Pal Kastrioti ka qene fisnik në Shqipërinë ne shekullin e 14. Rreth 1383 ai dokumentohet si si sundimtar i dy fshatrave (Sina dhe Gardi i Poshtëm). I jati i tij ka qene nje qefali i Kanina qe i perkiste Principata e Vlorës.Stampa:Dubious Sipas informimeve nga Gjon Muzaka Pali pati tre djem: Konstantin, Alexius dhe Gjon Kastrioti i cili ishte i jati i Skanderbeut.

Personi pare që përmendet historikisht në dokumente me mbiemrin Kastriot ,[1] ka qënë një sundimtar kështjelle (qefali apoor kastelan sipas burimeve të atëkohe) of the Kanina in 1368.[2][3][4] Familja e Kastriotëve ishin me origjin nga fshati Kastrat, në qarkun e Shkodrës.

ReferimetRedakto

  1. ^ Buda, Aleks (2002), Shkrime historike, 3, Tiranë: Shtëpia Botuese 8 nëntori, f. 239, ISBN 9789992716519, OCLC 163395350, Dokumentet përmendin për herë të parë një Kastriot në vitin 1368 si kështjellar ose kefali në Kaninë të Vlorës. Burimi ka parametra të panjohur: |month= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Hopf 1873, p. 533

    Paolo, segneur de Signa et de Gardi-ipostesi ... Branilo, d'origine Serbe, gouverneur de Canina 1368

  3. ^ Dialogue, Volume 5, Issues 17-20. Dijalog. 1996. f. 77. Marrë më 27 mars 2012. Njegov pradeda Branilo spominje se 1368. kao upravitelj Kanine Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Šufflay 2000, p. 148

    Njegov potomak, Ivan, "gospodin Ivan" u srpskim poveljama, "Ivan Castrioth" u mletačkim spomenicima...

Lidhje të jashtmeRedakto