Torroella de Montgrí

komunë në Spanjë


Torroella de Montgrí është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Baix Empordà, të provincës Gerona, në Katalonia. Torroella de Montgrí ka 11598 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 65 km2.

Torroella de Montgrí
Komunë
noform
Weekly market on the main square
Stema_figuraTorroella de Montgrí Spain.svg
Vendndodhja
Torroella de Montgrí is located in Spanjë
Torroella de Montgrí
Torroella de Montgrí

Koordinatat: 42°2′38″V 3°7′43″L / 42.04389°V 3.12861°L / 42.04389; 3.12861

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Gerona
Qarku Baix Empordà
Kryetari i Bashkisë Josep Maria Rufí
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 65 km2
Lartësia 31 m (m.n.d.)
Popullsia 11598 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Montgrins
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 17257
Koordinatat 42° 2′ 38″ Veri

3° 7′ 43″ Lindje

Faqja Zyrtare www.torroella-estartit.cat

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto