Ozzy Osbourne (lindur më 3 dhjetor 1948) është një këngëtar, autor këngësh dhe personalitet televiziv anglez. Ai u bë i njohur gjatë viteve 1970 si vokalisti kryesor i grupit heavy metal Black Sabbath, gjatë së cilës periudhë ai adoptoi pseudonimin "Princi i errësirës".

Referenca Redakto