Nita Bahtiri

këngëtare shqiptare

Nita Bahtiri (e lindur më 26 shkurt 1993 në Prishtinë, Kosovë, Jugosllavi) është një këngëtare dhe pianiste shqiptare. Asaj iu rrit fama pas pjesëmarrjes në sezonin e parë të The Voice of Albania. Pas garës, ajo mori pjesë në Top Fest dy herë, në vitin 2012 dhe 2013.

Nita Bahtiri
VeglatPiano

BiografiRedakto

Ajo përfundoi shkollën e mesme muzikore Prenkë Jakova dhe të vazhdoi studimet e pianos në Akademinë e Arteve në Universitetin e Prishtinës.[1] Në moshën 18 vjeçare, ajo u regjistrua në The Voice of Albania.

Pas shfaqjes, ajo mori pjesë në edicionin e 9-të të Top Fest me "Një shpirt", por nuk arriti të çojë atë në fazat nën e lartë të shfaqjes. Një vit më pas, ajo u kthye me "Zemër e drynosur" dhe arriti deri në gjysmë-finale.[2][3]

DiscografiaRedakto

KëngëRedakto

  • 2012 – "Një shpirt"
  • 2013 – "Zemër e drynosur"

ReferimeRedakto

  1. ^ "Nita Bahtiri: Biografia". Teksteshqip.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Nita Bahtiri - Zemer e drynosur - Top Fest 10". Top Channel Albania. Marrë më 13 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Nita Bahtiri - Zemer e drynosur - Top Fest 10 Gjysmefinale". Top Channel Albania. Marrë më 18 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)