Nina Kusturica është një regjisore austriake e lindur në Bosnjë - Hercegovinë, redaktore e filmave dhe producent filmash .

Nina Kusturica
Faqja në rrjethttp://www.littlealien.at/en_regie01.html

Biografia Redakto

Ka studiuar në Universitetin e Muzikës dhe Performing Artsit në Vjenë për t'u bërë drejtoresh dhe redaktore filmi dhe ka fituar diplomën e saj me filmin Auswege që kishte premierën në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin në Forumin Ndërkombëtar të Kinemasë së Re. [1] Ajo gjithashtu hapi Diagonale - Festivali i Filmit Austriak - në 2003. Në të njëjtin vit, Nina Kusturica dhe Eva Testor themeluan kompaninë prodhuese Mobilefilm në Vjenë.

Filmografia Redakto

regjizore, prodhuese, redaktore (përzgjedhje)

 • 1998 Ich bin der neue Star, dokumentar, 15 min., Drejtor, shkrim
 • 1999 Dëshirat, filmi i shkurtër, 20 min., Drejtor, shkrim
 • 2000 Draga Ljiljana - I dashuri Ljiliana, dokumentar, 31 min., Drejtor, shkrim
 • 2001 Der Freiheit, filmi i shkurtër, 14 min., Drejtor, shkrim
 • 2003 Auswege, filmi artistik, 90 min., Drejtor, shkrim
 • 2004 24 Realitete për sekondë, një dokumentar për Michael Haneke, 58 min., Drejtor, redaktim, prodhim
 • 2009 Little Alien, dokumentar, 94 min., Drejtor, shkrim, redaktim

producente/ redaktori (përzgjedhja)

 • 1997 Fol Easy, film i shkurtër, redaktimi
 • 1999 Lesen makht tot, filmi artistik, redaktimi
 • 2002 Laut und deutlich, dokumentar, redaktim
 • 2005 Kotsch, filmi artistik, redaktimi
 • 2007 Auf dem Strich - Paul Flora në film dokumentar, prodhim
 • 2007 Bijtë e Vjenës në Vjenë, dokumentar, prodhim, redaktim

Cmime Redakto

 • 2006 Diagonale, Filmi më i mirë i redaktimit së bashku me Bernhard Schmid për Kotsch
 • 2010 çmimi artistik i shquar, [2] kategori: dialog ndërkulturor, i Ministrisë Federale të Arsimit, Arteve dhe Kulturës, 2010
 • 2010 Funksioni Dokumentar - Vendi i dytë, Redaktimi - Vendi i parë për pak të huaj, Filmfestival Ndërkombëtar Los Anxheles, 2010 [3]
 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2013. Marrë më 30 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ http://www.bmukk.gv.at/ministerium/vp/20100707.xml
 3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2016. Marrë më 30 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)