Papa Liberi ( l. ?, Roma - v. 24 shtator 366, ) ishte papa i 36 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 17 maj 352 dhe deri më 24 shtator 366. Paraardhës i tij ishte Papa Juli I, ndërsa pasardhësi Papa Damasi I.

Papa Liberi
Liberio papa1.gif
papa i 36 i Kishës Katolike
Zgjedhja 17 maj 352
Fundi papatit 24 shtator 366
Paraardhësi Papa Juli I
Pasardhësi Papa Damasi I
Lindja Roma, ?
Vdekja 24 shtator 366
Varrimi Katakombi i Prishilës

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Juli I
Papë
17 maj 35224 shtator 366
Pasardhësi 
Papa Damasi I