Oxnard, California (City of Oxnard) është një qytet në qarkun Venturashtetit federal California, SHBA. Në Oxnard, California jetojnë 197899 banorë (2010)[2], dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (7358 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 101.548 km2 (39.208 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 16 m (52 ft).[3]

Oxnard, California
City of Oxnard
qytet
Oxnard gateway monument sign.
Oxnard gateway monument sign.
Location of Oxnard, California
Population
 • Total197.899
Websitecityofoxnard.org

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali (Word) më 3 nëntor 2014. Marrë më 30 janar 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Oxnard (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2012. Marrë më 30 janar 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Oxnard". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më dhjetor 10, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Oxnard, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale