Ollga Plumbi

politikane shqiptare

Ollga Plumbi ishte feministe, aktiviste dhe politikan shqiptare. Ajo gjithashtu u zgjodh deputete e parlamentit shqiptar në vitin 1945, por u bë e njohur si një nga feministët e para në Shqipëri.

Ollga Plumbi
U lind mëOllga Plumbi
Lupckë, Përmet District, Gjirokastër County, Southern Albania
Emri i letraveShpresa
OccupationShkrimtare, politikane, feministe, aktiviste, mësuese
GjuhaAlbanian
NënshtetësiaOttoman, Albanian

BiografiaRedakto

Ollga Plumbi, e njohur gjithashtu me emrin e saj të shkrimit Shpresa u lind në fshatin Lupçë të Përmetit më 1898. [1] Pasi burri i saj vdiq kur ishte e re, ajo shkoi të emigronte në Perëndim për të punuar për t'u kujdesur për familjen e saj. Më vonë ajo u kthye në Shqipëri dhe gjatë viteve 1936-1937 shkroi në botimin "Bota e Re" së bashku me shkrimtarë të tjerë progresivë si Migjeni dhe Selim Shpuza. Gjatë Luftës së Dytë Botërore ajo u bë pjesë e lëvizjes antifashiste dhe më vonë u zgjodh si kreu i Këshillit të Antifashizmit të Shqipërisë. Në zgjedhjet e vitit 1945 ajo u bë deputetë e Parlamentit Popullor dhe ishte deputetja e dytë më e votuar, vetëm pas vetë Enver Hoxhës.[2] Megjithatë, së shpejti ajo u hoq nga posti dhe u mënjanua nga politika, por ajo ende do të shkruante gjerësisht mbi feminizmin dhe barazinë gjinore.[3]

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2017. Marrë më 2 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ https://sot.com.al/dossier/shqipëria-68-vjet-votime-me-presione-vjedhje-manipulime-dhunë-pranga-e-krime
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 2 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)