zi. eshte qyteti ne pjesen veri-perendimore te Malit te Zi.Koha e formimit te tij llogaritet shekulli i 18-te,por mendohet se eshte ne themelet e qytetit te vjeter mesjetar Onogosht.Eshte i vendosur ne fushen me te madhe karstike ne Mal te Zi e ne baze te madhesise se territorit te tij eshte komuna me e madhe.Nikshiqi eshte qender industriale dhe arsimore.Eshte i njohur me prodhimin e birres,hekuranes,industrise se drurit,por edhe mexeheroren e boksit.Ne Nikshiq ekziston fakulteti Filozofik i Universitetit te Malit te Zi.

Pak historiRedakto

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Titull shembullRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Nikshiqi – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Koordinatat: 42°46′48″V 18°56′24″L / 42.78000°V 18.94000°L / 42.78000; 18.94000