Papa Sisini ( l. 650 afërsisht, Siria - v. 4 shkurt 708, ) ishte papa i 87 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më tetor 707 dhe deri më 4 shkurt 708. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni VII, ndërsa pasardhësi papa Kostandini.

Papa Sisini
papa i 87 i Kishës Katolike
Zgjedhja tetor 707
Shenjtërimi 15 janar 708
Fundi papatit 4 shkurt 708
Paraardhësi papa Gjoni VII
Pasardhësi papa Kostandini
Lindja Siria, 650 afërsisht
Vdekja 4 shkurt 708
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni VII
Papë
tetor 7074 shkurt 708
Pasardhësi 
papa Kostandini