Omaha, Nebraska (City of Omaha) është një qytet në qarkun Douglasshtetit federal Nebraska, SHBA. Në Omaha, Nebraska jetojnë 408958 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1242.4 banor/km2 (3217.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 338.2 km2 (130.58 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 332 m (1090 ft).

Omaha, Nebraska
Anglisht : City of Omaha
qytet
noform
View of Downtown Omaha from Heartland of America Park
Stema_figuraCity of Omaha flag.jpg
Vendndodhja
Omaha, Nebraska is located in SHBA
Omaha, Nebraska
Omaha, Nebraska

Koordinatat: 41°15′V 96°0′P / 41.250°V 96.000°P / 41.250; -96.000

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Nebraska
Qarku Douglas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 338.2 km2
 •  tokësore 329.16 km2
 •  ujore 9.04 km2
Lartësia 332 m (m.n.d.)
Popullsia 408958 banorë (2010)
 •  urbane 725,008 (US: 58th) banorë
 •  aglomerati 904,421 (US: 60th) banorë
Dendësia 1242.4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1854
Zona Kohore CST-6
Verore CDT-5
Kodi Postal 68022, 68101–68164
Prefiksi 402, 531
Faqja Zyrtare www.cityofomaha.org

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Omaha, Nebraska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale