Paella (Spanjisht: [paˈeʎa]) është një pjatë me oriz spanjolle me origjinë nga Valencia.

Paella valenciana

Paella është një nga pjatat më të njohura në kuzhinën spanjolle. Për këtë arsye, mund të shihet ndërkombëtarisht si pjatë gjelle kombëtare e Spanjës, por spanjollët pothuajse unanimisht e konsiderojnë atë si një pjatë nga rajoni Valencian; ata që jetojnë atje, nga ana e tyre, e konsiderojnë paelën si një nga simbolet e tyre identifikuese.[1]

Paella do të thotë "tigan" në valencisht, gjuha ralonale e Valencias.

Paella valenciana është paella tradicionale e rajonit të Valencias, që besohet të jetë receta origjinale, dhe përbëhet nga oriz kokërr të rrumbullakët, bajoqueta dhe tavella (varietetet e fasuleve jeshile), lepuri, mishi i pulës, ndonjëherë rosë, garrofó (një larmi limash ose gjalpi fasule), dhe kërmijtë. Zemrat e rrjedhës së artiçokës mund të përdoren si përbërës sezonalë. Vaji i ullirit përdoret si bazë, dhe shafrani dhe (nganjëherë) degët e rozmarinës të tërë përdoren si erëza.

Paella de marisco (ushqim deti paella) zëvendëson mishin me ushqime deti dhe lëshon fasulet dhe perimet jeshile, ndërsa paella mixa (paella e përzier) kombinon mishin nga bagëtitë, ushqimet e detit, perimet dhe ndonjëherë edhe fasulet, me orizin tradicional.

Variacione të tjera të njohura lokale të paellës janë gatuar në të gjithë zonën e Mesdheut, pjesën tjetër të Spanjës dhe ndërkombëtarisht.

Referime Redakto

  1. ^ Panadero, Amparo (11 mars 2019). "La paella valenciana quiere ser Patrimonio de la Humanidad". Diario16 (në spanjisht). Marrë më 19 shkurt 2020. En el caso de la paella valenciana, se trata de una tradición culinaria y social que constituye un icono de hospitalidad y un símbolo de unión e identidad valencianas ...