Oviedo është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Oviedo, të provincës Asturias, në Asturias. Oviedo ka 222.917 banorë (2014), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 186.65 km2.

Oviedo
Qytet
Stema_figuraUvieu flag.svg
Vendndodhja
Oviedo is located in Spanjë
Oviedo
Oviedo

Koordinatat: 43°21′36″V 5°50′42″P / 43.36000°V 5.84500°P / 43.36000; -5.84500

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Asturias
Provinca Asturias
Qarku Oviedo
Kryetari i Bashkisë Agustín Iglesias (since 2012)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 186.65 km2
Lartësia 232 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 33001 and 33013
Koordinatat 43° 21′ 36″ Veri

5° 50′ 42″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.oviedo.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto