Kurgjo e reRedakto

Pe dojin me shembë piramiden. Ne ta shembin more për mu. Kur ta shembin bile një guri të saj mirë o konë me ma dërgu. Ajo Shkurte Fejza kongen ju ka kënu, gati secili fëmijë e di referenin "Seq tronditet mbar Evropa, qysh ndahet vendi copa-copa". Ishtuq, kape njoni mshoj tjetrit. Nuk e di shka po lodhet bile baca Rexhep. hahahah


I po, Sherrit Genit ja kishin vjedh krejt fyllat, edhe ata që e ka nënshkru bashkimin e gjermanive. Ish met pa kalem. [1]


Serialet, po boni piramid de. Gadi secili qytet e ka ka një tv qendër, secila le ta bonë ka një seri. Si teatrat, sicili qytet që i ka pas. Kurgjo e re edhe kjo. Kajmakin e qesin në ata të kryeqendrës.


Nëpër xhamia në Gjermani me fol gjermanisht - po lypin. Pse jo. Le të mbledhen, t'ja shtijin kalemin, ta llogarisin sa është e gatshme shoqëria gjermane me pranu, se kur ti hihet punës duhet me i dal në fund. Bile me pas një letër si mas së cilës duhet me u punu. Mund të pjellin dukuri që peget njerzit nuk i kanë llogarit deri në fund. Njo dihet nacionalizmi tek muslimant nuk ka themele të forta.


"Thaçi vetë ka përpiluar lista deputetësh dhe ministrash" - jo s'ki nevoj me fol hiq, o ka e dinë edhe fëmija në djep që veq jeni tu shiku e vëzhgu, ai e ka marr përgjegjësin. - hahahh


Ushtria më e re në Kosovë, "UKSH" (lexo: Ushtria e Këshilltarve të Shtetit) e theu rekordin për shpejtësin e formimit fal punës së zellshme të kryeministrit. As UÇK-ja su tubu kaq shpejt. "Qyteti i Ndaluar" u rimëkëmb pas sa e sa shekujve, peget që koordinantat gjeografike i ka ndërru.


“Vetëvendosje” kërkon shtyrjen e regjistrimit të popullsisë - mirë, nom, nom, qysh o rregulla "Kundërshtimi o i kot, jeni të asimiluar" këta janë ka shtyjin me gjyks mes me mbetë brenda botës së qeveris.


Edhe kjo ndodhë : "Pushtuesit kryesorë të Shqipërisë dhe të Kosovës sot janë vetë shqiptarët." - Shih ondrra Zotëri Idlir Azizi, nuk i kanë pushtu shqiptart po zogjtë e qyqeve. hahaha


Nuk po mujin me qu prej gjumit avokatin e popullit. "Pas viktimës së tretë kujtohen për nënkalim te “Termokosi”".


Lady Gaga po ma çonë, jo atë senin, po mallin e dikuj. Ka njëher po m'doket si ajo e Top Gan-isë, ta hallakati në kry e masanej në internet. S'po e gjojë. Divë e artit amerikan o. Mu ka pikë, kongën në kry, e krejt informat që i kam në kry për ta pom kujtohen po emri jo. Plak për merak, operacion kishe...


"Ekspozitë e rrallë në Bagdad" hajt babë muhalife hajt. Kur jam te muhalifet, i mshela sytë edhe dola me shetit, ishin mush rrugtë me perika. Thash në cilin shekull jam, në kohën e Luigjave jo, se do me farmerka e perika në kry nuk bonë. Kur e morra vesh Sarkozi e kish nxjerr ligjin që mashqit me bajt perika e femrat ferexhe. I qela sytë e thash, o nipi i Napoleonit a i kuj je, nxjerre ligjin që e ndalon keqpërdorimin e ferexheve. Edhe bartja e ferexheve e ka një marifet.


Buxheti dhe PTK-ja (s') shkojnë bashkë. - Buqet dëshirash është kjo. Jo kjo nuk o buqet po tuf dëshirash : "Beqaj kërkon mbështetjen e Maqedonisë në CEFTA" - futja edhe kësaj pune.


Tadiqi tenton t’i anashkalojë institucionet e Kosovës - Topi shkrepi, a thu ku po bjen xhylja?


Nuk shkuam në Baltimor shkaku i Kosovës? O, Bal, Bal, ti mor je - kurr do me marr veshë.


Serbët e Veriut presin kthimin e ushtrisë së Serbisë - o ju vraft reja, po shka o ka bo EULEX-i as ushtria e Serbis s'kish mujt me bo.


EULEX mbështet AKK - ti kishin investu paret në çështje konkrete, demek në punë që ju ndihmojnë direkt qytetarve, si b.f. ura te "Termokosi" demek me e burgos personin përgjegjës, i kishin kënaq qytetart. Por jo edhe këta pom doket shqiptar, veq kryt po dojin, e po i hijin n'hise serialeve t'RTK-së.


Ndërmarrjet publike më të korruptuarat, Qeveria e dyta - hala pa i bo 100 ditë, venin e dytë, po mas 100 ditëve nuk mujin mo mi zonë mrena top listës.

Isha i uriturRedakto

Isha i uritur
Për liri
Fluturova
Mbi e mbi
Kur e pashë
Sa njeri
Ish në këtë
Tokë pa një fije
Njohuri
Çka d.m.th
Liri
I lodhur
I zdropitur
Mbylla veshë
Mbylla sy
Nuk mund të duroja
Fjalën Liri
Që dilte
Nga çdo lloj
Turini
Tani e dinë
Miku im
Çka hekë
Njeriu.

hahahah

A ka?Redakto

A ka gra t'nershme këtu?
Po. Veq janë ma shtrejtë.[2]

Epidemia - e vërtetë. Sa banorë i ka pas evropa, kur u përhap kjo epidemi? Munet me konë që i ka marr me vete 50 000 mijë. Para 1500.

Anglisht? Shumë artikuj, shumë vështirë me gjetë të herit.

Mos e shaj mër. Kqyre ti flamurin e Atisarit.

Çashtu o, veq , Zotit besoj, veq kerrin mshele me çels, veq edhe mos i shti durt kur nuk o i mbyllen me çels. Kanë harru të paren.


Mullini i kafes.

     

Kurgjo e reRedakto

Itaçi ju ka afru, po nuk e di a e ka qëllu gozhden në kokë. Tyrli farë baskie n'shitje. Do si t'ju bjen shtramnohen. Po nejse, inzeresant edhe pika, e qartësimit të deklaratës së thnijave, dhe ecjes përpara. Këtu, nuk e di shka me thonë veq që shka po shohë në mjegull, nëse punonë në drejtim të demokratizimit allashqiptarçe[3] të partisë së Thaçit, atëher edhe qështja e qartësimit shkonë shumë më shpejtë. Puna e ecjes përpara! Ajo përpara ka me ecë, po me çfar shpejtësie demek çfar mekanizmi do përdoret. E kur jemi te shpejtësia, një e di, rruga mund të shtrohet, por kur kandilat fizik janë të lagtë vështirë e ka të ndizet e sedel mo të ecë. Ajo jo vetem sot, por gjithmonë janë përdorë zëvendësime, edhe për kandila janë marr objekte tjera po rezulltatet që 12 vjetë po tregojnë. Realiteti i Kosovës nuk mund të izolohet nga realiteti Evropian përderisa qarkullimi i të dhënave në popull është më i mirë se i politikanëve. Gjinja jo që po e dijin shka kanë honger për sill, po edhe kush ka fenë në orë të mësimit, politikanët deri sa po e vërtetojin kush ka fenë, njerzit po duhet me i vënu gazëmaskat.[4] Kjo e sjell pyetjen:

Ndryshime rrënjësoreRedakto

 

 

Pas zbulimit të telegrafit në Francë, peget kanë mendu se shpejtësia e përhapjes së lajmit, nuk mund zë zhvillohet më tej. Demek ajo mund të përmisohet, por jo të zhvillohet, të evulohet. Sot jemi dëshmitar të këtij zhvillimi. Në të vërtet nëse në kohë të telegrafisë vendimarrësi ka pas disa minuta kohë, sot ka qindarken e sekondit.


Le se nuk ja arriten me nxjerr një muhalif që me thonë . Për një nuse mbledhen ka 20-30 kerre, e për shqiptari mes me mujt me i mbledh - boll marre - gjenerat e qyqanave, nuk jeni thmi t'shqiptarve ju-hahah.


Rrnofshin gjakovart, se përndryshe vetem me gra - hahhaha. Shka me bo, qishtu u konë e shkrune, dikuj duhet me marr e me ja shti grun në krevat. ahahha. Edhe plus duhet me ... hahah


Hhahah, ç'ja paska tuf itaçi :" Nuk kontestohet fakti se patriotizmi në përgjithësi është një lloj strehe e horrave, por që nuk jetohet pa të. " - çefe-çefe kjo dynja, veq për mu kontenstohet ky fakt. hhahah. Pa u konë bebë, fëmijë, ... vetem kopili mund të jetë mbi 18 vjeç. Nuk është e keqe të duash qytetin, rrethin, shtetitn, federatën, kontinentin, planetin ku jeton, e keqe është nëse i ke mbush vjetë e këtë nuk e kupton, e në njëren nga këto çalonë.


Qe sa dit po du me shkretu dishka për Lizën dhe Merlinin, por pom mungon një fotografi e Lizës.


Bashkimi i Republikave Sovjetike ka cofë a? Shka po lypin këta prap me ngrit n'kom a? Mi shti n'moda - ahhaha. Ami mu paret, jauv shti sa t'doni, ggagagagag. Ja, Tepihi i Jelcinkut e ka pi vodken që ju ka derdhë, e mi majt atë tepi, pihen jo vetem njerzit po edhe shtaztë. Po doni apet! Hajt se ju bojim Tapet.

BisedimetRedakto

Përderisa bisedimet e nxehta prodhojin hidhërime, bisedimet e ftohta prodhojin shpresa. E atyre që hynë në to është ta matin veten.[5] Celle ka ta cellesh populli i Kosovës nuk ka çka me hup për deri sa është NATO aty. Bisedimet nuk janë aq interesante për ata që mendojin 1+1=2, por janë po thuja se "të nxehta" për ata që mendojin ndryshe, ekonomistët, politikanët, etj. Me fol pa rrotlla, kultura esenciale shqiptare nuk vëhet në pyetje. Por në pyetje janë komponente të cilat duhet ditur si me i vlersu, me i matë, e me i përdorë. Duhet qartësuar, ka qenë luftë mes popujve, luftë mes një populli dhe një shteti, a po shka hamomin ka qenë. Nga ana shqiptare është krejt e kjartë e pastërt. Ka ana e serbëve dhe Republikës së Serbisë puntë janë të pshtellume, ata kanë problem nërmjet veti. Për këtë është e kotë të bisedohet, sepse nuk e dinë njeri me këndë të bisedohet. E njajta reprizë si me kishen, serbt në veri , serbt në jug e serbt në hamom. Pa marr parasysh përgjegjësis për krime nuk mund të i ikë asnjë njeri që qëndron në funksion të udhëhqjes së Republikës së Serbisë. E vetmja mundësi me shpall shtet multinacional, si Kosova, edhe me ja lonë fajin popullit serb!?

RizbulohetRedakto

Në ishull rizbulohet metoda e vjeter e shprazjes së mllefit jashtë kafezave të diskotekave.[6] Na vlla n'Gjermani e kina t'programume "Ditë e Kaosit" - hahah. Përmas, shumë përmas ishulli. Amerika peget nuk ka përvojë me kaosa, peget krejt jeten e qojin n'kaos. ahhah. Nima, qe sa e sa vjetë Amerika nuk ka shkru "histori të brendshme" vetem "histori të jashtme" - ti djal, me pas shka me ju kallxu fëmijve e jo vetem me ju fol për hava, ku hamomin dijin shumica për luftrat që po i zhvillon amerika? Ajo o lezet me i kallxu nipave, komë luftu për vatanin. Le e bo se ata kanë patriotizem vizual. hahhaha

Xhem Ameriken
Krenar e krah hapur
Eci nëpër trotuar
Xhem ameriken
Jam amerikan
Hi në dyqan
Me za t'lart
Amerikenish flash
As me benë
Shka t'jert menoyn!
Se na jem numer one
Xhem Ameriken
Unë jam
Prej 5 derin 5
N'kom jam
Vetem tivi
Luft kam pa
Unë jam patriot
Xhem patriot
Ameriken.[7]

D.m.thRedakto

D.m.th bisedimet paskan të bëjnë më damjen e tregjeve. Qyshtu po i bije këndëvështrimi prej Beogradit, demek qaty ku po folin serbisht tregu i Serbis, ku t'folin shqip s'po ma ninë i kuj o! Me fjalë tjera kurgjo s'ka populli prej kësaj pune. Pse po e përziejnë popullin se?. Si do që të jetë populli i Kosovës nuk do hekë dorë nga dëmshpërblimi. Kush donë me pas aktivitete tregtare në atë teritor duhet së pari ta paguj dëmshpërblimin. Ishtuq po i bije. Për shkijet e dëmtun le të përgjegjet shteti i Kosovës për shqiptart shteti i Serbis. hahahah. Mjegull popullit t'kosovës e keni vështirë me ja bo. Muni me mundu, siq e keni mundu, veq për hunë ka me ju nxjerr. Shkoni luni me popull atje ku keni mësu.

Kosova është e popullit të vetë. Që ja merr menja najkuj me shtru aty sistem të vetin le ti pagun dëmshpërblimet së pari, masanej mujim me bo pazar për shtrimje të sistemit. Pazari me qefë. ahahah A hajgare a? Jo që po di dishka, po ma mirë në fillim me i pastru pozitat se masanej me u da me fesat. Populli i Kosovës kurr nuk ka qenë dhe nuk është i Serbisë. Sa i përket librave amzë, ato nuk janë të Serbis po të Kosovës. Merre kqyre secilin ligj dush. Problemi i vetem që mund ta ngritni është problemi a ka përfaqsues legjitim populli i Kosovës për me i marr ato amza? Përderisa o mjegull siq o, u vështirë me ditë. Shteti popullor u shpartallu. UÇK-ja dhe LDK kanë qenë përfaqsues legjitim. I kanë hi punëve politike shkel e shko pas luftës, e kanë hup legjitimitetin. Ai krahu përfaqsues i UÇK-së siq po shihet ka dështu të merr përsipër përfaqsimin e popullit të Kosovës. Sistemi i shrirë nuk është i popullit të Kosovës. Për këtë nuk kemi nevojë të flasim më shumë kur i dimë ndërhyrjet nga jashtë që nga kushtetuta e deri edhe te imëtsitë e përditëshmëris.

Nuk bonë me harru se Jugosllavia është shkatrru si pasojë e ngritjes së sistemit nacionalist në Republiken e Serbis nga ana e Millosheviqit. Deri në atë moment, së paku në letër Jugosllavia, pasuria e saj ka qenë e popullit. De fakto po i bije nacionalistat e kanë plaçkit popullin. Kush janë këta, grupe pismenash. Kahë u konë lufta, për me i marr ato tregje duhet dyfish me pagu, dëmshpërblimin dhe blemjen e tregut.[8] Populli kroat nuk e di shka ka bo, a e ka shitë veten a shka? Për amantera, një shembull: Në Nju Jork nuk blehet lokali po pazari!!! Në ballkan me dhunë a?

HajnistëtRedakto

Isha tu punu, edhe prej bashkëpuntorve më bike me ndëgju, se një u bo kryepuntor (vorarbeiter) një nacist - sipas të hujve, e sipas gjermanëve një idiot. Tipi studiu mentalitetin e t'hujve edhe t'vetëve edhe lundrojke mes dy palve e i mshojke saq mujke për vete. Nejse me lujt me kartën e përçamjes nuk mujke haptas se nuk kish hapsirë, veq ku ta zajke naj qyqan veq ju gjuke n'qafë. A s'pritke hiq. Po njonen onë gjujke në qafë tjetren vjedhke mo qashtu.[9] Mi zonë tu vjedh nuk mujsha. I kish studiu njerzit e mentalitetin e tyne mo qashtu. Nejse, spi kallxojë krejt, boni a di çfar kariere, veq në fund e kanë zonë me pel për dore, edhe ata tu i vjedhë kursime të myshterive për bamirësi për fëmijë.

Kadale, merr frym për shka je ka donë me u përla me mu? Jo që po të tutna, po a t'kom najsan borxh! - populli shqiptar nuk i ka borxhë kërkuj, e qe besa as populli i Kosovës, hahahh JEM NË SHTËPIN TONË, kush donë me nejt munet, kush do me dal munet. hahah

E tashti për çka me bisedu populli i Kosovës me Serbinë? Ata mujin me bisedu ndërmjet veti kosovartë, qysh dojin me ndërtu mardhënjet shoqërore ndërmjet veti. Unë nuk e di që është vërtetu nga ndonjë anë, nga ndonjë dimension çfar do që Kosovart (shqiptart,shkije,maxhupt, etj ) janë përla ndërmjet veti. E gjitha ka qenë propagand nacionaliste e Biligradit[10] . aggag</ref>, e cila ka nxitë individ. Populli serb ka të oshtë duhet me i hap sytë. Një herë e përgjithmon duhet me vendos a qëndron prapa nacionalistave të Milloshit, apo donë të distancohet prej tyre.

Bisedimet paraleleRedakto

Hahhaha. Kësaj i thonë shahë shumë dimesional. Veq pom dhimen itaçat e shtetit të Kosovës, se veq janë ka sjellen mrena lomshit. Jo bisedime, me këta, jo me këta1, jo tashti me këta2, ... këtan. E qytyne me ju jap besimin. hajde mo mos boni hajgare. hahaha

Bashkësia e bisedimeve :  [11]

Tamon si ajo përalla arabe e Faik Konicës. ahahhah. Po përralla o përrall, e gjaku e domet që janë shkatu nuk janë përrall. U konë mirë me ju kallxu qasaj kllapës që e kanë llogaritë që meniher mas luftës, mi fut senet nër tepih, edhe me ecë përpara me shtrimjen e sistemit e tregut të tyre në ato anë.[12] Unë nuk po mundem me përftyru, si kanë mujt me bo aso plane, thuj që nuk janë njerzi ata në Kosovë por minjë. Qysh o njeri vetë menon që janë edhe tjert.


Ftesë për bashkim kombëtar - jo faliminderit se jam i nxonen, jam shqiptar e nuk e kam njetë të jemë pjesë e një kombi tjetër.[13] Folni baco për bashkim të politikanëve (ish-shqiptarëve). Çfar muhalifi edhe politikan edhe shqiptar. ahhaha. Shqiptari nuk pren në besë, e unë nuk e di cili politikan e ka arrit këtë punë në ballkan? [14]

Nji samun me 5. Veq taze.
Taze pi don a?
Po, po veq taze, a!
Ani pra hajde neser këso kohe.
Qysh vlla, nesër me ardhë?
Po a pi do taze?
Po, de!
Po deri sa ta prejim viqin, deri sa ta gatujim bukën, deri sa t'rriten specat e djegst, ....
Ika, se nuk komë kohë.
I çfar elteme, hala pa e provu mi shajti samunat.

I huptiRedakto

Shka do me thonë kur je president, shpija ka plotë dyrë. Unë sa herë u dashtë nër kojshi me lyp kaçavidha e dana për mi qelë deren e shpisë teme.

 
Harta e strukturës[15] hapsirës tradicionale religjioze e Evropës
Focus lexo Fokus, fjal latine për "kope/plakë" (gjer. Herd), alltarin e parë dhe pika e mesit të trungut të vjetër të jetës. Perendia e focus-it, ishte Vesta (Hestria greke), priftëreshat e së cilës vazhdimisht e mbanin Zjarrin e ndezur dhe këtë e ndërlidhnin rreptë dhe në nyjë me shpirtin e Romës. Sipas besimit, në alltar të Vesta-së, ndodhej qendra e universit. Kulti i saj si duket i ka rrënjët në botëkuptimet e kohës së gurit të ri (neolitit), gjaja se nga fuqia lokale e Nënës, e cila nga qendra e shtëpisë së traditës rrezatonte. Matrial-katja ishte priftëresha e lartë, dhe gjitha ritet relogjioze koncentroheshin rreth kopesë së saj.[16]

Tha njoni "E kom një virus trojan, pe mi ha "keksat, hina i hallakata, rregullisht mi hajke". Ih, po ja kthe tjetri," mes paq dert ma të madh. keksa t'letres o ka ha. Shka me ju bo trojanëve t'mi që po ma ngadalsojin kompjuterin se!"

E qishtu, kërkush nuk o përfekt, po ai që ja arrin me bo diçka prej defekteve që ka i thonë që o perfekt. - nuk komë faj, në mod o qashtu. Po de, duhesh me u bo mas parti i keq, kriminel e masanej kishe me i ra pishmonit. BE-ja me shembullin e luftës në ballkan e ka shti këtë në mod. ahhaha. E pse o kështu se? Vetëlavdat, demek ky ka qenë kriminel po une e bona njeri - hahaha. Nejse, hajgaret onash, veq e vërtet osht, se ka qenje "intelegjente" që i shtyjnë qenjet tjera "intelegjente" të veprojin në këso stili. Po du me thonë që ... . Po de shtosi i policit edhe shurrës përsipri kresë tij.

Ti heqim keqkuptimetRedakto

Së pari ti hekim keqkuptimet e masanej vazhdojmë me shaka, Kjo po më pëlqen: Washingtoni u dërgon porosi njerëzve rreth Gadafit që të tërhiqen tashti nga mbështetja e Gadafit dhe të ndihmojnë në reforma, në të kundërtën mund të ballafaqohen me gjykatë ndërkombëtare penale.[17] - edhe pse kjo gjykat nuk është edhe përkundër dëshirës, nuk është e drejtë sipas njerzimit. Tipi me bashkjëpuntor ka dhonë urdhër me masakru edhe në fund çfar gjyqi!!?? Nejse, ka njerzi që nuk ishin ngri edhe me e pa tu i turturu këtë grup, nuk ju takojë atyre, po edhe me i lonë me qarkullu ashtu e me marr njoni me ja qitë popullit në stilin : Itaçi ke, po nuk po e mysim se jena njerzë, e ai standartin në burg 1 milion herë ma të mirë se njerzit që ju ka djegë të afërmit e vendbanimet??? Bjeni bacit në tokë, se ai që dinë me gjujtë bomba dinë edhe me myt kriminel. Pikë e madhe e shkrimit. Kur ti zhlyn durt me gjakë atëherë bile le të jetë gjakë krimineli. Edhe njëher po thomë nuk jam për me myt askon, po logjika matematike po fol qishtu. Une jam njeri. Ishtuç o kur "kryhen" punt pa u kry si duhet. Tashti ish konë shumë ma e kjartë edhe rruga e "ndërhyrjeve humanitare".

Tashti duhet mi zezat pakë. Populli i anglis po lyp hise në gjahun e industralistave që kanë marr pjesë në luftën e Irakut dhe Afganistanit. Financimi i luftës siq duket asgjë nuk po shihet, por kur po del që u ra standarti, po i bije që populli i britanis e ka financu. Jo që nuk janë në gjendje me marr hisen e plaçkës, po bile me ju këthy standartin. Me një të rane dy të vrane. hhahahah.

Tashti s'po di çka me thonë, por kur janë në pyetje luftrat klasike, kjo o logjika. E tashti le ta cellin e ta pshtellin qysh dojin politikanët, ata së paku në Irak e Afganistan nuk mund të hasin në botëkuptim tjetër ndër masa të gjëra pos botëkuptimin për luftë klasike.

DallimiRedakto

Po mundohem me gjetë dallimin e ndërhyrjeve në Ameriken latine dhe në Libi. Nejse kuptohet me aq sa kam informata, po më del që ndërhyrja në Libi o shumë ma e lehtë. Këtu nuk ka terrorista[18] si në Amerikën Latine. Por a ekziston mundësia që në Libi të ngriten pismena të till. Po në anën tjetër kush me i besu që e kanë për të mirë të popullit se? Ky është edhe problemi numër 1.

Nuk ma merr mendja që një shtet ka të drejtë nga shtetasit të presë rrespekt përderisa vetë shteti nuk i rrespekton shtetasit. Boll politika hajgare e masanej po pret prej popullit me marr seriozisht at shtet a? Nejse kur kushtet e jetes janë të mira, apo kur njerzit mo s'ja rrasin ati shteti, bonë pse jo. Po nuk mund të flitet për shtet përderisa fjalori i vetë udhëheqëve të shtetit nuk o serioz. Nejse stili i komunistave o i tejkalum, po veq edhe me fol pa u mat hiq fjaltë si në muhal, edhe ai so marifet.

