Sakozi i shpalli luftë Libis Redakto

Sarkozi i paska shpall luftë Libisë. Le të folin shka të dojin gjinja, kjo qishtu po i bjen. Përfaqësues i shtetit të Libis është "Gadafi", ne krahasoft najkush me Jugosllavin e ka gabim, Jugosllavia e ka pas ndryshe. Shpërbërje nga brenda. hahahah.

Çysh po i bije. Po i bjenë diqysh që duhet me leçit Libin prej OKB-së, tek atëher me marr vendime. Përndryshe po i bjen që kuj po i çohet raki me i hyp dikuj pi hyp, veq a ka takat. Leja e OKB po i bjenë si ajo konga. Ma mirë le ta bojin klubin e OKB-së këto shtetet me t'drejt veto. hahahah. Çishtu kur o shpija pa babë, e bjen në durë të vëllaznive të mëdhenjë. ahhahaha

 
Hala s'mu ka bo 10 e këta 11 - hahah
Na ka dal nusja
Sarkozjane
Me allafranga
Po lyp diku
Me u shprazë
Hajt Gadaf n'mujsh
Me e nxanë.[1]

hahaha

X1 Redakto

 
Re di Ga ga gu gu

Hhahaha.

HiniX
Del n'ish.

po hala shtosat e mundshem nuk i kom gjetë.

Për me dasht me pa sistemin diellor e me thonë e komë pa, demek e di ku e shka, duhesh me dal jasht sistemit diellor. Përndryshe vetem pallavra fol. hahahh. Kiriki dhe smokat. hahah


Bash nonen ju kini kajt qisaj kategorie të njerzëve jo me pare sa me muhalife, edhe ata pa kurrfarë përfitimi, veq për budalleki.[2] Ngjarje e vërtet dhe e sakt. Lexoma bre qitu shka pe shkrun. Ish në pyetje emri i një firme, shkrojat më të mëdhaja se sa unë. Po qe, ja nisa me ja lexu me shkronja. Ai ma ktheu, ih. Po qe mër o kallaj. Po, po kallaj për ty që ke mësu me lexu!!! - i moshuar, gjenerat pasoj e regjimit që nga 1981-ta.

Ftyr mac e bark kac

Kah njëher
E kah njëherë
Mëvjen me vjellë
E mëvjen Ftyrë
Macat meti nxanë
E gojen meuv jauv
Shky anë për anë.
E meuv jauv çkoçë
Kejt ato ça i kanë
Në kacë.

Në "vend" të hujë
Në bankën e dytë
Nga "të hujt" i rrethum
Bije zilja
Orës tretë
Fillon loja
Lepuri kërcen
Me butësinë
E fjalës së mirë
Më mirë se një
Hoxhë e një Prift
Më afron nga vetja
Më ulë në preher
Lëshon dorën
Flokët mi përdhelë[3]
Kjo ke mësuesja
Që koha më ka përpjekë
Plotë katër vjetë[4]
E u rrita i çikë
Problem pas problemi
Prej orëve të mësimit
Veq me ikë.
Me ditar në dorë
Nëpër e mbi banka
Më ndjekë
Por unë mbetem
I vërtetë
Edhe me makinë
Gjithë klasen e saj
Kërkon nëpër qytet
Hyri në modë
Ik-Ndeja në këtë qytet
Kjo ke mësuesja
Që në mend më ka mbetë[5]
Me tërehq me forcë
Zylyftë e mi
Por me këtë
Nuk ngopet i serti
Po e pagun vajza
Vajza e tij
Ky qe mësuesi
Që vetë e lypi
Vetë e gjeti[6]
Kjo ke një pjesë
Realiteti
Shkojm më tutje
Te Sllobodani
Ai hajvani
Për çdo ditë
Dojke mem nxonë
Kah shkojshim shkollë
Me mu me fol
Po s'kisha kohë
Isha i nxonën
Me shku me lujt
Futboll me shokë
Ky ke shkavi
Që për një vjersh
5-en n'ditar
Ma varri, mas
R-së teme
I mesi vesht çelt
Ky Valentini
Peget djal
Bishtazhini
Me porta s'di
Mirë me lujt
Shpëtimi ja thau
Me një cekë
Prej 3 metra lerg.
Vilsonit ja preu pejt
Kur edhem te portat
Sahara ma të mirat
N'klas i ka patë
Këta e thonin
Gjithë ata
Që janë ulë me ta
E me u ndal rryma
Kanë pasë fat.
E ku e lamë
E ku na mbeti
Vaj vatani
Vaj mileti
Mësuesit tanë
Kjo kohë e re
Seq naj treti
Pushimet erdhen
Si vera ka dera
E ja pash sherrin
Unë detit
E na u ba beteri
Me një t'mirë
Për Mungesa
T'parsyeshme
Unë mes me pas frik
Kesh ka harroj
Një fizikant
Po për ta e
Kamë lanë diku
Një pikë
E kon me marr
Tash nëpër gojë
Kuj po i bjen
Kjo kurorë
Jo mor jo
Se pu bona horë
E thojin
Gjakovari
Gjakovarin
Kurr nuk e lëshonë
Po kjo m'hedhë
Diku tjeter
Te Maloku
Mësusja tjeter
Nga Mitrovica e vjeter
Marimangen e saj
Unë e ledhatojë
Ajo në qetësi
Ku miza mundet
Me u ndie
Nxënsat shkruajn
Vetem me sy më shikon
Është dekorë o idiot
Mos luj ashtu
Jo, jo
At moment nuk e harroj
Ora e muzikës
Gjithmon për mu u konë
E kjo minin e Naim Frashërin
Shumë mirë ma kujton
Kuku mini mësuse
Ku? Ku?
O idiot!!!
Po drejtësia
Barazia mësuese
Vetë ke thonë
Ata një period
Unë krejt librin
Me ta thonë!
Çe ki qefë
Plotë ftyra
Tyne n'dras
Ti vizatoj
Kjo ke rrenë
Se vetem një pjesë
Në fletë të
Bllok IV -shit
Me laps grafik
Hise mu m'ka ra
Me vizatu
Tjerat, tjert
I kanë vizatu
Prej tyne
Shumë komë mësu
Naumin e mbaj mend
Kravaten nuk ja harroj
Se qaty kom mësu
Së pari gishtin
N'fletë vizatimit
Me lujtë, mjegulla
Me maru, qysh une du
Po prap se prap
Dhimta për mësuesit
Po del n'shesh
Si kanë mujt
Me duru këtë përshesh
Dorën në flokë
Kaçurrela t'saj
Për hirë t'shoqëris
Unë e shtijë
Ajo më shikon
Me dy syt e zi
Mësuesja e kupton
Prap klasa
Nuk është pregatit
Për me u pyet
Në orë të kimis
E kështu është
Kur mësimet i mëso
Para se ato me fillu
Mëson me mësues
Në frekuenca tjera
Me komuniku
Ruju se çka shehë
E nuk e ndien
Mundet met trullu
Se vdekja fillon
Me lindjen
Ka thënë atje jasht
Dikush diku
Eh!, qysh o puna
E mësuesve
Edhe hallet e tyre
Me i kallxu
Për mu, o
Si me këndu
E Milazimin[7]
E marksizmit
Me një fjal
Me kujtu
O pash Zoten
Mos m'shti
Mos m'shti
Llugave,
Se s'di me dal
Kështu vazhdon
Gishtin tregus
Drejt n'kokë
Dhe ora 45 minutshe
Bohet një sekon
Shoqëria një
E shtine llugave
Bravo ma lëshon
E unë, ishalla
S'ke naj shpijun
Këtu, se n'burg
Një ditë këtë
Njeri kanë me shti
E kështu puna
E llugave e morrave
Të jetës
Të nxisin me
Kapërcy tull mi tull
E del tulla
E Dugagjinit
Me rexhistrime
Destriktive
T'shpis Prizrenit
Tulla di tulla
Me maru,
Po nuk e di
Shka ka hekë
Për me u maru
E duhet me ditë
Që tullen nuk bon
Me thërrmu
Bukuria asaj
Bie në sy
Varsisht si u
Plasu kështu
Tregojke ai
Ai, su konë
Mësues u konë
Asi bre i Flamurit
E si është puna
E nxënsve
Mblidhen
E shpërndahen
E i shehë në
Çajtore
Shpërndahen
E në klas
Tubohen
Mungesat
Duhet të arsyetohen
E kështu
Fillon
Ora artistike
Ku marohen
Flija deri
Edhe me biber
Vetem mi thonë
Mësuses
Pa ler mo
Se shkoj ora
Jena ik
Kena pi çaj
Se ftoftë këtu.[8]


... hu![9]

War Lords Redakto

Nuk o "t'zot e luftës" por ndryshe duhet me konë. "War Lord's" janë paraqit diku te kelt, qatje në ishullin britanik. Ata kishe kanë luftu kundër romakëve. I nima, hala koka gjall ky a?. A e kom pa një emision seriozo-tu-kesh, ky, Bushi e plot personazhe, brit mi majt tu kesh. hahaha. Po, po krejt mjegull, po mi hap syt edhe mujshe me pa edhe për kundër atmosferës, hidrosferës, stratosferes etj. të emisionit.

Nuk di Redakto

Nuk di ç'të them tjeter : Pajtimi i gjaqeve në Kosovë, është një kaptin e gëdhendur në gur që dëfton se kush është populli i Kosovës, kush ka të drejtë të fletë në emër të Kosovës e kosovarëve.[10] Tashti kush dojin qysh dojin le t'ja ngjetë emrin ajo ka qenë "Lidhja e Prizrenit", së paku për mu.[11] Ndryshe nuk shpjegohet Lidhja e Prizrenit. Nuk ma merr mendja që ajo u mbajt në memorie ashtu kotë.

Anomali në vend të punës Redakto

Shkenca dhe mjekësia thonë që (pe foli me tamin) nuk bënë të punohet para kompjuterit më gjatë se kaq e kaq. Po këto burime nuk flasin, sa kohë duhet të qëndrojë në këmbë njeriu gjatë punës së tij pa e lënduar shëndetit? Në Gjermani është më së shumti 6 orë. Së paku kështu informohen puntortë nga punëdhënsit. Gjashtë sahat pa u ulë n'thobë demek pa pushim. Hahah, ndaç futja gjumë n'kom si kali, 6 orë ka drejt met lonë pa u ulë. hahah. E ai para kompjuterit, po lyp mu çu n'komë mrena 45 minutave? I prishen puntorit durtë në forma të ndryshme (pe zomë dikush që punon me lëngje, me i majt durtë n'ta 6 orë, b.f. frizeret me acide të ndryshme. ), nuk ju ninë, po kryesorja byrokratëve mes me ju prish syt. hahah. Peget këtë anomali e kanë ngrit gazetart mas tavolinave. hahahha[12]

Uppss!!! Po më duket që sytë janë organ intelegjent, kur të lodhen i ignorojn informatat demek pushojin. Komt e kyqi i shpinës s'kan qare pa e bart peshen e trupit - sipas ligjit.

Sipas ligjit të fizikës e të natyrës, kur shtypja e peshës bie mbi kyq e këmbë, më shumë se mund të durohet[13], atëherë vetëvetiu vije deri te Shkelmi i Kalit, që e nenë shefin e tona ligjet për toke. hahah

Anomalia Tai A e pave çfar tërmeti në Japoni? Po bre, shumë,shumë, auv... (Pse nuk kajin japonezt!?), A e pave, ton ajo tragjedi, nuk kajshin. Jo e kom pa njo tu kajt, një gru me një fëmijë. Ku, ku, cilen gazet. Jo, jo gazet, TV, vetem se me të vërtet të fortë (të rrahur, rryp). Tai a janë ma të mirë japant a kinezt. Ëhhh. A japant a kinezt, ju jeni qaty ngat i ngjini. Japonezt janë pasanika. Po a?, po punojin shumë, si robotat a po? Hihi, hihi. Fol mër a osht qishtu. hihi, hihi, ëh-ëh O brit i kom majt tu kesh, çfar të keshni bojke, me kry thojke po, po me gojë nuk thojke, bike në kundërthënje adhurimi (syni untë) me pasurin vetjake. Me dy lug nuk bonë me hongër gjithmonë, lodhet njeri e dorzon njonën.

Ai shtosin mat mirë ja kam lëshu gjyqtarit Hr. Schmidt, ai u vanu. Kom protestu për vonesen. ahhahah

Frika, Trimëria dhe Llogaria Redakto

L=T-F ; F=T-L; L+F=T tashti me i marr me llup s'di veq i shkuva. Nuk e di ku mi tuf budallekin. Kapaciteti i llogaritjes po bjen me shiku sa herë e ki kap e asish ti jeten e sa herë ajo ta ka ngul ty.

Krenaria, si penges e komunikimit. Ti kom dathen po donë mem kallxu qysh duhet a? Dathen, dathen, po me dur të mija i bona patikat, ty baba ti ka bo[14]!!!

Shtazët ecin
Ecin gjithnjë
Udhës së njohur
Dhe vëzhguesi
Këtë e dinë
Se prej saj
Nuk ka dallim
Cili befasoi
Është ajo
Që koha
Hulumton
Edhe pse e dinë
Prap se prapë
Shtazët sigurin
Në udhen e njohur
Kërkojnë
E unë i gjori
Nuk ndalojë
Vetem llogaris
E provojë
Në Zotin besoj.

Mësuses për lezet Redakto

FILLIMI[15]

Mësuse, mësuse
Ç'far bënë
Në mësonjëtore
Përditë
Aty me nxënës
Dituri mbledhë ti.
Mësuse, mësues
Fara mbjellur
Duhet ujit
Jo vetëm
Në shekullin
Njëzet e njëtë
Këtë duhet me ditë
Dërrmërr profesorat
Se fakulteti
Gjithëmon është
Kryer me lojë
E muzikë
Të mos kenë frikë
Nëse traditen
E mësonjësve
E kanë vaditë
Se kungujt që solli
Mësuesi dje në shkollë
Neser kanë me u rrit.[16]

FUND[17]

Spirra ime Redakto

Hin, hin
Spirra ime
Aty ku e ndien
Vetën më mirë
Hin, hin
Spirra ime
Trego çka ke
Në ty
Hin e rri
Aty ku të bije
Më mirë
E mos e prit
Të themë
Nuk i rri
Këtij kokë
Tuli hiq mirë.

FUND

Rise of Nations Redakto

Çito foto[18], po ma kujtojin lojen Rise of Nation, nejse aty pom doket nuk janë japont, po kinezt e koreanët, kur sulmohet qytetit, a naj bazë atyre, përderisa zgjatë sulmi ata punojin. Veti e figurave që te tjerat nuk o, te nacionet tjera ja nisin me ndreç po si t'ja nis sulmi ikin.

Shembulli i mirë
Ujë e bukë
Për njerzi
Shembulli sa
Për sy e faqe
Si një thesë
Thesë ajër
Që nuk të mbanë
Më shumë se
Një sekond.

Raporti Redakto

Raporti i mardhënjeve "Qëllimi" dhe "Gjendja", demek, gjendja reale X dhe gjendjet e mundëshme b.z Y1, Y2, Y3, ... dhe Z1, Z2, Z3, ..., ku Y-gjendje të dëshiruara, Z-gjendje të pa dëshiruara.

D.m.th je në vendin X edhe e ke qëllim të shkoshë në vendin Y. Rreziku i lëvizjes është që mund të shkoshë në Z. Nëse dikush thotë para se të arrijë në Y që është e pamundshme që mund të ndodhë që rruga të jetë për në Z, rrenë. Po nejse, për me lëvizë duhet energji për të përballu rezistencen e ambientit dhe energji për të lëvizur. Varsisht nga burimi i energjisë, e ka rolin e vetë edhe "urrejtja" si nxituese e burimit të energjis nga kaosi i frymorit.

 • "Ai që nuk e njehë veten, vështirë e ka të njohë të tjerët".
 • "Ai që donë ta njohë veten, e përmison vetën, nganjëherë aq shumë sa që mund të flitet për ndryshim-asimilim në diçka tjetër."

Ai që asimilohet nuk është produktiv për sojin e vetë, pa marr parasysh sojin e vjetër apo të ri.[19]

I dua hallat, na sjellin
Tespishte e Bakllava
Unë i dua hallat
Gjithë monë kur vinë ato
Nana thotë erdhen hallat
Lum bonë baba, lum bojmë ne
Po nona e ngrata u mbush
Me Tepsia si Tespija
Tespishte e bakllava
Të thata me hala,
Po baba, hala nuk tha
Arkadash Halla

hahahah, Qysh po thotë ai, erdha te daja a me marr një çikë. hahahah


Erdh halla - hahaha me tepsi në dorë, “gjatë vizitës së kryediplomates evropiane në Kosovë, Catherine Ashton, do të kërkohet të bëhet e qartë agjenda e bisedimeve me Serbinë dhe se çfarë fiton Kosova duke qenë bashkëpunuese”[20]


O djalo, populli ja kurdis secilit orën edhe mu e ty (Në atë moment kur të lind fillon vdekja!!!). Po varsisht ka cila onë ke vepru edhe akrepat e orës ecin, hahahh. Populli nuk rrenë, si të vjen te minuti që ta ka caktu, veq e ninë boommm. hahah. Sa i përket kryetarit, me metodat qysh u ardhë jo që kanë ecë akrepat po kanë kcy, një sekond i ka metë pa bo boommm. hahaha Upss!!! Shka ki me prit qysh po del nusja, kur e di vetë që krejt muhalla i kanë .... hahhaha, ti djal ajo nuk o e katunit tjeter po u konë, ka shetit nëpër katune tjera. hahaha


Sinjale jete nga Biligradi


Ishalla o e vërtet, se nuk po dihet kurgjo shka u gjujtë në këtë përshesh të ditëve tona. Kryesorja me mush barkun përshesh.


Nejse i takova djelmërin, ishin konë ultë me avokatin, të cilit i kam kallxu moti që donë me ditë dishka duhesh me i hap sytë, se me sy t'mbyllur nuk e din çka shprehë. Edhe ra fjala njoni prej tyne po ma shehë kapelen edhe po bërtet Eskimo, edhe unë tu bo hajgare, po s'ki, s'ki ftoftë, duhet. Edhe atij po ja prek veshin "S'KI" edhe peget pej shkon menja te skijet[21], po nuk disha, nuk kisha kohë, me ja angllatis, po s'ki de përqata rrëqetë, ose bjenë.

FUND

Rexhistrimi dhe inventura Redakto

Tashti as une nuk e di, por për një regjistrim gjithëpërfshirës demek funë e kry të të dhënave mbi personat, edhe mu po më duket diqysh pa lidhje. Sido qoftë jeta duhet të vazhdojë edhe në këto rrethana, demek duhet me pas disa të dhëna për me mujt me parashiku. Kur dihet kjo duhet kriju lista cilat të dhëna janë të nevojshme për parashikimin e zhvillimit ekonomik.[22] Normal që aty kanë qefë me i shti huntë edhe dimensionet tjera po duhet me kriju atmosferen që ma mirë e kanë me i lonë "gishtat lergë" - qysh thojin këtu.

