Papa Agapeti II ( l. ?, Roma - v. , 8 nëntor 955) ishte papa i 129 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 10 maj 946 dhe deri më 8 nëntor 955. Paraardhës i tij ishte papa Marini II, ndërsa pasardhësi papa Gjoni XII.

Papa Agapeti II
papa i 129 i Kishës Katolike
Zgjedhja 10 maj 946
Shenjtërimi 10 maj 946
Fundi papatit 8 nëntor 955
Paraardhësi papa Marini II
Pasardhësi papa Gjoni XII
Lindja Roma, ?
Vdekja 8 nëntor 955
Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En Agapeti II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Marini II
Papë
10 maj 9468 nëntor 955
Pasardhësi 
papa Gjoni XII