Pallars Jussà është komarka (qark) në provincën Lleida, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 12586 banorë (2005), dhe një sipërfaqe prej 1290 km2.

Pallars Jussà
Komarka (qark)
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Lleida
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Tremp
Komuna më e madhe Tremp
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1290 km2
Popullsia 12586 banorë (2005)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Lista e komunaveRedakto

Abella de la Conca, Castell de Mur, Conca de Dalt, Gavet de la Conca, Isona i Conca Dellà, Llimiana, La Pobla de Segur, Salàs de Pallars, Sant Esteve de la Sarga, Sarroca de Bellera, Senterada, Talarn, La Torre de Cabdella, Tremp

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto