Papa Damasi I ( l. 305 afërsisht, Roma ose Guimarães - v. 11 dhjetor 384, ) ishte papa i 37 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 tetor 366 dhe deri më 11 dhjetor 384. Paraardhës i tij ishte Papa Liberi, ndërsa pasardhësi Papa Sirici.

Papa Damasi I
Saintdamasus.jpg
papa i 37 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 1 tetor 366
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 11 dhjetor 384
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Liberi
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Sirici
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma ose Guimarães, 305 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 11 dhjetor 384
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Lorencit në Damas

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Liberi
Papë
1 tetor 36611 dhjetor 384
Pasardhësi 
Papa Sirici