Pse erdh deri te ...Redakto

Pse erdh deri te mbështetja e perendimit siq po e pasqyron këtu ky tipi. Nëse do me gjetë psenë e saktë, e ki lehtë, por më duket se pseja që ndihmon është më e vleshme se sa pseja e saktë dhe pseja e vërtetë. E vërtet është se ka fuqi, shul shqip e po i konvenon qashtu. Tung. Po pseja që ndihmon, ajo gjithmon po më duket fillon nga vetja, demek pse me lonë me ardh deri tek kjo pikë. Sa vetë të nisen me gjetë këtë pse, aq ma shumë gabime do të ndreqen, qëllimi është që edhe nëse e ka fuqin, mos me i jap shancë me përdorë. Tashti dikush atje e ka ngatërru, "MES ME I JAP SHANCË ME PËRDOR" me nënshtrim, me një fjal thuj e bo "Amin" ma lehtë e ki.

Baba dhe dy fëmijët e tij.
Sa e morre? : 5-she.
E ti?: 1-shë, veq komë hekë ma shumë se ky.[19]

Këta i kom n'qefë me i gjujtë: Zanier: Pas bisedimeve, njohjet për Kosovën më pak problematike dhe më pakë interesante për popullin e Kosovës.

Dallap-dallap dynjaja. Thojin kur shteti hesht, ruju. U bo kur populli hesht, ruju. hahhahah

Shtet avanturashRedakto

Shteti i ri
Plotë të ri
Kur po i shohë
Po lezet
Lemza pom kaplon
Një pikë ujë
Nëpër terr
Po kërkojë
Avantur jasht
Avantur brenda
Më erdhë mosha
Për medikamenda
Medikamente s'ka
Mirë u pafshim
Në atë dynja
Se në këtë
Aventur fitus
Nuk ka
Eh! Pa mu, për mu[20]
Njerzim s'ka.

Po ja trusiRedakto

Po ja trusi në stilin e shprehjes së evropianëve veriorë: Unë demek, sa i përket mendimit që e kam vetëm për vete, e ka njëherë edhe me i lonë ose me i përfshi interesat personale, e që po kam qefë me nda me tjertë - hahah nejse na thojim me fol ka del shpirti, për mu vlenë më shumë një e vërtet kreative se një kreativite i vërtet - se kjo e dyta herdo kur do të lëshonë, a ke e para që të lëshon? Tybe ne difsha, veq qaja qe manë përherë o e mirë. Nejse vetë perenitë kanë thonë rena le të pushon e vërteta le të del në sheshë - tashti qysh me kry edhe amonetin edhe mes me i lëndu të pafajshmit. Amoneti të za, herdo kurdo. Ata perendit egoista, demek që na e kena kry paqë, e shka e tek boni ju punë e jujë. ahhahaha.

Jo thaRedakto

Jo tha që nuk mujsha me u përmbajt për mes me kajt për shkak të vuajtjeve, por prej inatit.

Jo që nuk po mundem me u përmbajt mes me kajt prej vuajtjeve po prej njerzëve naiv që mendojin që tjert janë naiv e shkojin tu e rrejtë veten e vaji më pëlcet kur e di që menojin që i kanë rrejt tjertë. Femna, kjo o logjik tipike femnore, e atyre femnave naive që janë eduku të jenë shërbtore të burrit. E shka o ma e keqja edhe fëmijtë i tyre mundohen ti mësojnë të nënshtrohen. E kom një vëlla thotë TAI.

 

Pa fjal, edhe mo mos folni në emër të pa gjeturve.


Anomali: ... autoritetet serbe, thërrasin bashkëkombasit e tyre që jetojnë në Kosovë që të mos marrin ... . Interesant, autoritetet serbe nuk d.m.th automatikish me qenë personi serb. D.m.th munet me konë një bullgar, një boshnjak, një shqiptar që mund ta drejtojë këtë ftesë. Nejse, sa kanë të drejtë shqiptarët e Serbisë, boshnjakt etj. që të protestojë ndërhyrjen e shtetit të tyre, për një pjesë etni që nuk është pjesë e ati shteti. Demek, na si kena punt kërkah, standartin e kena për toke, e ju po derdhin pare e mund për ata që nuk keni përgjegjësi. Çdo tatim pagues e ka të drejten me ditë çka dhe pse po "investohen" paret e tij.

Si do që të jetë, njerzimi nuk i ka shfrytëzu gjitha resurset humane që janë brenda Serbisë. Me gjithë rrespekt, nuk janë përdorë. Qysh e njohë mentalitetin, të angazhuarit në këto punë janë frikësu, jo në form fizike, por në bazë të dhënave që kanë në disposicion. Të angazhuarit që vijin nga perendimi duhet me i thy disa "tabu" që janë të panjohura në ballkan, nuk ka themele njerzore për to, po që regjimi i UDB-së e ka kriju në perendim.


Itaçi pom doket nga një lak në lakun tjeter po duket që po bjen, po në fund të fundit shefi i tij ka me marr veshë që nuk u konë e dokne po përnima u ra. Koha do ta vërtetojë, se e vërteta del edhe përkundër kreativitetit. E vërteta këtu për të menjanuar çdo lloj dyshimi është që itaçi po i mat "ndodhit e luftës" sipas kutit që po i konvenon, e une i mati sipas kutit asnjëanës, e paramendo qysh i mat i'Madhi Zot.

Thjesht dy grupe përlahen, i treti munohet me kap copen e mishit, edhe pikë e madhe e shkrimit i thojin kësaj pune. Vetëm gjyqy ushtark i Kosovës, upss!!! si keni lonë me i ngrit këto struktura - hahah.

Përderisa Biligradit ja keni japë besimin për hulumtimin e kriminelëve, kosovarve ju keni mohu këtë të drejtë. E çka është më e keqja Biligradi nuk i ka gjetë kriminelët e lërë më të flasim për dëmshpërblimin ndaj familjarve të mbetur. Përmas, shumë përmas jeni nëse e keni për qëllim me vendos ligjin e së drejtës në Ballkan.[21]

PapakatRedakto

Papakat e mi
Papakat ma t'mir
As s'ju hin
As s'ju del
E drejtë në xhama
T'dritares bam!
Me komë përpjetë
Papakat e mi
Papaka të vërtet
Këso papaka
Askund nuk gjen
Papaka me lind
Papaka me vdekë
Kjo është vështirë
Të arrihet në këtë
Jetë, por ata
Me shumicë në
Kosovë i gjenë.

LajmrohuniRedakto

Lajmërohuni kur ja arrini me bo teatrin me parapagim. Çatëherë i kini shti temelet për këtë shekull. Me rastin e kësaj feste edhe une isha ardh me qu njo. hhahah. Nejse, kryesorja me ju lonë pikë. ahahaha . A o vështirë me e arrit? A o punë që nuk arrihet? Po edhe shumë njerzi kanë thonë o punë që nuk i dilet përball ushtris Jugosllavis, po tipat i dulen. hahah


Lajmrohu kur e formulon ma mirë. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, pëlqen të navigojë politikisht në pajtim me dukshmërinë – madje në dukshmëri shumë të shkurtër. Por kur mjegulla ta errësojë pamjen, ju më nuk jeni një timonier instinktiv (si po e tregon rasti këtu), dhe nëse ju nuk i keni drejtuar syzet nga vendi i duhur, ju jo vetëm që rrezikoni veten, por edhe të tjerët. - po kush o ai që vozit përmansh, shyqyr se nuk je naj pilot se ma kishe gërditë fluturimin? Fryjë, fryjë huhë, heket mjegulla dhe udhtimi vazhdon. ahhah.

Jemi në shekullin XXI, unë për mendimin tim - ahahah - mendoj se ka kalu koha e diktaturës. Nuk do me thonë që kur "siguruesi më i madh" teshtihet, menjëherë me i nejt hazer me peshkir, mjafton mi thonë tokël a shnetë.[22] Gjermania dhe Turqia kanë qenë shembulli më i mirë për ekzistimin e demokracis brenda vetë NATO-së. ahahah. Unë për veten time, hahah, mund të e kuptojë mentalitein e disa "femrave" gjermane të edukume për te burri. hahaha. Po atje e te koftë me i lonë ata me ardh në krye të pushtetit. hahah. Upsss, edhe përderi sa ka francez që këcejin si ai seni i plakave, hahahah, pse mes me punu si zotni, po mi bo garë aty me kesh krejt bota njerzore me Evropën. Me thonë që qysh po shtyhen si "Musolini me Hitlerin, cili ma". Po thomë, ka edhe në gjermani "femra" të edukume për te burri. hahah [23]


Trus mër aty, me Beograd e Tiranë se po ju qohet Prizreni e ju kallxon trojet e teritoret. hahahah.


Ej, t'ja tufi itaçit, "Miku i mirë në ditë të vështira". Kopë krejt. hahahah


A u ngjall jeta në Evropë? Sistemi i mekun e i përgjumur i demokracis boshe, apo injorohet apo po fillon të gjallërohet? A do të shihen nëpër rrugë etiketat e protestuesve të paktë për rrëzimin e sistemit,[24] apo do të shohim gjallërim të sistemit demokratik. Pyetja është të jetë "sistem demokrati" apo "sistem i injoruar". hahah

Paramendoni një evropian që i thotë vetit evropian e nuk e din konë e ka kryetar! Kjo është Evropë nuk o Amerikë. hahaha. Riçke, riçke çfar forre:

“Pranvera 2011 është fillimi i ndryshimeve politike, e revolucionit pacifist, demokratik dhe patriotik. I ftoj të gjithë francezët që duan ndryshime, që duan alternativë të vërtetë kombëtare dhe republikane, të na bashkëngjiten, dhe së bashku të përgatitemi për zgjedhjet presidenciale 2012”

Leni pallavrat, po shtroni rrugën që me shti me piskat edhe i huji rrnoft Franca - hhaha. Në Gjermani, gjermant klasik "si sakta, si me tremë" i nxjerrshin flamurin e gjermanis për futboll, ata t'hujt si mu konë i tyne. Njonen onë u munoshin me u përmbajt kishe, e në tjetren ju shkojshin "jergt" hahaha.

LuledielliRedakto

Lule dielli
Lule dielli
Pa ju ç'do bënte
Njeriu,
Do piçeni për
Mrekulli, vaji
Juaj do jetë
Ushqimë për njeri.[25]
Zjarr, flakë
Zhurmë, djersë
Ndërto, prodho
Njeri, puno
Në fabrikë
Zjarr, flakë
Zhurmë, gjakë
Shkatrro, lufto
Njeri, vuaj
Në shtëpi.[26]
Pa çati.

Kompoti kushtetusRedakto

hahah. A ju kujtohet kompoti kushtetus? Pegetë që koka konë pengim Kompoti. ahahah

 1. Kryetari i shtetit
 2. Bisedimet
 3. Buxheti
 1. Burgosjet
 2. Ndërrimi i kupave
 3. S'pom bjen nërman dishka tjeter.

Disa më keqkuptojnë kurRedakto

Disa më keqkuptojnë kur ju thomë, mos ju mësoni shumë fjal fëmijve. Jo, qysh, sa ma shumë aq ma mirë, i rritet aftësia e komunikimit. Mirë, edhe une nuk jam budall, po e di që i rritet aftësia e komunikimit por kur të ja mëson fëmijes fjalen duhesh me e përball me kuptimin konkret, e këtë punë është vështirë me arritë për një fjalorë të vogël e sedel mo për një fjalor që e përdorë një i rritur. hahhaa. E vërtet është që kur e ndëgjon fëmijen tëndë si i lidh fjalët, shkrihesh, por kur të futesh më fell dhe e kupton që ai nuk e di kuptimin e tyre konkret, atëherë ngrihesh. Papagall hesapi. Tashti llogarite a po do papagall a fëmijë. Edhe këta "Si ka mbush parametrat" e çka janë parametrat tybe ne difshin. hahah


Ja p.sh. Serbia s’do t’i njohë diplomat e Kosovës, kjo jo që është idiotizem, e kundër etikes njerzore, por është tipike shtazore. Të bijmë në tokë, dhe po marrim p.sh. "Çka ka faj një njeri që ka studiu pe zojmë fizikën në shkolla të Kosovës?". Ai tashti nuk ka mundësi me bo një shkollë e masanej me mësu në ta. Unë nuk po mundem me kuptu, ku po i dhamë këtij tipit, "A nuk i plotëson shkolla në Kosovë standartet ballkanike, a po qeveria e serbis tenton me çdo kusht të luftojë qenjen shqiptare"?[27] O djalo, ti mos i pengo njerzit për qëllime politike të pundhënsit tëndë, nuk po thomë me hekë dorë prej qëllimeve etike e njerzore, por ato duhet të arrihen me mjete e metoda njerzore. Ti a je ka lufton kundër njerzve a kundër institucioneve të Kosovës? Gjejë metoda që me i luftu institucionet po mos i lufto njerzit civil.

Krejt bota njerzore o ka e dinë që jeni alergjik ndaj vullave ku shrun "Republika e Kosovës" e nuk ka të bëjë aspak me shkollën. Me fjal të thjeshta kësaj i thonë implikim i palës së pafajshme për të arritur qëllime të caktuara politike kundrejt palës tjeter. E shtosi o që pales tjeter so ka i ha raki për këto muhalife. Edhe është logjike se nuk ka çka me i hongër, se budallekia nuk o ka vjenë ka ana e saj, por prej palës kundërshtare.

Thjesht nuk po mundem me i kuptu infermjerët e europs, e ameriks, që po qarkullojin aty pari - këta nuk nalen në kufij, jo jo i kanë rrugën ansore - si po lejojin që çështjet eseciale të jetes normale me i shkelë hashiqare. Përderisa lejojin këso gabime në temele të stabilitetit tu Ballkanit, mos ta mushin gojen me fjal për stabilitet.


Ja shembulli tjetër, fëmijtë kanë dëgju b.f. për "lojrat" e koalicioneve partiake dhe ja kanë truc "kopi-pase". Normal që duhet të ketë "lojra" kur një parti nuk e ka shumicën, por ato nuk janë "lojra pa kufi". ahhah. Kjo është një çështje shumë e përhapur, politikanët e kanë marr këtë zanat që të bëjnë "lojra" me gjëra që nuk janë të tyre. Ku do na shpijen sjellet e tilla? Natyrish askund, pos në zero pozicion. E çka duhet të bëjë b.f. shoqëria civile, qytetari i thjesht? Ai ka dy mundësi, të shqyhet tu keshë e, të qepet tu hekë, ose të lëvizë e ta merr vetë në duar fatin e vetë.

RikapitullimiRedakto

Kur fëmija nuk ka fare njohuri për një dukuri, dhe ne kemi dëshirë që ta njoftojmë me atë dukuri, nuk mund ta njoftojmë atë pa bërë krahasime, apo lidhje me të dhënat që ne supozojmë që ai i ka të regjistruara nga dukurit e më parshme në jeten e tij. Në të vërtet këto të dhëna të krijuara jo nga dukuria por nga lidhëshmëria duhet të ishin vizat ndihmëse që tërhiqen në një fletë të bardhë. Në rastin e Kosovës, për mendjen time nuk është punuar me viza ndihmëse si të vizatuesit, është e kuptueshme, pasi që në menjen e evropianëve ajo fletë ka qenë e vizatuar. Shka i bjenë në praktik kjo. E vërteta e Kosovës dhe mbi Kosovën, ja ka arrit të depërtoj, por kompromisi me "vizat ndihmëse" e ka bërë të veten, nuk ka mund të çkapet nga trillimet. Kjo nuk bënë të harrohet.

A u plagos najkush mër
Jo vetëm ra njëri për toke. hahahah

I panjohur jam
Deri sa n'ta
Të bije, e ty
Goja të bëjë oja.
Akinta
A do ta trusi
Dhe ca
N'tautologji
Ndoshta më gjenë
E ndoshta kurr
Ndërmend nuk
Të bjenë
Kështu o puna
E teknelogjisë
Me "sms" e filozofi
O mor djali i ri
Lokja jonë
Lokja ma e mirë
Me përralla
Na ka rritë
Në o njona
N'o tjetra
Kështu po shkon
Jeta
Po not, not
I rashë onë e përtej
Drinit.

hahahah

A e paRedakto

A e pa
Bëne tani
Del
Gama
E pisave
Çeta
E këta
Theje
Lomshin
Kape
Lomshin
Miu
Lun me ta.
Nu-nu
Qi o kon
Mi
Pej rroje
Se kisha
Besu
U pse s'kan
Fije
Qi
Bon tri
Me i përbledh
Edhe mit tjerë
Me lujt.

Shtrohet pyetja "A është vështirë me bo sihire?" - Përgjegja në këtë pyetje sa është e lehtë është aq e vështirë. Por për te ardhë deri te përgjegja e saktë dhe e vërtet është vështirë me një kokë tul si ti. Shiko mos u ngut, mo e merr këtë si ofendim, kjo ke për atmosferë. Si të thashë, është vërtet vështirë të ta japë përgjegjen, e që je kokë tul, këtë e vërtetove me reaksionin tënd pakë më parë. Unë të paralajmrova, të thashë sa është e lehtë po aq është e vështirë. Reaksioni yt la të kuptohet që për ty vlenë se nuk është lehtë, por kjo nuk do të thotë se është edhe aq vështirë. Si do që të jetë deri më tashti e kuptove ligjin e parë të sihireve i cili thotë, besimi. Këtu besimi ka kuptim të gjërë, por faktikisht besimi është komunikim. Në atë moment kur ke filluar të lexosh këtë tekst, veqë se në heshtje ma ke jap besimin. Tani a e hup ti besimin a jo, kjo nuk varet vetem nga ti edhe pse ti këtë nuk mund ta beson. Në bazë të ligjit të parë rrjedh ligji i dytë i sehireve, kohëzgjatja e sehires është e kufizuar. Shtrohet pyetja përse është e kufizuar? Së pari sepse secili njeri një ditë do të vdes, d.m.th ky është rasti më ekstrem fizik. Rasti përtej këtij është rasti vargë, d.m.th sihiren e transmeton tekë personi tjeter, natyrisht pa vetëdije. Por si do që të jetë, sihirja për nga koha, dhe efeki është e kufizuar. Tani me matë me përmasa është palidhije d.m.th nuk ka kuptim se brezi kohorë dhe efektiv është shumë i gjërë, mund të flasim edhe për shekuj. Si mund të vije njeriu deri tek ky përfundim? Thjesht, përderisa nuk e gjenë të vërteten absolute, e gjitha që njehë, që prekë, është ose produkt i sihires ose përmutim i sihirës. A mund të vërtetohet kjo? Natyrish, shpejt dhe thjesht, nëse e ke gjetë të vërteten absolute... Edhe në këtë rastë, në rastin tëndë, ajo mund të vërtetohet. Kuptohet me ngadal, e pakë sa më e komplikuar por caku nuk huqet dotë jo, sepse gjitha sihiret janë produkte ose përmutime të së vërtetës absolute, dhe sa më afër që i afrohesh të vërtetës absolute, aq më shumë sihireve ju vije koha e shurjes së tyre. A jemi të rrezikum nga sihiret? Faktikisht pyetje palidhje i bije në shikim të parë. Si të jeshë i rrezikum ta zëmë nga buka që e hanë? Si mund të jeshë i rrezikum nga uji që e pinë? Dhe vije pyetja ku po të djeg, si mund të jesh i rrezikum nga fjala e lirë? Sihirja e fjalës së lirë, është sihire shumë delikate, e brishtë sepse mund të bije në duar të atyre që ti i njehë si njerzi që bëjnë sihire. Në atë moment kur vije deri tek shurja e atyre sihireve, ti thua se ishte mashtrim. Thua se ishte mashtrim sepse tjetri ka përfitu, zakonisht materialisht, nga ti apo nga rrethi. Në rastet kur ti je i dëmtun materialisht, por nuk je në gjendje t'ja shpjegosh vetes pse ka ndodhë, d.m.th kur nuk je në gjendje ta kapesh psenë, atëherë mund të thuash më kanë bërë sihire. Për me kuptu ma mirë, demek që mos të mendosh që jamë duke të bërë sihire, mundohu ta kapesh këtë : "Shkenca është gjuhë, ai që e di më mirë mund të të lëndojë por edhe të vrasë". Për këtë qëllim në të kalueren njerzit e mirë, njerzit e mërrim, e kanë kriju, si forma më e mirë e komunikimit ndërmjet njezëve. Mirëpo nuk kanë arritë që ti menjanojnë gjitha deformimet. Në fakt shkenca është mjeti më efikas, nëpërmjet të cilit mund të shpërthen sihiret e niveleve më të ulta. Thjesht, pakë me qenë i shkollum tjetri nuk mundet me ta lëshu mjekërr, ose duhet me qenë shumë ma i shkollum se ti .

ProblemRedakto

Problem themelorë, esencial, i gjithë këtij artikulli e jo vetëm këtij por me mija e qindra që krijohen ditë e për ditë është vetë hyrja në artikull. Perendim-Lindje, Jug-Veri, Orient-Oksident. Deri sa të jetë ky problem apo më mirë të them deri sa të jetë lapsi në durë të atyre që ende e kanë këtë problem, përçarja do të jetë e programuar. Njëherë e përgjithmon, na nuk jem as asi, as kësi, jem shqiptar, hiq më shumë e hiq më tepër. Tani çfar jemi jemi nuk kem çka të bëjmë. Politikanët, mbretër, bajraktar herë u mundu me na gjujtë në lindje, herë në perendim, herë në ... por ne kemi mbetur aso origjinal çfar jemi, shqiptar dem baba dem. Shka dashta me rrejtë, kur t'ja arrijm ne me u bashku, ka me u bashku Bota. ahahah

Qashtu, na jena shqiptar pse gjithmon kena pas dëshirë të jem të lirë. Për politikanët liria ka qenë gjithmon therr në sy. Kur njerzit kanë liri, është vështirë të bëshë parallogari për hesape tua. - Ndryshe qëndrron puna me shtazët, ato një herë ju mëson shtallen edhe u kry. ahahah

Nuk desha të shkretojë por ky komenti i "Meka naze"-s perendimore më shtyri të flasë e ti themë të gërrvisht pakë.

Jopot'doketRedakto

Jopot'doket, nuk po dijin gjeneratat me lujt politik. Po ju majin lexione pleqëve, e shka o edhe ma zi, këtyne po ju ka hije.


Mangup e Kupuk i artit në një trup. Edhe bebat e Holivudit duhet me ja zgatë doren.


Jopot'doket, çfar gjujtje nga këndi. ahhahah


Jopot'doket, po vjenë kadal-dal koha e rendit dhe provës së miqësisë. Miku tha që duhet të jemi të arsyeshem dhe të pranojmë që në mesin e "Heronjëve popullor" të UÇK-së ka pasur edhe kriminel. Mirë. Por le të jetë i arsyeshem miku dhe të mbledhë njohuri ndër miq me profesion ushtarak, dhe të pyesë se në çfar raste "komandanti hekë dorë nga ushtari apo ushtari nga komandanti". Kur të informohet mirë atëherë e kemi më lehtë të bisedojmë. Popullit (automatikish i bije ushtarët) të Kosovës i është mohuar gjykimi i keqpërdorimeve të detyrave gjatë luftës. Nuk ma merr mendja që një ushtri do të pranonte ashtu kotë që të gjykoheshin ushtarët e tij, e jo se jo nga politikan.


Jopot'doket, jo vetem morale, po asaj shtëpie i ka ra edhe vlera në tregë. Une e kom pas njetë me ble, po jo tashti po tutna dalin lugata aty, e përreth. hahaha


 
Ju shqiptart as si element i barabart me pakicat tjera nuk i keni përkufizu në kushtetut. Në muhabet vetëkuptohet, po aty lexohet shka shkruhet - hahaha

Jopot'doket diskriminimi pozitiv i shumicës nuk është ky, por është mbylje goje për punë të përditëshme. Për diskriminim pozitiv mund të flitet kur individit, grupit, etnis, me ligj i garantohet paprekshmëria e lidhjes së tij si dhe afirmimi i asaj garance derisa opinioni të vetëdijësohet për të drejtat e atij individi, grupi, apo çka hamomin o. Ligji nuk njehë diskriminim pozitiv e negativ. Diskriminimi o diskriminim dhe pikë e madhe e shkrimit. Këtu kemi të bëjmë me vendimarrje të pakicës për qështje që e prekin shumicën. I u është dhënë me ligj e drejta pakicës që me blloku zhvillimin e shumicës. Ky është realiteti. Në Kosovë jo që ju garantohen të drejtat me ligj pakicave, por janë paraparë subjekte nën kompetetnca të të cilave nuk hyjnë vetem sfera e garantune por edhe çështje nga jeta e përditëshme që nuk e prekin sferen e garantuar me ligj. Shul shqip në rastin konkret ekstrem i bije, pakica ka ligjin dhe subjektin e sulmit ndaj shumicës, e në anën tjetër shumica nuk ka mekanizem të parapamë me ligj që mund të mbrohet nga sulmi. Me fjal tjera për me dashtë shumica me marr një vendim që me ecë përpara, pa marr parasysh edhe nëse është b.f. për me shku në nevojtore, duhet me bo kompromise me pakicat, pa marr parasysh a i prekë ai vendim interesan e garantuara. Sipas llogarive të mia, edhe pse nuk jam ku me ditë sa i informum, pikat e rrjetës së ligjit, nuk janë të ndërtuara ashtu që të jetë i mundshem zhvillimi i një shteti.

Tentativa - hahhah - shihet kjarrt tentimi për të kriju një si me thonë ekuivalenc për gjitha çështjet në mes pakicave dhe shumicës. Kjo shkakton shkeljen e demokracis dhe defakto bllokon shtetin. Rasti i tashëm, demek hapi që është ndërrmarr, mund të shihet si tentim për të ecë përpara me këtë bazë. Gjendja është që "duhet" marr vendime që i shkel të drejtat e shumicës (por nuk jam i sigurt që ka aty diçka të bëjë me pakicën etnike legjitime - ka lidhje me Serbin). Deri më tani i kanë mëshu me "pluhur syve" tashti po dojin me shfrytëzu mundësin që ju jep kushtetuta. Po shumica është pa mekanizem mbrojtës ligjorë. D.m.th konflikt, se i prekë në sferën e ineteresave të grupit, d.m.th nuk i shtynë përpara zhvillimin e grupit por e prapëson zhvillimi e saj (Si rasti i flamurit).

Une të isha konë që vetna, e kisha përkufizu grupin nëpërmjet vetive si në Java, ja kisha trus një main grupit, e nuk e kisha lonë me blloku programin e shumicës. Demek, secilit grup ka një klas, e në anën tjeter shumica e cila nuk do me thënë gjithësesi që vepron për interesa të "grupit shqiptar". Nuk është çdo element, çdo lëvizje që shkon në interes të grupit, sidomos kur merret parasysh kushtetuta dhe përkufizimet aty. Bile nuk e di që figuron diku që shqiptar janë dishka në atë shtetë. Për pakicat po.

Hiq kurgjo mes dheztë, me i ballafaqu banortë e Kosovës me kushtetuten apo pjesë të saj o lezet.


"Heronjtë kriminel"[28] - për ta nda shaprin prej sheqeri, kështu realisht, jo me ja trus qysh u bo zanat, duhet me ngrit një struktur nga gjeneral a komandanta, a ish-gjenerala e ish-komandanta, ashtu që edhe populli me u çkap prej kësaj përgjegjësie njëherë e përgjithmon. Janë gjëra teknike, të cilat e pamundësojnë gjykimin nga pala e huaja. Nuk është puna që nuk ka besim, po janë fakte teknike në teren që ndodhin e që një ushtar që nuk ka qenë aty e ka vështirë ti kuptojë, e sedel mo një civil, natyra ushtarake është e till. Tashti ati Martinit, a Martinave ju ka mësu goja me thonë kriminel e shka po di gjo jo nuk ka mbrojtje të dëshmitarve - fjalë fëmishë - o djalo ti nuk ke punë me tipa si ti, po me njerzë që i ka dal tenkes përpara. Por këto janë gjitha pasoja të panjohuris së profesionit, misionit, të ushtarit.


Jopot'doket, qashtu o, po problemi i të gjithëve të angazhuarve në këto marifete, si atyre që janë jashtë dhe brenda, ka qenë, dhe është që nuk e kanë përfill realitetin, dhe në të njëjten kohë kanë tentu me pasqyru prej letrave një realitet. Po Tadiqi i ka tashti do probleme, se njerzit e tij në Kosovë, janë lodhë me ta e me Biligradin. E në anën tjeter shqiptar tek sa janë qu prej gjumit. hahahah. Me pakë kreativitet, krejt kallaj njeri ja paraqet realitetin Tadiqit: "Në një anë nuk i ke pranu kushtet që ju kanë paraqit, e në tjetren i keni mundu "njerzit e jujë".

Problemi matematikor i breshkës dhe lepurit - peget që nuk ka nevoj të shqarohet - hhahah

Gjendja e jashtëzakonshmeRedakto

Shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme asnjëherë nuk ka qenë shenjë e mirë e një demokracie pos në raste të fuqis mbinatyrore. Makolli ka thënë se Kosova ka nevojë për një zgjidhje të shpejtë, pasi që afati kushtetues për një ushtrues detyre të presidentit ka kaluar para dy ditësh, kështu që sipas tij procedimi i zgjedhjes së presidentit do të bëhet së shpejti.

Më thoniRedakto

Më thoni shoku
Profesor evropian
Gjykata ushtarake
Në Kosovë
Është dëshirë
Apo nevojë
Këtë më së mirë
Fjaltë e juaja
E vërtetojnë[29]
Se me improvizime
Nuk shkohet
Me medikamete
Të lira e dalne
Afati pacienti
Nuk shërohet dotë.

hahahah

Me fol ka del shpirtiRedakto

Me fol ka del shpirti, baca Teki, Gjykata Kushtetuese e ka thënë "mendimin" e vetë - hahah, shka dashta me shkretu, e ka thënë "mendimin" nuk ka "gjyku", kërkush nuk u denu ti djal! Qysh i bije kësaj, i nxhanuni me pel për dore ka drejtë me provu prap a po e nxojin Hala pa e ngrit gjykaten në nivel ndërlomtar po donë me ja shti minat a? hahah. Për shka osht me ngrit institucione jam PËR, natyrish kjo nuk do me thonë që mes mi provu funksionimin e tyre, ti djal për shka hamomin bohen ato a për kryq t'kuq a? Shka si s'ju prish temelet vetem sa i përforcon - e ato me i marr me veti si serbia se besoj që e ka dikush njetë.[30]


Jo mos ta rrespektojin, para popullit qysh po punoni nuk keni legjitimitet, para të hujve peget që qashtu - ligji i implikacionit, mos e rrespektofshin edhe pjellen e vet atëherë ma mirë kapni revolet e merrni rrogat direkt prej popullit. ahahah


Me fol ka del shpirti, qyky peget që u lind në diten e premte, veq po premton. hahahah Si po vjen koha me mbush premtimin, na falni sot e shtunë, ditë pushimi o.


Me fol ka del shpirti, edhe koftë se o me dallavere pom pëlqen kjo fitore e shkollës kundrejt politikës - edhe koft se o rren, qisi rrena mi kona. ahhaha


Me fol ka del shpirti, u bo problem me konë politikan, edhe kafe nuk t'lojin me pi pa e bo publike. Qysh ja boni ai ati oficierit austrohungaris, preje e bo atë quk, bonja qefin popullit[31]


Ke kam del shpirti tu e mbajt nevojen.

A gabojë?Redakto

A gabojë klika e jujë atje në amerikë kur aq lehtë e lëshojë faktin që në Preshevë e qanej u bo luftë? Është lehtë të thuhet po e jo, por kjo faktikisht mu nuk pom intereson po klika e jujë o mirë me ja lëshu vetit këtë pyetje duke pas parasysh "psiqiken ballkanike". Nejse për mendjen time, nuk jeni duke punu pastërt kjo mund të rrjedh se keni burime që ju japin të dhëna të shtrembëruara.[32] Larg ti djal, prej Ballkanit deri tek Universiteti jujë atje ku e keni për këto punë.

Ja ka marr gojenRedakto

Valla edhe qyky Iliri ja ka marr gojen për me i ngrit tërqethtë edhe ata jo me zo asi të holl, por mashkullor - nuk o lehtë.


 1. ^ Sipas Bild-id
 2. ^ Peget, e ka fjalen për studentet që i vetëfinancojnë studimet.
 3. ^ Jo mshele meçken, po fol a ki dishka me fol. Sha-Mat
 4. ^ Iha, Sarkozi o përmas meje po nja 11-12 muj, kur kom thonë "me i rrehë ka pakë, po jo mi mytë", Sarkozi u konë tu cell si Balltazari, po e keqja o se në vend se të merren vesh të mëdhajt, tashti po e hupin një "arm parandaluese". Duna me i patentizu muhalifet. ahahha
 5. ^ [1]
 6. ^ [2]
 7. ^ Kushtuar Xem patriotave të amerikës, një lloj prototipi i Mutmerrmellade patriotave tonë - prej 5-5 tu enë rrugëve e tu vujt për patriotizem.
 8. ^ Me siguri ka Rabat 10% për nxjerrje të dëmshpërblimit - hhahaha
 9. ^ Ku ai autoritetin e besum që ja kish dhonë firma e shfrytëzojke mo qashtu deri pikën e funit, kush me marr guxim me ja këthy, e le mo me përcjell çysh po vjedhë. Secili dertin e vetë - hahhah
 10. ^ Me ndërhyrjen e dhunshme në Kosovë, Biligradi e ka hup të drejten edhe për "përkujdesen" për serbt në Kosovë. Ai duhet me ditë që ndërhyrja e till ka pasoja. Ku u konë populli i shkijeve në atë kohë. Ku janë distancimet e tyre. S'ka, ja ne ta shpallin veten budall, tucana, ja popull kriminel. hahahha. Hajgare, hajgare veq në hajgare gjendet e vërteta se ju ka kojtë mi shit vlerat që e formojnë një popull, si shumë tipave sot që po qarkullojin në Kosovë. ahhah
 11. ^ Shto vjehrra, shto nusja, shto çika këta shto një funksion në BE, shto edhe në Kosovë, shto atje shto këtu, kush hamomin me hongër atë gjell. ahahh. Ani mo kur ta dinë që vetë jetë tu e pagu.
 12. ^ Vetë koha po ju tregon se kanë gabu. Nejse ata me siguri i kanë mëshu po asanjej pari sa kanë menu.
 13. ^ Do të ishte mirë që të bëhen disa sqarime, Cili o ai shqiptar që i beson politikanëve të cilët që së paku 12 vjetë nuk ju ka ni për popullin pos për karier të tyre, e qe besa provu me përqa edhe në parti?
 14. ^ Me itaçin bo vaki kisha fol, një tung bashkomas ja kisha bo, po jo ma tepër. ahahah
 15. ^ Vetë fakti që brenda një qyteti ka objekte fetare që vizitohen nga orientime të ndryshme e demanton fjalën "struktur" pasi që atëherë po thuj që secila nga drejtimet e ka strukturen po thuj se në gjithë e Evropën. Me fjal tjera, edhe ortodoksi mes Parisit e ka kishen për me u fal, e kisha o pjesë e strukturës
 16. ^ Sipas Barbara S. Walker
 17. ^ [3]
 18. ^ Qashtu po i thirrshin grupet që punojin për pismena, e që e përzijin pisnisin me bomba, kindapime e qisi sene. Nejse në Kosovë u konë tu shku në qatë drejtim, edhe rreziku ende nuk është eliminu. Natyrish përderisa populli nuk o i kënaqen rreziku gjithmon osht aty. Mashtrohen të ritë, edhe rrethanat qysh po i krijojin me "sms" e me ndërhyrje tjera janë simptome që tregojnë se nga o tu shtri rruga. Nashta ka dikush që më kupton, e kur t'më kupton më përqafë edhe nëse deri para se mem kuptu ka qenë në gjendje mem vra. Ej njeri, paramendo qysh je tu nejtë në shpi, as 300 metra matanej kërset bomba, e çka ma e keqja te t'hujt me bo ata shka me bo nuk kanë thobë, po vetem nërmjet veti. Tak-tuk, tuk-tak, kalojin vitet e dekadat e populli kurr se gjenë rahatin e vetë. Këtu nuk pajtohem me "Këta të mendimit pozitiv" - pozitiv pozitiv po jeta po shkonë, e shtosi o me kalu këtë udhëtim me marifet. Edhe pozitiv edhe negativ, sipas nevojes, kryesorja mos me i ikë e me hup me ra në depresion e pozipresion - sÇpo di si me i thonë ndryshe - irealitet anej e teknej.
 19. ^ Nuk d.m.th që "perendimi" janë mësues, e pranojin edhe pse pa qefë edhe "Aminin" sidomos kur e kanë përngut. hahah. bile edhe po ja japin 5-she që me ditë që e ka noten e falne - hahah. O pom del para syve, ajo qysh e pat emrin, ha, Olbrajti e ulne n'tavolin, përmas saj tabela e zezë, e përpara Thaçi: "A po e shehë sa gabime i ke bo", "Hëm, hëm, po shumë fëmijë mësuese në shpi hëm...", "Nuk është ky arsyetim, detyrat e shpisë duhet me u kry si duhet", "Po, mësuese, por...", "Ulu kësaj radhe po ta jap 5 me ditë mësuesit tjerë se ta kam falë" -hahahha. Une kam me i kallxu drejtorit që ja ka fal noten- hahahah
 20. ^ Qysh u konë ai shtosi i "Mbrojtjes Popullore" - E drejtë dhe detyrë e njeriut është njerzimi. hahah
 21. ^ Për papakat që ngrehin paralele me Libin e Kosovën, nashta kjo i bënë ti hapin syt pakë. Secili papak duhet me ditë, po foli në gjuhë të papakave, Kosova e ka pas Kuvendin e vet, kuvend që ka pas veto në një shtetë. Gjitha tjerat i bjenë qysh tha ai "Kryetari i një shteti me jap dorëheqje vullnetarisht për me u bashku me një shtet tjeter" - këta Kosova nuk e di a ka shanca me bo me Shqipërin e sedel mo me Serbin!!! Tashti papakat e mi muni me ngrit paralelen me ndërhyrjen në KUVAJT
 22. ^ Qishtu tu i nejtë prej së tepërmi hazër Rusis, u trashë qaqë shumë sa qe nuk mujke me livrit prej venit. hahah
 23. ^ Thuhet që modernizimi i pajisieve ka qenë në nivelin e shteteve arabe (38 aeroplan të porositur të tipit "Mirage F-1). Forcat detare përbëhen nga 3000 trupa që kanë 3 Fregata moderne ('78), 3 Nëndetëse, 8 anije të shpejta të pajisura me raketa dhe 12 njësi të vogla manovruese ('80, janë porositur 19 anije të pajisura me raketa). Ndër tjera, furnizimi me pajise e sisteme të mëdha i forcave të armatosura të Libisë nga ana sovjetike ka qenë po thuja se i rregullt.
 24. ^ S'kan de faj, s'ma merr menja që i përfaqëson 40% të popullsisë
 25. ^ Shka u bo me miqsin franceze dhe serbe - hahhah. Libia veq shka e thellovi ndamjen e tyre.
 26. ^ E kanë marr xehen, e kanë formu, ja kanë shitë, ka lujt pak me to, ja kanë shkri formën. Bile xehja a i ka metë? hahahh.
 27. ^ Hahha, na keni kolonizu me katunar, me shkollhajvana kena me ju konolizu. hahah
 28. ^ Edhe mos e paçë pranu Spanja pavarsin, me këtë film e ka pranu UÇK-në dhe misionin e saj ashtu siq ka qenë
 29. ^ Ligjet civile nuk ndryshojnë në teren gjërat, kur është në pyetje ushtria. Po ndihmojuni le ta ngritin një gjykat. I hijin ethet Tadiçit - hahahah
 30. ^ Duhet me ju këqyrë gabimet në drejtëshkrim se me kuptu shka po shkrujin nuk o interesant, ti djal merrja shurrë e merr vesh gjendjen shëndetsore.
 31. ^ Ouuuu, po i bjen që e ka okupu Pacolli Kosovën. hahahah
 32. ^ Jo vetem nga ana e serbe, edhe nuk do me thanë që ndodhin me qëllime t'caktume po qysh thuhet kanjëherë "Stili o qashtu" - "o n'mod kishe po di dishka" - demek, udhëheqësi/organizatori i hulumtimit/eksperimentit ndodhet "brenda" hulumtimit/eksperimentit rezulltati deformimi i hulumtimit/eksperimentit