Xhovani VII

(Përcjellë nga Papa Gjoni VII)

Papa Gjoni VII ( l. 650 afërsisht, Rossano - v. 18 tetor 707, Roma) ishte papa i 86 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 mars 705 dhe deri më 18 tetor 707. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni VI, ndërsa pasardhësi papa Sisini.

Papa Gjoni VII

Mozaiku Gjoni VII ruhen në Muzeun e Vatikani
papa i 86 i Kishës Katolike
Zgjedhja 1 mars 705
Fundi papatit 18 tetor 707
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gjoni VI
Pasardhësi papa Sisini
Lindja Rossano, 650 afërsisht
Vdekja Roma, 18 tetor 707
Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni VI
Papë
1 mars 70518 tetor 707
Pasardhësi 
papa Sisini