Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Open Street Map të bashkohen në një artikull të vetëm. OpenStreetMap


OpenStreetMap (OSM) është një projekt virtual bashkëpunues me qëllim krijimin e hartës botërore së redaktueshme nga të gjithë.

Harta e Tiranës shkarkuar nga OpenStreetMap.org
Openstreetmap logo.svg
Harta e Tiranës nga OpenStreetMap.png
WebfaqjaOpenStreetMap.org
Tipi i faqesHartografia bashkëpunuese
Regjistrimkërkohet për kontribuesit
PronariOpenStreetMap Community
Krijuar ngaSteve Coast
Lëshuar më1 korrik, 2004

Hartat krijohen me anë të të dhënave të marra nga paisje portable GPS, fotografimi ajror, burime të tjera për përdorim publik apo edhe nga njohuria lokale. Si imazhet ashtu edhe grafikat vektoriale mund të shkarkohen nën liçensën Open Database License.[1]

OpenStreetMap është krijuar nën shëmbullin e Wikipedias; edhe këtu hartat që shfaqin karakteristika të ndryshme, butoni i mirënjohur 'Redakto' dhe historia e plotë e redaktimeve ruhen dhe mirëmbahen. Përdoruesit e regjistruar mund të ngarkojnë regjistëra GPS dhe të redaktojnë të dhënat vektoriale me anë të mjeteve të vëna në dispozicion.

State of the MapRedakto

Që nga viti 2007, komuniteti OSM ka mbajtur një konferencë vjetore, ndërkombëtare të quajtur State of the Map në qytetet e mëposhtme:
2007 – Manchester, UK
2008 – Limerick, Irlandë
2009 – Amsterdam, Hollandë
2010 – Girona, Spanjë
2011 – Denver, Shtetet e Bashkuara
2012 – Tokio, Japoni
2013 – Birmingham, UK
2014 – Buenos Aires, Argjentinë
2015 – (nuk ka pasur konferencë)
2016 – Bruksel 2017 – Aizuwakamatsu, Fukushima 2018 – Milano

ReferimeRedakto

  1. ^ RWeait (12 shtator 2012). "OpenStreetMap data license is ODbL v1.0". OSM Foundation. Marrë më 5 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)