Sido që të jetë, jo vetëm në Kosovë, por në secilin sistem ku ekziston mundësia e privilegjeve, nuk mund të flitet për "Rexhistrim" por për "Zgjedhje". Parameno me konë naj shqiptar në mes të shkijeve, apo naj shka në mes shqiptarve, për ata personalish nuk o, rexhistrim por zgjedhje për fatin e më tejshem të tij - së paku ashtu e ndien personi i prekur.

Paramendo qysh o gjendja e privilegjeve në Maqedoni që 100 e kusur vite. Aty nuk u bo asnjëherë rexhistri i popullsisë, por zgjedhje, zgjedhje e fatit si në loto.

Flori Redakto

Flori dhe Rolfi
Dy djem të ri
Njëri shqiptar
Tjetri gjerman
Hanën e shikojnë
Sicili prej tyre
Atë dëshirojnë
Në Palermo
Pushimet ti kalojn
Kryesorja mua
Një kartolin
Ma qojnë.

Thes ari Redakto

Në koft itaçija thesar, mu më thojin ar shqiptar. hahahah


Logjike sa i përket pjesës mbi sulmin mbi Irak. Sidomos kur shikohet nga dita e sotit. Njeri i madh, ma i madh se shumë faca që i shohim për ditë. Nejse se une nuk e njohë, vetem po ja trusi ashtu. hahah

Po çka nuk muna, a çka e kom mjegull, punën se si dul ShBA-ja prej qarkut të Amerikës Jugore. Kjo punë më duket interesante, shumë. Nejse me ja trus shkel e shko, energji e liruar pas rrëzimit të murit demek fitores mbi komunizmin, qishtu po i bije. Peget që pikërisht euforia e marrjes së përgjegjësis ka bo që me shkelë përgjegjësin.[23] Natyrish ata pleqtë ta ndihmojin në këtë punë. Ta masin çaren, ata nuk janë si une, nuk ju ha sa njeri hekë për atë t'matne. hahah. Po nejse, duhet me u mat a bonë për përgjegjësi ma t'nelta. lomsh hesapi.

Në mos parja
Rrnoft dhipi
Në mos dhipi
Rrnoft parja
I gjori fukaraja
Eh!
Prap se prap
Atje e te koftë
E sa ma largë
Baruti e tymi
Eh!
Si ta kuptoj
Fukaran e shkretë
Kur ai me padurim
Pyetë vetën
Rradha ku me mbet
Eh!
Donë ta provon
Gjallërimin e jetës
E ëndrron këtë
Pa siklet
Por kur vjenë radha
Eh!
Mbetet me komë përpjetë
Se vjershat e mia
Në kokë nuk i kanë fjetë
Spirra ime e kotë
Për të ka qenë.

Libri Redakto

A ka nevojë një grup, një bashkësi, një shoqëri që dëshiron të paraqitet si unike por demokratike ndaj rrethit për një pikëpremje! Për mendjen time jo që ka nevojë, por është e pamundur pa arritjen e një pikëpremje të till.[24] Kur i shohë librat e shenjtë e shohë që kjo është jo ligj si me thonë vetem njerzorë, por edhe i gjitha dimensioneve. Mirë shkretova sa mujta, po a ka një libër, që pa e lexu ata shqiptari nuk mund të thotë se është shqiptar i vetëdishem që është shqiptar. hahaha.[25]

Koka fresku emisioni i Gjamall Lezetit - hahah

 
Xhamadani
Vija-vija
O Sofra e madhe
O Sofra e vogël
Lum na që pleqtë[26]
I kena n'votër
E dashtë Zoti
E bojmë Sofren[27]
Tonë komtë mi shti
E nuk kem nevojë
Copa copa
Me i bashku
Për me pa në
Oxygen
Shqipërin.

hahahhah[28]

Tulla e çerpiq Redakto

Për çerpiq e di çfar sene duhet me i qitë, qe besa edhe pakë për blloka di, po për tulla nuk jamë bashë n'ta. Si do që të jetë më duhet që më mirë të pranojë gjendjen që ndoshta nuk i kamë klasifiku si duhet, por jamë më së i sigurt që ato e kanë formen e kubit dhe në bazë të asaj kur t'ja nisin me fol munesh me i dallu. Është interesant, se varsisht prej brumit, demek lloçit, zallit, etj. ato dallojin edhe nëse i takojnë të njëjtes kategori. Shka po du me thonë, mundet me qenë fabrika e furra e njëjtë po varrsisht nga materiali i njëjti tip dallon. Kubat që janë të pregatitura nga lloçi vendor e përpunuar në fabrika vendore dhe të tera në furra vendore kanë shumë, shumë "veti më të mira" se ato me mall të importuar. Mirëpo këto tulla kur përdoren në vend të hujë atëherë duken të vrazhda, të rrepta apo të lëmuara, të buta jashtë normalës së vendit, vend e pa vend dhe kanë vështërsi në formimin e tullave të reja. Kur materiali këthehet si kub ai është shumë më i çmushëm, "nuk kanë veti më të mira" por më të çmushme. E keqja e tyre është që nuk mund të punohet në substancen e tyre në mënyrë direkte. Këtu ndihmon kujtesa e cila në fillim i shkakton tronditje aq të mëdha sa edhe vetëvetiu thërmohet, por nëse i shpëton thërmimit atëherë, atëherë mund të krahasohet me diamant.

Kjo i bjenë si me marr materien me përpunu e me ta fut në furr. Masanej meta shkri e meti qitë masa përforcuese e me ta terë prapë në furrë me nxehtës të flakës tjetër. E mas krejt kësaj me ta shkri në furrën e parë e me ta hedhë me materialin fillestar e me ta terë në po atë furrë por tashti nga përbërja e saj flaka është verbëruese.[29]

Diamanti i rrumullakt a shkëlqenë? Së paku jo si ai i gëdhendur, demek me më shumë sipërfaqe. Se diamanti i pastër ideal nuk mund të vërehet me sy. Peget ky është shkaku i plotë problemeve që nuk kemi zgjedhje apo ma mirë me thonë që nuk mund ti kuptojmë.

Kam parë tulla
Tyrli-tyrli
Të forta
Të vrazhda
E të lëmuara
Nuk i kam prekë
Por i kam parë
Kur kanë parë
Diamantin
Jo që janë
Pre, por thërmu
E aty e shehë
Dhimjen e tullës
Aty e shehë
Çka ka hekë.

A është? Redakto

A është ShBA-ja për shqiptarët si Rusia për shkijet? Në media po, ashtë, së paku në ballkan e në evropë është mundu apo edhe u kriju një përshtypje e till. Kaq sa i përket mediave. Po si qëndrron puna e realitetit në teren, po mendoj, po e zom një shka vendos me jetu në Rusi, çka ndodhë me ta? A thu a dinë dikush me kallxu, çfar i ofrohet atij atje? Nejse tashti me marr e me kthye ka shqiptart dhe ShBA-ja, edhe në fund me nxjerr bilancin. Me siguri do të dalin të dhëna interesante, nëse lihen anash jo këta e kanë princip, e kanë ligj, e kanë ... , pyetja është për etnin e cekur.

Realiteti në terren, apo realiteti i shtrembërum unë nuk e di, veq në 1992 për "bukë e krypë e zemër" këtë në Gjermani e ki pasë.[30] Kuptohet që "azili" demek shteti gjerman u gjetë, por deri sa janë ardhë te ajo.

Përpjekjet Redakto

Thojin që njerzit nuk mund të i ikin logjikës "Njeriu ndërton mbi ata që njehë apo përjeton", kështu po tentohet të ngritet paralelja e ndërhyrjes së OKB-së në Kosovë me ndërhyrjen në Libi. Gabim. Lufta në Kosovë ja ka nisë me u zi nga viti 1981. Gabim dhe pikë e madhe e shtypit. Për këtë luftë nuk jamë i sigurt a mund të ngritet një paralele me luftën në Irak. Si do që të jetë, une personalish po e ndije një presion që është duke u kriju mbi përkrahësit e vijës shqiptare. Tani ky presion nuk është i pastërt, sepse me pavetëdije rrëshqet njeriu. Ndërhyrja në Kosovë ka qenë një ndërhyrje siq e kanë thonë "E jashtëzakonshme" (Sui generis).

Ai që sht gazetar, lexon pakë, Ali Kimiki a qysh i thojshin ati tipit, që i shkojshin tenkat, intervista e Gadafit (që e niva në Metropol sot.). Ih, ka sa të dush shembuj me të cilët në koka të lexuesit mund të thirren fotografi. Sido që të jetë, mbishkrimi në sektorët e CD-së në të cilën është e rexhistruar ndrhyrja në Kosovë, nuk shkon në interes as të Kosovës as miqve të saj, e sidom nuk shkonë në të mirë të ShBA-ve. Nuk bonë me harru historin.[31]

Qëllimi i gjitha këtyre mbirexhistrimeve e deri tek formatimet e sektoreve po më duket si përpjekje tinzare për të arritë njëfar barazimi të palëve në konfliktin e Kosovës, që shqip i bjen "me la mut me shurr" kjo vetem shka e komplikojnë punën e Ballkanit.

Konkretisht, regjimi i Gadafit i paftë të përballojë sulmin e forcave aleate në luftën që po zhvillohet në Libi, filloj të koncentrohet në zhvillimin e luftës speciale ashtu që nëpërmjet propagandës të provojë të fitoj anën morale të luftës. - qishtu munet me u formulu artikulli profesional, krahasimet janë propagand.[32] Pa marr parasysh në mulli të kujt shkon kjo propagand, një është e sigurt në mullin shqiptar nuk shkonë. Atëherë edhe nuk ka nevojë që edhe gazetat tona të japin ashtu këllot. Sakicë, kur ta prish rrjedhen. Nuk prishet miqsia nëse ja thu të vërteten që nuk o ujë për mulli tonin - bile s'ka nevojë me qel kanale e vija kotë.

Sa kom mujt me vërejt ana e Drenicës, e ka bërë rexhistrimin[33] e ngjarjeve të luftës, anët tjera janë dobtë.

Itaçi Redakto

Itaçi spom doket i keq
Kaçikauv t'puls

Duhet me pshtellu e me e shkatru e me lujt me çito intervenime. Nuk janë si me thonë pushtime, së paku në kuptimin klasik edhe pse ka shumë elemente të tyre. Planeti ka nevojë për ngritje në nivel më intelegjent. Sistemi demokratik po jepet si zhgjidhje jo vetem teorike por edhe praktike kur i shikon përqëndrimin e forcës fizike. Po në të njëjten kohë, ky është edhe rrezik që jo vetem në vendin "e trazirave" por edhe në vetë vendet amëtare, në mos të zhduket të zbehet ky sistem. Fakte nga e koha, 10-15 vjeçare. Nejse. Për ngritje e nivelit normal që ka forca rezistuese. Tashti me marr me këqyrë, pom delë, prapë, duhet dy anët me i nxitu me ecë përpara, edhe majmunat edhe popullin. Çka me bo kur majmunat nuk mujin me majt, e nuk e lëshojin vendin! Pse qysh e tek nuk o me rëndësi, thjesht nuk po munet. Po mbetet çarmatosja po ka edhe mekanizma tjerë që mu bo vaki kurr nuk më bien ndërmen po kjo o ona e mirë e fjalës së lirë - prej puntorit në teren nxirren informatat më të sakta për veprimet teknike të cilat kur të përpunohen, mund të përdoren si operacione. Kjo vlenë për secilën do sistem. Ai e di ku qysh i ka problemet me jeten, e lufta po bohet për ta[34] a qysh thotë skenderbeu, për njata o filon filoni po bohet kjo e mallkume luftë.

Po ma kujton lojen CESAR, e zgatsha misionin vetem me mbledh pare që kur të ja nisi misionit tjeter me pas ma shumë hapsirë. E korruptojsha CESAR-in, hahaha. Bon më doket deri në 4 misione me akumulu, si të ngritesh më naltë ja nisë me konto zero. Masanej prap 4 misione. Ih harrova qysh e pat ai që marojke spitale në Paris. ahhaha.

Gardhi Redakto

Tha e pregatita gardhin edhe një njëshe shtëpizë, i çela gropat, kur dul kojshia tha, kojshi, e ke pshtetë për gardhë temin. Ej, gati 1 meter larg gardhit saj, veq përnima dilli se preke mo, lagshtija ish e programume. Edhe tha u informova mirë, jo 1 meter, po 3 metra larg gardhit t'kojshis ish konë ligji në çatë anë. E këta kaubojat, centralet bërthamore hajt babë hajt. Tatimet e rrymës drejt në nivel Evropian. hahahah. Po i thash ani de sa e ki oborrin? Jo tha ko boll, po ti djal a mi qitë shtëpizën në mes të oborrit a? Hhahaha, ti kënaqu, une ngriju, bomm, une me hekë për ty a? Ky o solidarizim se jo mahi. hahaha. Çfar besimi mër, s'po t'besojin tut që po ushqehen me ta, e sedel mo une që po ngrina. hahah

FUND[35]

Së paku Redakto

"Nuk jam dakord me atë që thua, po do ta mbroj deri në vdekje të drejtën tënde për ta thënë”. Volteri, shkrimtar dhe filozof (1694 – 1778).

Së paku ky element për shkijet në Kosovë është plotësu. Tashti njerzimi le ta kupton situatën si të donë, ky element për shqiptart e Kosovës nuk është në fuqi.


Lëgura Kupa e Çelikt. hahhaha. Veq edhe rojtari me ardhë aty, edhe bohet loçkë. hahah.


Për shkak se ne kemi pësuar një humbje morale. Ne kemi mundur vetveten., nuk jam i këtij mendimi, se po ta kishin mundur vetveten, atëherë pasqyra do të tregonte diç tjetër. Siç po duket asgjë nuk po shihet, pas gjitha atyre humbjeve, e vetjma luftë që ju ka mbetur është ajo me vetëveten. Siç thashë, siç po duket asgjë nuk po shihet, peget që lufta me vetëveten është më e vështirë se gjitha tjerat, është si me thonë e paparashikushme, e peget që për këtë fakt hyrja në këtë luftë mund të shërbej si njësi matëse e trimërisë, guximit, e besimit në vetëveten, besimit në ata që je, në pastërtin e cila i thyen gjitha pasqyret (konvekse, konkave) edhe nëse ato mbahen në duar të ish armiqve të jashtëm.

Logjike, fituesi mbanë përgjegjësi për humbësin. hahahah. Kosova e ka qit Serbin K.O, BE-ja e qiti Kosovën K.O. - hahaha. Dy përlahen i treti fiton. hahahah. Çka po mendon, tona ato farr marrëzira, ku kish pas fuqi Serbia me livrit, po n'emër të saj vepron dikush tjeter. ahhahah.

Atje diku në Spanjë, e rrethoj një qytet një pris romakë, edhe para se me u lëshu në sulmë, mbrojtësi i kështjellës/qytetit, i lëshovi fëmijtë e pleqtë në durë të rrethuesit. Edhe ky rrethuesi kish bo emër në ato anë, e më këtë ish ra në dertë. I ka myt. E ka fitu qytetin, po ka hup si ushtar. Nejse krahasimi nuk o aq i afërt, por për me dashtë me fitu Kosova, duhet me gjetë shtosin që Serbia mos me kërku të drejta për fëmijtë e pleqtë.[36] D.m.th duhet me ju gjujt Biligradit e jo Mitrovicës. Po juve po ju soset municioni e ushqimi. Krejt fajet BE-ja, se muhalifet e Biligradit, ju ka hedhë në qafë. Kjo i bjen, si me metë gjenerali në kështjell e me u shky tu keshë qysh po munohet gjenerali tjeter me i ushqy pleqt e fëmijtë. E në mes tyne ka shti edhe nxitës. hahah

E ju shkoni tashti vetni der më derë mes po e dojin edhe ka një BMW, a ka një Helikopter.

Diktatura e politikikës Redakto

Diktatura e politikanëve afaristë po dikton botën, në gjitha sferat, në luftë, në sport, në mardhanje mes popujve, në menaxhimin e korrupcionit, në meritokaci, në gazetari po qe po, po veq edhe raki jam ju ka metë. hahaha. Po të kishte forcë fizike ndokush të i kundërvihej kësaj diktature, menjëher do të kërkohej largimi, në mos me tjeter edhe me gjakë. "Kundërshtimi është i kotë, jeni të asimiluar" - jo nuk jam - ani, prit kur t'vejen voja te thoba. haah. A je ka e ninë tipi, hekma sysh, nuk po thotë duhet me gjetë zgjidhje po hekma sysh. Ani mër bal, dërgo trupa speciale, myte masi që e ki bo njetë, e mes e shti popullin me u përgjakë.

Deri dje kanë pi e dhi me ta e tashti, jo hekma! Me konë t'rrish bohesh. ahahhaha. Abstenimi në një grup është PËR, edhe Rusia e Kina jonë konë për, po peget ajo veto ju ka metë si kartonat e kuq të gjyqtarve nëpër kabinat e veshjes, kur po ju konvenon po shkojin po i nxjerrin prej kabinave. ahhahah.

Liga arabe po korr fitore pa livrit prej karrikës, ja lëshun njëher mjekërr Sadamit[37], tashti Gadafit, kush o n'ranë. 10 lepuj luajn në pyll, njëri sharron në lugin, 9 lepuj vrapojnë e kërcej mbi lumë, njërin e merr vala, 8 lepuj .... hahahah.

Dështimi Redakto

Arresitimet e fundit a mund të shihen si kapitullimi përfaqësimit apo si thonin tyneher i krahut politik të UÇK-së?

Çështje e pa analizuar deri më tani ashtu si duhet. Transformimi i UÇK-së është paraqitur para anëtarve të saj, para popullit dhe para botës edhe si një fitore në sferen politike. Po kurr nuk u tha kjarrt kush ishte humbësi? Janë disa pyetje që gjeneratat e reja, jo gjatë përgjgjes por gjatë vetë shtrimit të pyetjeve do ta marrin automatikisht përgjegjen. Nuk ka nevojë për me konë i meçem, vetem me bisedu, me konë shlirë e pa emocione del e vërteta në sheshë. P.sh. A ka ndodhur ndonjë herë një luftë në të cilen nuk ka pasë luftë speciale? A ka ndodhë ndonjëher ndonjë luftë në të cilët nuk janë ndjekë spiunët e kundërshtarit? Apo siq kemi mësuar a ka pas ndonjë luftë pa "dëme" kolaterale. Ushtari është i sigurum për gabimet e tij gjatë punës, për gabimet e tij përgjegjet urdhërdhënsi i tij, ai duhet ta paguaj domin.[38]. Sido që të jetë këto ishin vetem pika uji në detin e pyetjeve që do ti shtrojë gjenerata e re që është e rritur pa troditjet, pa emocionet, të cilat ne si përjetues të luftës nuk mund të ju ikim. Thjesht kemi frikë në mos ishim në ëndërr, apo si komë thonë "Lufta me vetëveten".

