Përdoruesi:Miranda038/Pandemia COVID-19 në Slloveni


Pandemia COVID-19 në Slloveni është pjesë e pandemisësëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Virusi u përhap në Slloveni më 4 Mars 2020, kur u konfirmua rasti i parë. [1] Ishte një rast i importuar i transmetuar nga një turist që udhëtonte nga Maroku përmes Italisë, e cili ishte qendra e SARS-CoV-2 në Evropë në atë kohë. [2] Ditët e para të pandemisë ishin sfiduese për Slloveninë për shkak të dorëheqjes së Kryeministrit Marjan Šarec në fund të janarit dhe formimit të qeverisë së re që po zhvillohej aktualisht në atë kohë. Rasti i parë në Slloveni u konfirmua një ditë pasi Janez Janša u zgjodh Kryeministër. Gjatë periudhës së tranzicionit, shpërthimi u përshkallëzua. Një takim i përbashkët midis qeverive në ikje dhe atyre në hyrje u mbajt në 10 Mars 2020. Qeveria e përkohshme në largim e Marjan Šarec ishte përgjegjëse për menaxhimin e krizës deri në 14 Mars 2020.  Më 15 maj 2020, Sllovenia u bë kombi i parë evropian që deklaroi fundin e epidemisë COVID-19 brenda territorit të saj. [3]

Trajtimi i Sllovenisë për shpërthimin e koronavirusit është përmendur si një përjashtim i rëndësishëm gjatë kohës kur Evropa pësoi një krizë të jashtëzakonshme të koronavirusit dhe ka fituar vlerësime për efektivitetin e saj. [4] Vox renditi Slloveninë, së bashku me Jordaninë, Greqinë, Islandën dhe Vietnamin si ndër më të efektshmet në trajtimin e shpërthimit të koronavirusit. [5]

SfondiRedakto

Më 12 Janar 2020, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) konfirmoi se një koronavirus i ri ishte shkaku i një sëmundjeje të frymëmarrjes në një grup njerëzish në Qytetin Wuhan, Provinca Hubei, Kinë, e cila u raportua në OBSH më 31 Dhjetor 2019. [6] [7]

Raporti i fatalitetit të rasteve për COVID-19 ka qenë shumë më i ulët se SARS i vitit 2003, [8] [9] por transmetimi ka qenë dukshëm më i madh, me një numër të konsiderueshëm të përgjithshëm të vdekjeve. [10]

KohështrirjaRedakto

Testimi para infektimitRedakto

 • Kanë qenë 313 teste të kryera ndërmjet 7 janarit 2020 dhe 3 mars 2020, të gjitha ishin negative. [11] Vini re se ky numër i shtohet numrit të përgjithshëm të testeve të kryera më sipër. Gjithashtu, numri i rasteve ndryshon në referenca të ndryshme, pasi që Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik nuk lëshojnë të dhëna të reja në të njëjtën kohë. 

Mars 2020Redakto

 
Teksti "Zaprto Korona" (Korona e Mbyllur) përpara një kafeneje të mbyllur, 15 Mars 2020, Novo Mesto
 • 4 Mars 2020: Rasti i parë, i importuar, një turist që udhëton nga Maroku përmes Italisë.
 • 5 Mars 2020: 5 raste të reja janë konfirmuar, dy prej tyre ishin në kontakt me rastin e parë, të tjerët ishin importuar gjithashtu nga Italia. 6 Mars 2020: 2 raste të konfirmuara gjithashtu në Maribor, të dy personel mjekësor në spitalin kryesor që morën sëmundjen gjatë pushimeve të skijimit në Itali; Një pacient tjetër është një mjek nga Metlika, burimi i infeksionit të tij është gjithashtu një udhëtim në Itali. Numri total i rasteve të infektuara ishte 8.

Stampa:COVID-19 pandemic data/Slovenia medical cases

Date April 2020
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Infeksione e Reja 39 56 37 43 20 24 35 36 33 36 28 17 7 8 28 21 36 13 13 5 9 9 13 7 15 7 6 6 10 11
Infektimet Totale 841 897 934 977 997 1021 1056 1092 1125 1161 1188 1205 1212 1220 1248 1269 1305 1318 1331 1336 1345 1354 1367 1374 1389 1396 1402 1408 1418 1429
New deaths 1 0 4 2 6 2 6 4 3 2 5 3 2 1 5 0 5 4 4 3 0 2 0 1 1 1 1 3 3 2
Total deaths 16 16 20 22 28 30 36 40 43 45 50 53 55 56 61 61 66 70 74 77 77 79 79 80 81 82 83 86 89 91
Source: National Institute of Public Health
Date May 2020
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
New infections 5 5 0 0 6 3 1 1 4 3 3 1 2 1 1 0 1 0 1 1 0 0 0 0 1 0 2 2 0 0 0
Total infections 1434 1439 1439 1439 1445 1448 1449 1450 1454 1457 1460 1461 1463 1464 1465 1465 1466 1466 1467 1468 1468 1468 1468 1468 1469 1469 1471 1473 1473 1473 1473
New deaths 2 1 2 1 1 1 0 1 1 1 0 0 1 0 0 0 1 0 0 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 0 0
Vdekjet totale 93 94 96 97 98 99 99 100 101 102 102 102 103 103 103 103 104 104 104 104 105 105 105 106 106 107 107 107 107 107 107
Source: National Institute of Public Health
Date June 2020
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
New infections 0 2 2 0 2 5 1 0 1 2 0
Total infections 1473 1475 1477 1477 1479 1484 1485 1485 1486 1488 1488
New deaths 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Total deaths 108 108 108 108 108 108 108 108 108 108 108
Source: National Institute of Public Health

 

Shiko gjithashtuRedakto

ReferimetRedakto

 1. ^ Reuters (4 mars 2020). "Slovenia Confirms First Case of Coronavirus: Health Minister". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 6 mars 2020 – nëpërmjet NYTimes.com.
 2. ^ "Slovenia confirms first case of coronavirus: health minister". Reuters. 4 mars 2020. Marrë më 6 mars 2020 – nëpërmjet www.reuters.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Slovenia first European nation to declare end of epidemic at home". Marrë më 15 maj 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Slovenia successful in tackling coronavirus, fight not over yet". www.sloveniatimes.com. Marrë më 16 tetor 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Ward, Alex (5 maj 2020). "Vietnam, Slovenia, and 3 other overlooked coronavirus success stories". Vox. Marrë më 16 tetor 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Elsevier. "Novel Coronavirus Information Center". Elsevier Connect. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 janar 2020. Marrë më 15 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Reynolds, Matt (4 mars 2020). "What is coronavirus and how close is it to becoming a pandemic?". Wired UK. ISSN 1357-0978. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 mars 2020. Marrë më 5 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Crunching the numbers for coronavirus". Imperial News. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 mars 2020. Marrë më 15 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "High consequence infectious diseases (HCID); Guidance and information about high consequence infectious diseases and their management in England". GOV.UK (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
 10. ^ "World Federation Of Societies of Anaesthesiologists – Coronavirus". www.wfsahq.org. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 mars 2020. Marrë më 15 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Dnevno spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (COVID-19)". Marrë më 24 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

[[Kategoria:Pandemia e COVID-19 në Evropë]] [[Kategoria:Pandemia e COVID-19 sipas shteteve dhe territoreve]]