The Voice of Albania ose The Voice (shqip: Vokali) është talent-show në Top Channel. Vokali startoi më 21 tetor të vitit 2011. Ky talent-show ka për detyërë të zgjedh Zërin e Shqipërisë, dhe vlerësoj vetëm Zërin duke përjashtuar performancën apo dukjen. Vokali ka 4 pjestarë të jurisë ku do njihen edhe si "Tranjerë" ose "Coaches". The Voice, është spektakli më i ndjekur në Shqipëri.

The Voice of Albania
I njohur siThe Voice of Albania
Vokali i Shqipërisë
GjiniaTalent show
Krijuar ngaJohn de Mol
Prezantuar ngaLedion Liço (1-6)
Gjuha në prodhimin origjinalShqip
Nr. i sezoneve6
Nr. i episodeve100+
Transmetimi
Formati i pikturës16:9 (Widescreen)
Transmetimi i parë21 Tetor 2011
Transmetimi origjinal19 Maj 2017
Kronologjia
I ndjekur ngaThe Voice Kids Albania
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

FormatiRedakto

Formati i këtij evenimenti përbëhet nga katër elemente kryesore: Audicionet e fshehura, Betejat dhe "Live shows" apo Netët live. Audicionet për The Voice mbahen nëpër qendrat më të mëdha të Shqipërisë dhe Kosovës ku një panel i përbërë prej muzikantëve dhe producentëve të këtij spektakli do zgjedhin këngëtarët më të mirë, të cilët do ftohen në studiot e Top Channel në Tiranë.

Audicionet e fshehura mbahen pasi producentët e këtij spektakli të kenë zgjedhur talentët më të mirë. Para tyre, juria do jetë përballë publikut në performancat e artistëve. Në qoftë se juria pëlqen atë që ndëgjon shtyp butonin dhe kthehet nga artisti, ku gjithashtu merr edhe postin si Tranjerë i atij artisti. Në qoftë se përballë artistit kthehen më shumë se një juri atëherë artisti ka të drejt të zgjedh vetë tranjerin.

Gjithashtu pjesë e rëndësishme e këtij evenimenti janë edhe "Betejat", ku marrin pjesë të gjithë të kualifikuarit e audicioneve të fshehura. Meqë çdo pjesmarrës ka trajnerin e vet, trajneri ka për detyrë që të zvogëloj numrin e pjesmarrësve duke i futur në betejë. Në panelin e jurisë, përveç trajnerëve, marrin pjesë edhe artist të tjerë të cilët i ndihmojnë tranjnerëve të zgjedhin artistëve. Në betejë marrin pjesë dy këngëtarë të cilët këndojnë të njejtën këngë, në të njejtën kohë, në të njejtin vend. Pasi të mbarojnë performancën e tyre, trajneri ka për detyrë të zgjedh të preferuarin që të vazhdojë më tutje.

Pjesa më e rëndësishme e këtij evenimenti, pos audicioneve dhe betejave janë "Netët live" apo the Live shows. Për nëntë javë rresht, 6 këngëtarë nga secila skuadër do të luftoj për fitore. Çdo javë performojnë dy skuadra, deri në javën e shtatë ku marrin pjesë të gjithë antarët. Për çdo javë eliminohet një artist nga secila skuadër. Pasi të mbarojnë performancën e tyre, artistët hyjnë në televotim. Dy më pak të votuarit shkojnë në Sing off, ku këndojnë këngën e fundit. Pas Sing Off-it, trajneri duhet të zgjedh artitin e preferuar të vazhdoj më tej.

Tranjerë edhe prezantuesitRedakto

Sezona Tranjerët
1 Alma Bektashi Sidrit Bejleri Elton Deda Miriam Cani
2
3 Aurela Gaçe
4 Elsa Lila Genc Salihu
5 Jonida Maliqi
6 Alban Skënderaj Besa Kokëdhima Rona Nishliu Xuxi
Sezona Prezantuesit
Kryesore Prapaskenë
1 Ledion Liço Marina Vjollca  
2  
3
4
5 Kiara Tito Mishel Rrena
6 Fjoralba Ponari  

Përmbledhje SezonaRedakto

Informacioni i artistit
  Ekip Sidrit
  Ekip Miriam
  Ekip Alma
  Ekip Elton
  Ekip Aurela
  Ekip Genc
  Ekip Elsa
  Ekip Jonida
  Ekip Alban
  Ekip Besa
  Ekip Rona
  Ekip Xuxi
Sezona Transmetimi parë Transmetimi final Fituesi Vendi i 2te Vendi i 3te/4te Trajner fitues Prezantuesi Trajneret (Si Ulën)
Kryesore Prapaskenë 1 2 3 4
1 21 Tetor 2011 10 Shkurt 2012 Rina Bilurdagu Marsela Çibukaj Enrika Derza Alma Bektashi Ledion Liço Marina Vjollca Sidrit Alma Miriam Elton
Lundrim Paçuku
2 7 Tetor 2012 22 Janar 2013 Venera Lumani Mjellma Berisha Jozefina Simoni Sidrit Bejleri   Miriam Sidrit Elton Alma
Matej Karaqi
3 19 Tetor 2013 25 Janar 2014 Florent Abrashi Borjana Dojle Sigi Bastri Sidrit Alma Aurela
Krenar Ismaili
4 18 Tetor 2014 5 Janar 2015 Aslaidon Zaimaj Albina Kelmendi Semi Jaupaj Genc Salihu Genc Elsa Alma Sidrit
Olsa Ballguri
5 9 Janar 2016 16 Prill 2016 Tahir "Tiri" Gjoçi Lorenc Hasrama Ina Torba Sidrit Bejleri Kiara Tito Mishel Rrena Sidrit Jonida
Elbunit Krasniqi
6 27 Janar 2017 19 Maji 2017 Klinti Çollaku Lidia Lufi Lis Asllanaj Alban Skënderaj Fjoralba Ponari Xuxi Besa Rona Alban
Anxhela Elmazi

BurimetRedakto

Faqja zyrtare e "The Voice of Albania" Arkivuar 15 dhjetor 2015 tek Wayback Machine