Nisma Socialdemokrate (historisht Nisma për Kosovën (NK)) është një parti politike në Kosovë, formuar nga Fatmir Limaj dhe Jakup Krasniqi, ish-anëtarë të Partisë Demokratike të Kosovës në vitin 2014. Kryetari i partisë është Fatmir Limaj, ndërsa Jakup Krasniqi u bë sekretarë i këshillit të partisë.[1][2]

NISMA Socialdemokrate
Shkurtesa NISMA
Leader Fatmir Limaj
Sekretari Bilall Sherifi
Themeluar 28 shkurt 2014
Selia Prishtinë, Kosovë
Ideologjia Qendrës së majtë
Socialdemokracia
Kuvendi
4 / 120
Komunat
1 / 38
Prania ne rrjet
www.nisma.info
Kosova Kosova

ReferimetRedakto

  1. ^ Limaj dhe Krasniqi shpalosin "Nismën për Kosovën"
  2. ^ "Limaj dhe Krasniqi përcaktohen për emrin "Nisma Qytetare për Kosovën". Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 shtator 2014. Marrë më 9 korrik 2016.

Lidhje të jashtmeRedakto