Girona është një provincë e komunitetit autonom Katalonia, në Spanjë. Girona ka një popullsi prej 756,810 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 5.905,00 km2.

Provinca Girona
Província de Girona (katalonisht)
Provincë
Stema_figura
Stema
Flag of Girona province (unofficial).svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Katalonia
Kryeqyteti Girona
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.905,00 km2
Popullsia 756,810 banorë (2013 [1])
Të dhëna të tjera
Vendasit Gironí, gironina (ca)

ReferimetRedakto

  1. ^ Population Figures referring to Municipal Register 1 January 2013 - Instituto Nacional de Estadística. (National Statistics Institute)

Lidhje të jashtmeRedakto