Papa Anteri ( l. ?, Petelia - v. 3 janar 236, ) ishte papa i 19 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 21 nëntor 235 dhe deri më 3 janar 236. Paraardhës i tij ishte Papa Ponciani, ndërsa pasardhësi Papa Fabiani.

Papa Anteri
papa i 19 i Kishës Katolike
Zgjedhja 21 nëntor 235
Fundi papatit 3 janar 236
Paraardhësi Papa Ponciani
Pasardhësi Papa Fabiani
Lindja Petelia, ?
Vdekja 3 janar 236
Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Ponciani
Papë
21 nëntor 2353 janar 236
Pasardhësi 
Papa Fabiani