Arresitimet e fundit a mund të shihen si kapitullimi përfaqësimit apo si thonin tyneher i krahut politik të UÇK-së? Po më duket që përfaqsimi ka ra në duar të një rrethi të ngusht, i cili dal nga dal u da nga baza, ashtu që sot e kanë shumë, shumë vështirë të jenë përfaqësues e shumë më lehtë si kundërshtarë të tyre. Ky është realiteti.

Dy vetë janë të barabart, nisen në një udhë, njoni e man thesin me pluma, tjetri thesin me fjal, marrveshje hesapi, kur vjenë puna në fund të rrugës po del njoni me thes me pare tjetri me thes me ajër.

Hahhah, nejse une nuk kam kohë me i sqaru e me vizatu a projektu, por një gjë dihet, që krhau politik ka dështu para syve të popullit. Vetë fakti që përmendet fjala gjaja se krim nga ana e UÇK-së këtë e dëshmon. E mos të shkojmë më larg të flasim për arrestime për rrjedha gjatë luftës.

Tani po mbetet të shihet, dhe të pyetet pse po del populli prap më i aftë se politikanët e tij, edhe në çështje të ABC-së, politike.[39] hahah

Nuk janë konë Ademi e Rugova budall, jo zemer.

Ndoshta Redakto

Ndoshta kam fat
Të vuaj, të hekë
Ndoshta kam fat
Të krijoj, të punojë
Ndoshta kam fat
Të jem i pasur
Ndoshta kam fat
Të jem i varfur
Por një gjë e di
Se afër popullit
Dua të rri
Se vetem ai
E mban besen
Deri në mbarim
E unë sytë qetë
Dua ti mbyll
Para se të vdes.

Mu bo ma Papë se Papa Redakto

Nuk e di kush o itaçi e çfar funksioni ka, nejse, une i kisha qu selom Papes, Kishes Ortodokse Amë (tybe ne difsha ku á), e qendrave tjera fetare, selom të till që ju bonë me dije për nxitje (t'shtine) të besimtarve për qëllime politike nga ana e shtetit Maqedon[40]. Tek masanej BE-së, e pse jo edhe Obamës.

Udha e besimtarit është udha e Zotit, - koft se Zoti nuk ka nga, e merr përsipër ja njerzimi ja dreçi - hahahah.[41]

Nima, çikjo po më nxit me shtru pyetjen "A ka drejtë me ndihmu një rit fetar, ritin tjeter fetar". E di që përmenin fjalën bashkëpunim, po këtu o fjala, kur rrezikohet një të themi pjesë e komunitetit të një riti, e ndihma është më efikase, demek ma mirë e ma e shpejt, e ma pastërt fundi i fundit, mes mu kriju fërkime në nivel global. Me një fjal në kuptimin e thjesht, njeri kur nuk ka ndihm prej Zotit e prej njerzëve edhe prej dreçit lyp ndihm për me mbijetu - dreçi për fetë është komercializmi sot për sot, e qe besa jo vetem sot.

Mi pa si ekonomist, po i bije që dyjat i takojin një "branzhe", d.m.th ato kanë fërkime ndërmjet veti, po prap duhet që ato fërkime me i mbajt ashtu që "branzha" e tyre me konë "IN".

Elemente të diplomacisë Redakto

Elemente të diplomacisë fetare. S'ka dashta me u zhytë me marr diku rrena po ku s'ka një si me thonë protokoll, një rregullore që i përcakton këto rregulla. Ma zi se në politik. hahah. Hajde mër shqip, se n'gjuhtë tjera s'po besohet sot në shqip e sedel mo në to. hahah.

Le që nuk kena politikan teorik demek që na lëshojin rrenë për pakë pare nëpër librari, po as teolog[42] të till s'kemi. ahhaha


Vallja e molekulave - thirret kishe ai eksperimenti që demek një shkenctar kish thonë që nëse i plason molekulat në një ambient si me thonë skenë, dhe vepron me ndihmen e rrezeve të dritës të valëve të ndryshme, atëherë me ato molekula mund të ndërtosh forma të ndryshme. Që me marr kishe mas pe zojim 100-1000 vjetëve ka me dalë një sanë, që kur ta kap në dorë atë sanë, edhe ja qetë përpara një mullar material atome/molekula ndërtimor (keramik, zall, cement, ujë etc...) munesh me bo ndërtesa çfar ke qefë. Po shka kesh tu dash me rrejtë, perendimi po mëson nga sistemi i xhamiave. Kush e kesh e vesh, çysh tha ai, islamistat kur janë vetem janë të mirë, por kur po mbledhen po bohen të këqi. Edhe këta janë ka lujin shkeptas - "Logjistika". Për mendjen teme, nuk ka, nuk ka jo vetem traditë por edhe substancë, elemente me mujt me zhvillu një demokraci të till perendimi. Ka shumë "ndryshk" nga historia që mujt me përdorë logjistikën demokratike në këtë nivel zhvillimit. Interesat e nyjeve janë peshë e rëndë, nuk mujin me u pakësu ashtu që me mujt me u bo pikëpremje.

Ti vetem merre edhe lëshoja një shikim shkencorë logjistikes së rrjetit të xhamijave. Shum kallaj munet njeri me ra në kurth nëse nuk e shehë pa anime. Ti tashti ndash thuj xhami, ndash kish, ndash komun, qysh dush, në pyetje është çelsi i logjistikës. Njeri me zemer të prish kurr nuk munet me i ra në fije, jo që nuk munet po nuk i konvenon, e në anën tjetër ndryshe nuk funksion. hahahah. Interesi i përbashkët, paraqitet, kalon faza e intersit zhduket, nejse nuk zhduket po formon figura në bazë të relativitetit. Tashti e kotë osht me thonë një figur e krijuar une e kam "në dorë udhëheqjen". Sepse figura e krijuar është proces i sferave tjera, nuk i përket sferës së përbashkët.

Po shtrohet pyetja, pasi që është sistem si me thonë përfekt, pse nuk dominon. Së pari qëllimi nuk o me dominu po me rrënu- me gjallëru jeten kulturore. E dyta vetë brezi i interesi(-ave) i përbashkët, shumë i vogël, nuk e lenë me pas "fuqi" mbi sferat tjera të jetës. Si të kalonë në sfera materiale veq zhduket interesi i përbashkët.

Kur po logjikoj tamon del, fiton "ai sistem" që ka durim ma shumë e jo ai që ka forcë apo energji ma shumë. Demek koha është në pyetje, çdo tentim me i jap zorë çonë përmas, çdo tentim me zbraps e shtynë përpara. Po i bjenë që vështirë është me ndiku direkt, vetem me ngritje të intelexhenës, e me ngritjen e përvetson edhe ma tepër, e pikëprehet me sistemet tjera në nivelin ma të lartë - njerzor. Nejse shka o sot njerzor, neser o shtazorë. hhahaha

Demokracia është sistemi më i keq i pranushëm a qysh ka thonë ai tipi, se përndryshe populli e qeveris vetëveten ma mirë. Ruzvelti a kush ka thonë. Nejse, qysh po i bjen, së pari kanë maru do kulla, "kisha administrative" brenda teritorit të romës. Masanej e kanë marr në dorë. Me thanjën çdo kaq kaq metra duhet me konë ka një xhami, vetëmse ja ka çit ceken në teori, edhe pse në praktik kërkah jo bo vaki, po kërkah nuk u konë. Vijin pshtellime historike demek bam-bum, dyndje, e deri te komunizmi demek një qendër për një qytet. Po prap, ai e ka caktu ma thellë, në qarkë edhe ma të vogël. D.m.th Nuk i ka hi në teori ka kulmi po nga baza. E në praktik ja ka tuf ka kulmi. gagagag

Po i bije, une e di zgjedhjen, po qysh bohet se? Aty tjeter punë. E lëshune ceke i thomë kësaj pune. Hahah, si ata arqitekt e marrin e vizatojin, ndërtimtar bijin në troha të dreçit me e materializu atë vizatim. ahhaha. Kjo o ona ma përdesyze e gjenive. hahhaha. A desin miliona a ku me ditë sa njerzë, s'jau ninë, kryesorja atje neltë me thonë "A ju komë thonë". hahah . Rrnofshin Njerztë e mirë, se sa për gjeni mo zot e ma keq. Po i bjenë si ajo puna cili o ma i fortë "Lugati a Vampiri" - hhaha, Sa e di prej prallave, Lugati e myt Vampirin. Vampiri don me jetu me gjakë njeriu, Lugati o me trup të dekën, por shpirti i jeton, e deri sa ta gjenë shkakun pse nuk bashkohet trupi me shpirtin demek deri sa ta kryn punen që u dashtë zakonish deri sa të denohet au që e ka myt nuk desë plotësisht.

Gadafi dhe Sadami Redakto

A kanë diçka të përbashkët? Çka ka Sloba me Gadafin të përbashkët? Njo e di të tretë e kanë të përbashkët për këndëvështrimin tim, tret nuk janë njerzi, dy janë deken e njo gjall.[43] Por kjo nuk do me thonë që nuk janë individ të farave të ndryshme, në ara të ndryshme. Gadafi dhe ai i Siris, Gadafi dhe ai i Jordanit, Gadafi dhe ai i Jemenit. Teton kanë gjujt në popull të vetë, Gadafit i ra loto, populli ma i nxehtë. Më së paku ka paralele Gadafi me Sloben. Sloba ka pas konflik përmise 20 e sa vjetë në thobë. Sloben e ka pru në pushtet konflikti. Sloben e ka mbajt në pushtet konflikti. Sloba ka hum luftra. Sloben e kanë rrëzu të vetë. etc...Kaç edhe pikë

Më fal, më fal Baca Diktator. 1000 e njëherë më fal që nuk ta përmena emrin. Po burri botës janë bo shumë. E di, e di, hiq mes fol, e kom bo mut, që nuk t'komë përmen. ahahah. [44]

Ftesë Baca diktatorëve!

Baca diktator, me këtë ju bëjë ftesë që shembullin e kry e bacës diktator ta merrni përzemër e të shkoni jo rrugës së tij[45], por gjestit njerzorë të tij. Secili që brenda afatit kohor që ju jepë populli e ndërmerr hapin e shembullit, po ju premtojë që kom me ju fut në listen e "Përpak kenë ka mbesin shtazë të njerzimit edhe në botën tjetër."

Me nderime
Diktatori i vetës.

[46]

Ka tre lloj t'budallve, ata që e marrin vesh masi që bohet puna, ata që e marrin veshë para se me dekë, edhe ata që desin e nuk e marrin vesh. Cili pe ki qefë me metë!? gagaga Kërcnim fantastik, po a tute bre tarzani prej kafshëve. Auauuauu!!!

Si arsyetohen mungesat Redakto

Nejse. Pyetja si arsystohen mungesat me sinqeritet. Kur tjert rrejin për hava, sinqeriteti o ilaç. Nejse ligj i ekonomis. Ligji i mallit me pakicë. [47] Si do që të jetë, me sinqeitet nuk shkon kur nuk ke përpara vetes njerzë. Lopa shka di[48], mu viçi mi ka shti dy brit, e m'ka hedhë n'ajër. Veq e kom pa tu e pre, e kena bo pastërm, s'mu ka dhimt hiq, amo hiq.


Çikjo pom doket o hard (pink-etno) rock. E para, interesant kjartësia e ishtuçit. Nuk e di, vendi, demek po du me thonë e ka lonë një grop e kush me mush, me zavensu në këtë segment jo peget.


U kthy Kulla në Shqipëri, ish shterr deti. [49]

E para me qëllim, e dyta u konë gonë, e treta e vërteta gonë u konë që me u lidhë me titullin.

Abstenimi është "Për" Redakto

E mes me shkretu edhe une dishka i bjenë që jam "për". Po nuk jam për Së fundi, ndjej respekt dhe kënaqësi për çdo student vizionar, që studion, përpiqet, guxon, mendon ndryshe dhe shprehet, lodhet për të ardhmen e tij etj. Porse ndjej neveri për kokëpalarët, të cilët përveçse ndyjnë me praninë e tyre bankat e universitetit, ndyejnë edhe vetë qënien tonë. Niveli i tyre është niveli jonë. Standartet përherë i vendos i paudhi, pasi ai që mëson dhe studion nuk ka kohë (për momentin) të përkushtohet për të bindur kokëshkretët dhe anadollakët.

Ai që mëson demek që mëson, jo asi që e kanë qu prind në shkollë, ai jo që është kokë palarë por edhe morra ka. ahahah. zhonglan, ponglan, e shka o ma e keqja që ekziston për botëkuptimet e atyre "që i kanë qu prind" në shkoll. hahha

A o jeta shërbim? Po normal që o. Fukaraja i shërben pasanikut për me u bo pasanik. Pasaniku i shërben grus vetë. Gruja vetë i shërben "puntorit". Puntori i shërben me ndihma fukaras. ahahah

Shkoj Zoti te Filoni, Hipi Zhdripi pi zojim, edhe i tha

"Durt i kom plotë punë, a munesh me mi majt nja 1000 dele deri sa ti shliroj durtë, tomli i tyne t'koft hallall. Pe ja kthen Hipi Zhdripi,
"S'jom ka muna mi majt veten e sedel mo delet e tua".[50]

- Qe ja paska ble ai prap grus një zinxhir të arit.
- Po moj gru, po une ty t'besoj. Po ai i ngrati a e ka llogarit sa e man zinxhiri, ai hata me konë i çelikut e sedel mo i arit? [51]

Imponimi brina s'ka Redakto

Me gjithë respektin për ish Dorën Imponimi brina s'ka veqë se qështu[52]. E vërtet "Prishtina" e ka keqkuptu, po une nuk e kam keqkuptu. hahah. Zojë, na hekëm boll për si thomë na "të asishne t'priftit", nuk e kena njetë mo me hekë e sidomos pas kësaj që ndodhi "këceva lumin t'dhevsha kalin". Familjet i kanë hup antartë e familjes, nuk keni qenë në gjendje me i pagu paret për identifikimin e tyre. Me "50 centa" rinia mund të hutohet por ajo do zgjohet. E kur të zgjohet, nuk e di çka do ndodhë me varret e juaja. A do dihet që keni ekzistu apo jo, une nuk e di. Por një gjë është më se e çartë, Skenderbeu i ardhëshem nuk do të jetë ai që ka qenë.


O po zi ti!!!

Opozita politike kosovare e pikëlluar po man zi, vetem edhe traka me qitë në kry po i mungon. S'po guxon me livrit, veq po thotë zdi. Ma opozit janë ba "klubi për politik të jahtme" dhe disa gazetar se sa opozita. Kjo është për ta vënë gishtin në kokë. "Ka maru koha e kishe politikanëve, është koha e politikanëve. Nëse e kanë kuptu se çfar kloshar janë, dije që kjo është përparim, suksesë.

Durt i kom plotë punë, a munesh me mi majt nja 1000 dele deri sa ti shliroj durtë, tomli i tyne t'koft hallall.
S'jom ka muna mi majt veten e sedel mo delet e tua. - gaga
Ani pra a pi çetë ose paret ose tomlin që e ke deponu. - hahaha
Jo qysh!?
Dil e kallxoju deleve që nuk ki kaçik mi majt. - gagagga


FUND

Penalti Redakto

Hyxhym serbez, mos ta ndinë se kësaj i thonë PENALTY. Po, ma ka nalë komen tu dasht mi mëshu topit, po nuk ka dertë. Penal o ky. Tashti ta ndreqi topin. Po marr hyzë: Vlerat e kombit shqiptar jo tash por së paku nga Lidhja e Prizrenit e te mas kanë qenë dhe janë vlera të njerzimit. Mos përhapja e tyre ndër tërë shqiptarët ashtu drejtë nuk ka qenë gabim por mbrojtje. Gabim ka qenë që fqinjët tanë për njato vlera na kanë sulmu. Kjo ke shtylla. E sa për vlera që i ka sjell NATO, ato vlera i kena pas hala pa lind NATO.[53] Gol.

Tashti ndash mani ju ndash leni vlerat njerzore, une një gja e di, ndërhyrja e NATO-së në Kosovë ka qenë kulmi, demek sa munet NATO me ngre për njerzimin. Sa i përket politikave e politikanëve që po qarkullojin, hala janë përmas, dhe atë aq përmas që as vetë nuk e besojin. hahahha.[54]

Të kesh fuqi si njeri do të thotë hiq më pakë e hiq më shumë përgjegjësi[55]

FUND[56]

Kur është boll! Redakto

Demek kur ja teprojnë politikanët një ushtaraku! Cila o pika ku thotë boll u bo, që një ushtar i thjesht, gjeneral nisojë o, a o mjekë i thjesht a o opercioneve të larta, të dytë e kanë dhanë betimin. Njejse ushtari për vendlindjen, mjeku për njeriun. Qita politikan që po qarkullojnë në Kosovë kuj hamomin ju kanë përbetu, pareve a?

A fitoj Redakto

Nuk po thomë që ka me fitu, po a fitoj Kosova diçka nga "bisedimet teknike"? Nejse, një fitore mundem me thonë që veqë se e ka korr. [57]

Ka ardh, pakë a shumë deri tek vedisimi i opinionit që toka e Kosovës o ka punohet e ata janë tu flejtë.[58]

Tashti a do të fiton diçka nga këto bisedime, une jam i medimit që kjo nuk do shumë mend, nëse punon fiton, e nëse e lenë të tjerët të punojnë për ta, edhe në këtë rastë fiton, veq dhamë thoba.

Kjo ishte "fitorja" e parë e paparaparë e Kosovës qysh se i ka kaplu shoku i luftrave. Befasi. hahahah. Tashti e marrin vesh shka ka thonë Doris Pak, "ju ngani se serbis o ka i duhet me ngajt ju - kjo o politik", kurgjo nuk ka të keqe, veqë se shka ki prej kësaj. Që 11 vjet tu ngajt, e donë e kërkun e qe besa edhe kuja vetit tu i ngul. hahahaha

Siq e shehë njeri luftën tonë po dojin me bo kurban për pazarlyqe të veta. Tashti vjen pika kur edhe duhet me zgjedhë a po donë me konë njeri a tregtar njerzish.


Ku me ditë të isha konë edhe une në pozit të tij qashtu kisha bo[59], edhe pse nuk jam ka e di kush o e shka ka bo, veq ky diçka me këtë punë ka dasht me thonë. So met mo tjeter punë, shka me bo. O ka don me hi në mod në Ballkan kjo punë. Aborxhinit e Ballkanit. hahhaha


Çikjo, po ma kujton një ndodhi. Ishim tu i mbledh paret, edhe jo vetem ata që i jepshin, po edhe mrena atyne që ngajshin mi mbledh kish asi që thojishin "po vjedhin bre" - çfar përgjegje me ju dhonë atyne, "po normal ku ka vidhet". Po shtosi o sa po shkojin në cakë. Ajo është me rëndësi. Ishte kohë lufte. Tani së paku nuk o luft. hahahah.

E shka deshta me rrejt, SHEMBULLI (TULLA), SHEMBULLI, SHEMBULLI është i shenjtë. Kush e nguc shembullin më nguc edhe mu që nuk jam shembull. Nuk ka nevoj me shembuj për hava, se s'ka shanca me ekzistu si i till, po shembull për toke, njeri me karakter që ecë n'komë.

Toleranca si arm Redakto

Toleranca kur bie në duar të "fortit" është arma më e fuqishme e njeriut. Të mundëson afërsi, të mundëson të sulmosh (ta gëdhendesh), të mundëson të mbrohesh dhe gjitha këto pa e bo pis veten.

Çmimi: Shembull[60]


Majt për majt, le ta majin në korrik, ti djal krejt katunart janë tu korr grunin. hahah. Valla nuk e di veq nuk ma merr menja që munet me ja kalu Tezes Tin. I kom po plot vetë, jo shumë herë, po një herë, Rod Stuartin, Eros Ramasotin a qysh e pat emrin, jonë konë një kerr i tyne, po si tezja, kurr njoni nuk e ka dridh binen për mu.

Ditari Redakto

Temë e dalur jashtëpërdorimit. Nuk i ki senët mo në dorë[61]
Nuk më ndal asgjë[62]
Mos bo hop, pa dal n'anën tjetër t'lumit[63]

FUNDi nuk i dihet. ahahah

Ja qyky artilull Redakto

Qyky artikull po ma kujton ata tenkat tu i shku përmas e ai folke para kamerave. Lexo:

Nëse dëshirojmë që t’i bindim qytetarët në veri se decentralizimi është një propozim tërheqës, atëherë mënyra më e mirë është që t’i tregojmë arritjet e decentralizimit të suksesshëm në jug të lumit Ibër, si një model tërheqës i Kosovës moderne.

O bal o, s'ka mo me ngre, as me tërheqë, boll keni ngre e tërheqë. Jan qu burrat prej gjumit. hahahh. Tashti nisja kongen "Ik thob se t'lashë" - hahahha.[64]

Ndërhyrja Redakto

Ndërhyrja e nevojshme humanitare. A është më i rrezikshëm Izraeli apo Libia për sigurin botërore? Unë nuk e di si mund të flas dikush për ndërhyrje humanitare në një vend ku zihet kryengritja, e 2-3 metra ma largë gjendet vendi ku është duke u zi që 30-40 vjetë lufta për lirin e një populli nga populli tjeter!


Valla edhe mi shti 50 vjeçin me shku me kry klasën 9-të[65], për 150 ero ndihma sociale, pakë si kijamet. Ai njeri ka punu edhe nëse nuk i pagu stazhin, ai ka punu, mirë e keq, me ligje e pa ligje, qatë shtetë e kanë majtë në jetë. Nuk ka faj personi që shteti nuk i ka kontrollu pasanikat.


Kush o kundër fitimeve më të mëdha?


Për Kosovën ka qenë e rëndësishme vetem liria, se tjerat i ka pas! Sot e ka lirin po tjerat ja kanë marr! Automatikish kjo i bijen me investu edhe atë pakë liri individuale që ka mbetë për me kthye lirin e popullit.[66] - hhahah - Shnosh e balosh e pa grosh.

Ju luetmi Zotëri kur thuni Kosova dhe atë e ndërlidhni me Lirin, nuk duhet të harroni që shqiptarët nuk kanë pas liri, serbët kanë pas liri jo njerzore por edhe me vra shqiptar. Pra, ju lutemi keni kujdes kur lidhet ky kombinim Kosovë-Liri dijeni çka po folni. Nuk shkon kungulli gjithmon përmi ujë. hahha. Ja lëshon rrojë ja sharron e hajin peshqit.

Upsss!!! Kosova edhe sot nuk është e lirë. Nuk po thom hiq ma teper se "EULEX".


Është interesant funksioni i shikimit tek fëmijët e moshës së pjekuris së të pamunit. Nëse e merr e lë para një grumbulli rërë, zalli, atij nuk do i bëjë përshtypje. Por njëse një kokërr e rërës ai e shehë në një sipërfaqe të rrafshtë, zakonisht tepi, atëherë do të përqëndrohet në të. Kështu edhe me fëmijët është kur flasin për krime, e për çorodi njerzore që kanë ndodhur ndërmjet serbëve dhe shqiptarve.

Sipërfaqja e marrive shqiptare ndaj serbëve është si një tepi i pastërt me aty këtu kokra rëre. Kështu këta fëmijë janë duke u përqendruar në ato kokrra e era e godinave me marria të serbëve nuk po e ndien. Ashtu është, era, se për të ju afruar nuk e ka askush guximin nga këta fëmijë.


 1. ^ Ç'far takahyta janë bojin luftë nëpër qytete, jashtë, aty s'keni shka me u anku që nuk keni vanë për mi provu forcat. ahahha. Leni popullin rahat, se ju nem. Këtë punë e kanë ditë gjeneralët qysh n'kohë t'baram bullit.
 2. ^ Nuk jam si ata, po i kuptojë edhe ndiejë me ta.
 3. ^ Dorë femne vlla. ahhaha
 4. ^ Navirxhene Krasniqi, dishka si çishtu, burrin kardiolog, erën e shkumsit t'durve t'sej pom doket që po e nijë. hahahah
 5. ^ Jideh Raca, dishka si qishtu, dishka burrin a vllavin n'Ramiz Sadik
 6. ^ Kloshar i BAT-it - si Çarli Çaplin ecke, veq e ka pas çiken copë
 7. ^ Memorie që ecë n'komë e kom pas. Veq e vnojke gishtin kry edhe "PLAY" rrafall krej historis tu Botës Evopsë, deri sa ta konfrontojsha me ato shka thojke "STOP", "PLAY"-"STOP". Badihava librat, n'krahasim me ta, ai i kish hongër.
 8. ^ Nejse, dekorim. Ska pas munges nxemje, klasen nuk e di të paren a edhe të dyten kena pas kaftorr. Tjerat me nxemje lokale qendrore, a met qytetit nuk e di.
 9. ^ Ih, me ja nis mej kujtu shkyna tu keshë.
 10. ^ [1]
 11. ^ Gjithmon foli për vete, edhe pse e ngatrrojë e për me zbuku, i fus edhe tjert. Ti djal, ndryshe nuk hahet, me lexu. hahha
 12. ^ Kush se run veten ju kallt shpija. E ati që ja kanë kall n'R.S.
 13. ^ Për qita thojin kush nuk ka shtypje n'kry ka në këmbë, po shtypja është shtypje kjo nuk bonë me u harru
 14. ^ Ih harrova baba kokna une - hahah
 15. ^ Pom doket që edhe kësaj pyetje ja gjeta përgjegjen, MOS U DORZO, se ja kungull i madh, ja pacërrk e ki t'sigurt që ki me dal
 16. ^ Ose mesin pacërrka, notojin ma mirë - hahaha - si qita politikanat e ditëve t'sodit. hahaha
 17. ^ Parameno çfar mësues, knej ta tuf shpull, teknej ta limon faqen. T'rrëxon prej provimit, e kënej ta kënon kongen. ahhah
 18. ^ Veq loçkë e paskan nxjerr arnimin, diçka natyrore
 19. ^ Kjo i bije që mu nisë materia nga A në B, e gjatë rrugës mos me mbetë asgjë prej saj, d.m.th kurr nuk mund ta arrij qëllimin
 20. ^ Se paramenova veq u lidhë, hahaha. Prap ma mirë une se këta, bile une pe shkruj veq sa me u shprazë e nuk po e lo mem shty me hi nëpër lluga teknike.
 21. ^ Drejt pom duket e kanë prishtinalit, skijat e jo me rrëshqitë, nejse jo ski'imi, po skiatëja. hahahh
 22. ^ Pom doket edhe me tablla t'kerreve ishtuq ja kini bo. Po vetem duhet teton me i rrespeku, se.
 23. ^ Po ja trusi shkel e shko, përgjegjësia u marr "pa pluma" - duhet me qitë gishtin n'kry!!!
 24. ^ Peget deri te ky përfundim kanë arrit edhe ata që kanë nxjerr "manifeste" etj. Për mu ish konë mirë e drejtë që me pas thjeshtime të pikave humaniste të cilat pikëprehen me ato të grupit, bashkësi, apo shoqëris ashtu që kur vije deri tek shpërthimi mos me pas shpërthim shtazarak
 25. ^ Ky artikull rreth këtij libri, më shtini me menu, sa shqiptar e kanë si pikëpremje e kanë këtë libër, shumë, po sa e trashë është kjo pikëpremje - sa veta e kanë lexu.
 26. ^ Se sa për të ritë, krej fusha - hahahah. Po a i merret nones dora, ajo shnuket tu e përqafë.
 27. ^ Bile ja kafjollin, ja sillen, ja darken me hongër bashkë - hahahah
 28. ^ Mos ta ndinë se une të kuptojë. Tha une kënaqna kur shkoj te tezja jeme se em bjenë me hongër, maronë sene. Jo valla i thashë për ato nuk komë mendu se ato kështu e ashtu i ka bo, po kur shkoj te tezja e nijë veten shlirë. Për qita shumë vetë nuk dijin edhe me kuptu budallt si unë.
 29. ^ Veq e shehë tu shki furra, reaksione kimike - hahahh
 30. ^ Vetë e komë provu. Sot nuk ekziston, e prishen njatëfar rrjete të LDK-së, në vend që ta transformojin nëpër shoqëri kulturore
 31. ^ Personalisht e shtroj pyetjen: A ka qenë investim apo ndërhyrje humanitare e ShBA-së në Sarajevë (qytet i rrethum për më se 2-3 vjetë nën breshëri të zjarrtë) e Kosovë? Gjatë luftës në Irak a u majtë pastërtia, apo une kam qenë nën ndikim nuk e di, mu ka dokë veçanërish ShBA-ja ka ndërhy për çështje humanitare. Bo vaki bindja për mentalitetin e popullit amerikan më ka shty të mendoj ashtu. "Nuk jam dakord me atë që thua, po do ta mbroj deri në vdekje të drejtën tënde për ta thënë”. - Volteri, shkrimtar dhe filozof (1694 – 1778).
 32. ^ Ma hongshin rakin, se kjo është propagand e jo gazetari profesionale.
 33. ^ po menoj rexhistrimin allashqiptarçe
 34. ^ Majmuni ka pritu me zhdryp mi vetë - hahah, e gabimet e perendimit i çojin do, në plotë kuptimin e fjalës "pedera" (dt.tunten - karier nëpër organizata humanitare!!! E ç'far budall janë ata të vogjlit, vjedhin këtu për me i përdorë qato pare në vend tjetër demek që e arritne e tij. ahahah. Nuk munet njeri me i thonë hajni, a plaçkitje po korruptim i sitemit brenda sistemit) që nuk kanë haberë me terenin e shkojin i vesin për dëshirat e ondrrat e i harrojin nevojat primare. Edhe ata s'pritojin me ju hyp rak, kënaqen dy partë, e paguje populli.
 35. ^ Pa fjal, por e vërteta duhet me u thanë.
 36. ^ Duhet mi thonë KENI HUP, S'KE DREJT ME PARASHTRU KËRKESA. Këta pleq e fëmijë janë robë të mi. N'kfot se keni fitu me miqt, ata miq (aleat) janë, nuk janë ndërmjetsues!!! N'koft se keni rrejt, duhi me kallxu që keni rrejt, nuk janë konë miq po ndërmjetsues.
 37. ^ E vërteta e thjesht, e kan shti tipin me i bo rezistenc Iranit, kur u ardh vakti mi qitë paret nuk ja kanë japë, kur ja ka nis me kap e mi rrehë, O KUKU LELE AMERIK KU JE - hahah. LIG - se jo mahai, hahahm si t'ven puna pakë pick, pshtoni kush munet - hahah.
 38. ^ Këto faktikisht janë më të rëndësishmet, sepse këto duhet të dëmshpërblehen. Është bualleki me thonë që UÇK-ja nuk ka shkaktu dëme "kolaterale" për to u duhtë me u përgjegj "krahu politik" e jo me i marr me i arrestu ushtart. Upss!!! Serbia nuk mund të flet për krime lufte e muhalife, po ma mirë e kanë me i pagu domet "kolaterale" që i kanë shkaktu. hhahaha
 39. ^ Besnik ndaj Besës së dhënë. Për shumë të "ngritur", duket naive por është fakt. hahahah
 40. ^ Po supozoj se nuk e di, nashta o kisha e Maqedonis, nashta person i thjesht ka pare e ndikim, une nuk e di, veq e di që është provokim e më këtë nxitje e një komuniteti fetar.
 41. ^ Merre kqyre nga çdo kandëvështrim, ndaç me shkencë, ndaç si fëmijë, kjo nuk o shtos, po ligj i pathyshëm që vlenë në çdo nivel, nëse del ndryshe, dije që ke gabu gjatë ndërtimit tëndë. Osht tut mungu së paku "një e dhënë" ose teorike ose praktike (demek nuk e ke vërtetu vetë me sy realitetin). Nuk e di në cilin "nivel" ke arrit, vetem gjatë kalimeve nëpër "nivele" ja bohesh njeri ja dreç, deri sa të vije një gjendje paksa ma afatgjate që po i thomë nivel. Munesh me provu me detyra të thjeshta të matematikës, gjatë lirimit nga këllapat. Nëse bonë gabim dreçi, nëse nuk munesh me i ra në fije demek me përceptu ashtu të shkapërderdhne vetem dreçi e njeri i bije në fije. hahah, Çysh e ka shkru Zoti (rregulla e shkruar). hahah
 42. ^ S'po thom hoxh e prifta, po thashë teolog demek që neutraliteti jo 100% po afër qanej dikah, demek studim me shembuj pozitiv se negati ka sa të dush.
 43. ^ Edhe ky nuk pom dhimet, po unë jam unë, ti je ti. Unë kam luftu tërë jeten për liri, ti as 2-3 mujë e mem krahasu me ty a? Hajde si njeri, të kallxoj përvoja. hahhaha. Po mos ma hup munin. hahah
 44. ^ Veq qashtu, edhe prap nuk e kishin zanat me shajt ashtu përballadone. Dyqysh si n'stil t'ballkani, po qashtu o konë e shkrune.
 45. ^ Ani ky shkurt e ka pas, deri në moshen fiju!!! hahah
 46. ^ A kta dy, çfar stile n'veti. Qyre qyre, ajo e kafenes po dika me lexu. hhahah. Valla hakmarrje për hakmarrje veq shtini njerzit me u veshë n'stil t'jujin ma zi se fundosja e Titanikut - hahahah
 47. ^ Nuk e komë mësu këtë ligj, po e kom zbuluçpikë, se e kom praktiku hala pa e lexu. hahaha
 48. ^ Ai thojin fëmija i sinqet o, une azim sa jom konë, një pllom përmi tokë. hahahh. Qashtu edhe qeni i huj. Em ka hongër, Xheki e ka pas emrin. Po , po Xheki e ka pas, u konë asi minak - jo që e di, po i komë ni tu thon minak. Edhe e kom dasht, edhe si e ka zonë shancën veq ma ka ngjitë, deri sa u dal i Zoti i shpisë, pata maru. Duhet me i mësu mes me hongër fëmijë. Shka t'osht përmi një meter hajde, po përfuni një metre, s'ka njeri pos shkurtabiçave që munet me bo sherr? Çfar sherri munet me bo njeri 1m përmi tokë, as në moll as në kumlla nuk munet, as topi me hy në oborr nuk munet, se përmi gardh nuk munet me gjujtë, edhe koftë se e gjunë ja ka qëllu, se nuk ka mujt.
 49. ^ Me këso muhalife nuk bonë me ta arsyetu mungesen, duhesh me pru prindin në mos paqe prind, sjelle personin përgjegjës për ty - grun. hahah
 50. ^ Shtosi origjinal: Tha je ka kqyr femnen, je ka donë me ma zonë, koleg - O nuk jam ka muna mi majt temen e po bjen nërman për tonen.
 51. ^ Rrnoft raki se sa për zinxhir, gruja o gumë. Ani mo zinxhirt e sotit, vetvetiu po këputen, pa i kap për fyti si tyneherë.
 52. ^ Gabimet duhet të pranohet, ata që i kanë shkatuar duhet të përgjegjen për to, sipas motivit dhe rastit.
 53. ^ Mos harroni Zotëri, në NATO janë të antarsuara edhe shtete nëpër të cilat dixhen, vriten edhe sot njerzit vetëm përshkak të përkatësis shqiptare të indivdit. Si forc fizike, NATO nuk duhet të i lejojë këto brenda teritorit ku kolitet, nëse donë ti mbajë vlerat njerzore. ahahhah
 54. ^ Dikush ja nisë ma herët, dikush ma vonë, unë peget hala s'jom konë i lindun kur ja komë nisë me punu për njerzimin - hahahh. Oj zemer, të lutem, amo të lutem ke kujdes, se nëse për ty është 1999, për mu hala pa lind une oshtë. Çishtu u kon e shkrune - hahahahha
 55. ^ Shyqyr që nuk komë se e kisha bo mut. hahahah
 56. ^ Ani mo kur po dalin do e po ngrehin paralele. - Pa fjal, pom lojin.
 57. ^ Kjo nuk është merit e përfaquesve zyrtar të shtetit, përkundrazi e popullit edhe bijve të tij.
 58. ^ Tu ta punu edhe ata me asi traktora t'mëdhaj, të mëdhaj sa kryt, e këta tu flejtë në drrasa e tu pa ondrra që janë tu flejtë nëpër pallate. Çu mër kape librit e kalemin, mër s'di shka t'koft, të raft llotria. hahhah
 59. ^ Jam njeri që besoj që ka njerzë atje jashtë, e për mu vlenë "Njerzimi ekziston deri sa të ekzistojë une". Kur të des, edhe nëse ekziston, për mu nuk ka kuptim, atëherë deri sa t'jam ja ndihmoj njerzimit.
 60. ^ kufizim i stilit të jetës vetem brenda mureve të shtëpisë. ahhaha. Orari i punës - si ta qetë komen prej derës së shpisë. Nuk e di sa vështirë o. Ani moo kur t'kalojin kaçikat e pulës para syve e mos me "guxu" me i këqyrë. ahahha
 61. ^ Qiky so ka di ku e ka venin. Tepric teknologjike gagaga. Funksionart e dialogut po bojin vetëvrasje. Triumf i heshtur. hahha
 62. ^ Qyky so ka e di shka, veq po do me bo dishka
 63. ^ Qita janë qu prej gjumit
 64. ^ Me ta nuk o si me fëmijtë, "qyre se po ta nguc çiken e klasës". hahahh. Këtyne shkojin fëmijtë i thojin, "o babë itaçi e ka nguc nonen" - hhahah këta me nona e kanë. hahah
 65. ^ 2 x 3 orë x java
 66. ^ [2]