Përmendorja e Lirisë (mal. Spomenik Slobode) është monumentUlqin, vepër e skulptorit serb Miodrag Zhivkoviq (Miodrag Živković). Përmendorja është ngritur më 1985 nga nga qeveria komuniste jugosllave, dhe sipas tyre është ngritur "në nder të luftëtarëve të rënë të Ushtrisë Nacionalçlirimtare të Jugosllavisë gjatë Luftës Nacionalçlirimtare".

Përmendorja e Lirisë, më 17 mars 2014.

Përmendorja përbëhet nga dy masa, të gjata rreth 10 metra.[1] Plani ishte që në hapësirën përreth përmendores të ndërtohet një shesh me amfiteatër, restorante dhe hapësira për shëtitje dhe pushim, por ky plan nuk u realizua.

Gjatë ndërtimit të kësaj përmendoreje u nacionalizuan pronat e shqiptarëve vendas, toka në të cilën u ndërtua përmendorja ishte pronë e tyre.[2]

ReferimetRedakto

  1. ^ "1985 Spomenik Slobode, Ulcinj" (në serbisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 mars 2010. Marrë më 26 qershor 2014.
  2. ^ Ismet Karamanaga: Ružna strana lepote Ulcinja