Palamós

komunë në Spanjë


Palamós është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Baix Empordà, të provincës Girona, në Katalonia. Palamós ka 30968 banorë (2013), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 13.89 km2.

Palamós
Komunë
noform
View of Palamós from the beach of Sant Antoni de Calonge
Stema_figura
Vendndodhja
Palamós is located in Spanjë
Palamós
Palamós

Koordinatat: 41°51′V 3°8′L / 41.850°V 3.133°L / 41.850; 3.133

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Girona
Qarku Baix Empordà
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 13.89 km2
Lartësia 30 m (m.n.d.)
Popullsia 30968 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Catalan: Palamosí (m) Palamosina (f)
Zona Kohore UTC+1

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Palamós – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale