Baix Empordà është komarka (qark) në provincën Girona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 102566 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 700.5 km2.

Baix Empordà
Komarka (qark)
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Girona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti La Bisbal d'Empordà
Komuna më e madhe Palafrugell
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 700.5 km2
Popullsia 102566 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Vendasit Baixempordanès
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Lista e komunaveRedakto

Albons, Begur, Bellcaire d'Empordà, La Bisbal d'Empordà, Calonge, Castell-Platja d'Aro, Colomers, Corçà, Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'Heura, Foixà, Fontanilles, Forallac, Garrigoles, Gualta, Jafre, Mont-ras, Palafrugell, Palamós, Palau-sator, Pals, Parlavà, La Pera, Regencós, Rupià, Sant Feliu de Guíxols, Santa Cristina d'Aro, Serra de Daró, Tallada d'Empordà, Torrent, Torroella de Montgrí, Ullastret, Ullà, Ultramort, Vall-llobrega, Verges, Vilopriu

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto