Oblika është një fshat në Komunën Ana-MalitRrethit të Shkodrës.Afer oblikes eshte Zusi nje fshat kryesor i kesaj rrethine.

Oblika

Emërtimi

Redakto

Sipas gjuhëtarit Rrota toponimi ka prejardhje latine nga obliquus, tërthor, e tërthortë.[1]

Historia

Redakto

Përmendet për herë të parë në aktet e 1398 Oblich, e më vonë shpesh si fshat, pronari, dhe paesium. Spas kallëzimeve të priftit Duklan, mbreti bullgar Samueli në vitin 998 rrethoi dhe kapi princi serb Vladimir pranë fortesës bizantine Obliquus.[2]


Referime

Redakto
  1. ^ Rrota, Justin (2006). Gjuha e shkrueme ase vërejtje gramatikore. Shkodër: Botime Françeskane. fq. 43. ISBN 99943-696-9-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Shuflaj, Milan (2004) [1925]. Serbët dhe shqiptarët. Përkthyer nga Hasan Çipuri. Tiranë: Toena. fq. 11. ISBN 99927-1-854-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)