Papa Gjoni VI ( l. 655 afërsisht, Efeso - v. 11 janar 705, ) ishte papa i 85 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 11 janar 705. Paraardhës i tij ishte papa Serxhio I, ndërsa pasardhësi papa Gjoni VII.

Papa Gjoni VI
papa i 85 i Kishës Katolike
Shenjtërimi 30 tetor 701
Fundi papatit 11 janar 705
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Serxhio I
Pasardhësi papa Gjoni VII
Lindja Efeso, 655 afërsisht
Vdekja 11 janar 705
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Serxhio I
Papë
11 janar 705
Pasardhësi 
papa Gjoni VII