Papa Çelestini IV (Goffredo Castiglioni l. ?, Milano - v. 10 nëntor 1241, Roma) ishte papa i 179 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 25 tetor 1241 dhe deri më 10 nëntor 1241. Paraardhës i tij ishte Papa Gregori IX, ndërsa pasardhësi Papa Inoçenti IV.

Papa Çelestini IV
B Colestin IV.jpg
papa i 179 i Kishës Katolike
C o a Celestino IV.svg
Zgjedhja 25 tetor 1241
Shugurimi peshkopal 28 tetor 1241
Fundi papatit 10 nëntor 1241
Paraardhësi Papa Gregori IX
Pasardhësi Papa Inoçenti IV
Emri Goffredo Castiglioni
Lindja Milano, ?
Vdekja Roma, 10 nëntor 1241
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Gregori IX
Papë
25 tetor 124110 nëntor 1241
Pasardhësi 
Papa Inoçenti IV