Wardell Stephen "Steph" Curry II (u lind me 14 mars 1988). Ai është lojtar i Golden State Warriors dhe luan si organizator i lojës (playmaker). Eshtë i gjatë 6 ft 3 in (1.91 m) dhe peshon 190 lb (86 kg).Nga disa është konsideruar që të jetë qitësi më madh në historinë e NBA. Ai ka luajtur edhe gjatë kohës kur ishte në kolegj për Davidson.Atje, ai u emërua dy herë radhazi lojatri i vitit në Koferencën Jugore dhe ka vendosur rekordin per koshashëshunesin më te mire të të gjitha kohërave ne Davidson si dhe ne Koferencën Jugore.

Stephen Curry
Informacionet
Emri dhe Mbiemri: Stephen Curry
Nofka:                   Stephi
Pozita:                  Organizues(Playmaker)
Numri:                   30
Ekipi:                     Golden State Warriors
Çmimet e rëndësishme
Lojatri më i vleshëm në NBA per vitin (2015)
Lista e NBA All-Star (2014-2015)
Ekipi i parë vitit ne NBA (2015)
Kampion ne gjuajtje për tri pikë (2015)
Ekipi i dyte i vitit (2014)

Karriera në kolegj Redakto

Para se Curry të luaj një lojë në kolegj, në nje ngjarje në Davidson kryetrajneri i tij Bob McKillop tha "Pritni deri sa ta shihni Steph Curry. Ai është diçka e veçantë." Në ndeshjen e tij të parë studentore, kundër Michigan Lindore, Curry përfundoi me 15 pikë. Në ndeshjen e ardhshme, kundër Michigan, ai shënoi 32 pikë, dhuroi 4 asistime, dhe bëri 9 kërcime. Curry përfundoi sezonin kryesor në Konferencën Jugore me 21,5 pikë për lojë. Pasi sezoni përfundoi, ai u zgjodh për ekipi e SHBA-ve për tu shfaqur në kampionatin Botërore 2007 FIBA U19 në të cilin ai mesatarisht bëri 9,4 pikë, 3,8 kërcime dhe 2,2 asistime në 19,4 minuta, duke ndihmuar ekipit të SHBA-ve të fitojnë medaljen e argjendtë.

Karriera Profesionale Redakto

Golden State Warriors (2009–) Redakto

Golden State Warriors e zgjedhën Curry në shtatëshen e përgjithshëme në NBA Draft 2009. Ai më pas nënshkroi një mandat katër-vjeçar, 12.700.000 $ në korrik të vitit 2009 ku fitonte 12.700.000 $. Curry e bëri debutimin e tij të rregullt në NBA më 28 tetor, 2009 në ndeshjen e sezonit 2009-10 Warriors kundër Rockets Houston. Ai filloi lojën dhe e përfundoi me 14 pikë, 7 asistime, 4 vjedhe dhe 2 qarkullim në 36 minuta lojë.Më 10 shkurt 2010, Curry mori Triple-Double e parë kur ai regjistroi 36 pikë, 13 asistime dhe 10 kërcime. Më 7 prill 2010, Curry ka regjistruar 27 pikë, 14 asistime, 8 kërcime dhe 7 vjedhje të topave nën udhëheqjen e trajnerit të atëhershëm Don Nelson.

Sezoni 2010–11 Redakto

 
Stephen Curry shooting

Mesatarja e Curry-it ishte duke u përmisuar me 18.6 pikë, 3.9 kërcime, 5.8 asistime, 1.5 vjedhje te topave gjatë të sezonit.Curry është duke udhëhequr në NBA ne përqindjen gjuajtjeve te lira dhe ka vendosur një rekord të ri në Warriors me saktësi nga të shtënat prej93,4%, duke kaluar të mëparshmin Rick Barry prej 92,4%.Ai është gjithashtu fitues i çmimit NBA Sportsmanship.

Sezoni 2011–12 Redakto

Në maj të vitit 2011, Curry kishte operacioni në kyçin e këmbës së tij të djathtë për të riparuar ligamentet që ai mori nga një përdredhje gjatë sezonit 2010-11. Curry ishte i gatshëm për të luajtur nga fillimi i sezonit me trajnerin e tij të i ri Jackson.Lëndimi që e ka përcjellur gjatë sezonit përfundoi që Curry-in ta shohim në vetëm 26 prej 66 lojrave me mesataret e 14,7 pikëve, 3,4 gjuajtje, 5.3 asistime, dhe 1.5 vjedhje të topave.

Sezoni 2012–13 Redakto

Më 31 tetor 2012, Curry ra dakord për një mandat katër-vjeçar, me Warriors ku fitontne 44.000.000 $.Ai vazhdoi të përmirësoj mesataren e tij me 22,9 pikë, 4,0 gjuajtje, 6,9 asistime dhe 1.6 vjedh për lojë gjatë sezonit.Më 27 shkurt 2013, Curry shënoi 54-pikë që ishin pikët më të larta të tij në një humbje ne rezultat 109-105 kundër Knicks New York.Curry kishte një lojë shtesë ku shënoi 44 pikë në një lojë por Warriors përfundoi keq në një kryesim 16 pikësh në fund të tremujorit të katërt e cila rezultoi në një humbje të dyfishtë-jashtë orarit. Golden State do të shkojnë për të humbur me kampionin në fuqi të Konferencës Perëndimore San Antonio Spurs në gjashtë ndeshje.

Sezoni 2013–14 Redakto

Më 7 dhjetor 2013, në një fitore 108-82 mbi Grizzlies Memphis, Curry theu rekordin e Jason Richardson për tre pikshin në terren të bëra në karrierë me 701, duke bërë këtë me pak përpjekje.Curry e bëri paraqitjen e tij të parë në All-Star, pasi ai u votua nga tifozët si një iniciativë për Konferencën Perëndimore.Ai e përfundoi sezonin mesatarisht me 24,0 pikë dhe 8.5 asistime që ishin rezulatet më të mira në karrierën e tij.Golden State Warriors përfundoi me një rekord 51-31 dhe ishte e renditura e 6 në Konferencën Perëndimore.Curry dhe Warriors do të shkojnë për të humbur ndaj Clippers në shtatë ndeshje në mes të polemikave Sterling Donald. Ai u emërua në ekipin e dytë All-NBA për herë të parë.

Sezoni 2014–15 Redakto

Më 7 janar 2015, në një fitore 117-102 kundër Indiana Pacers, Curry e bëri qëllimin e tij duke i shënuar 1000 tre-pikësh në terren. Ai u bë lojtari më i shpejtë në historinë e NBA për ti bërë 1,000 tre-pikësh.Më 4 shkurt ai shënoi %1 pikë që ishin më të larta gjatë sezonit me saktëesi prej 16-të nga 26-të të shtënave në një fitore 128-114 kundëer Dallas Mavericks.Curry ishte duke kryesuar ne votimin energjik për 2015 NBA All-Star Game, duke e shmangur top të votuarve energjik të vitit të kaluar, siç isht LeBron James.Më 13 maj 2015, në një fitore 98-78 kundër Grizzlies Memphis në ndeshjen e 5 të Konferencës Perëndimore në gjysmë-finale, Curry u bë lojtari më e shpejtë për të bërë 100 tre-pikësh në plejof, duke arritur moment historik në 28 ndeshje.Përveç kësaj, Curry u bë lojtari i parë në historinë e NBA që të ketë gjashtë tre-pikësh dhe gjashtë vjedh të topave në një lojë të vetme.Curry i qojCurry reaksion Warriors për finalet e tyre të parë të Konferencës Perëndimore që nga viti 1976 Warriors deri në finalen e tyre të parë të Konferencës Perëndimore që nga viti 1976.

Rekordet në karrierë Redakto

Në një sezon të vetme they rekordin NBA me 272 tre-pikësha më 2012-13
Fitoj Taco Bell Skis=lls Challenge në NBA All-Star më2011
Fitoi medaljen e artë në 2010 FIBA Kampionatin Botëror në Turqi
Ishte anëtar i përfaqësueses të ekipit të meshkujve të SHBA-ve më 2010
Mesatarja e tij në karrierë 24,0 pikë për ndeshje
[1]

Jeta Personale Redakto

Emri i tij i parë është Steff-në ... Ai dhe gruaja e tij, Ayesha, kanë një vajzë, Riley. Prindërit e tij janë Dell dhe Sonya Curry. Ka dy vëllezër e motra, Seth dhe SYDEL. Dell babai i tij ishte një yll në Virginia Tech dhe shkoi për të luajtur 16 sezone në NBA për pesë ekipe të ndryshme, duke përfshirë një epokë 10-vjeçare me Hornets Charlotte. Mban tifozët të informuar për karrierën e tij dhe jashtë aktiviteteve të gjykatës në faqen e tij personale,stephencurry30.com. Është edhe në Twitter @ StephenCurry30.

Referencat Redakto

  1. ^ http://www.nba.com/playerfile/stephen_curry/bio/]. Statistikat nga faqja zyrtare e NBA