Gregori XI

Papë nga viti 1370 deri në vitin 1378
(Përcjellë nga Papa Gregori XI)

Papa Gregori XI (Pierre Roger de Beaufort l. 1330 afërsisht, Rosiers-d'Égletons - v. 26 mars 1378, Roma) ishte papa i 201 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 30 dhjetor 1370 dhe deri më 26 mars 1378. Paraardhës i tij ishte papa Urbani V, ndërsa pasardhësi papa Urbani VI.

Papa Gregori XI
papa i 201 i Kishës Katolike
Zgjedhja 30 dhjetor 1370
Shugurimi peshkopal 5 janar 1371
Fundi papatit 26 mars 1378
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Urbani V
Pasardhësi papa Urbani VI
Emri Pierre Roger de Beaufort
Lindja Rosiers-d'Égletons, 1330 afërsisht
Vdekja Roma, 26 mars 1378
Varrimi Bazilika e Marsejës

Shiko edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Urbani V
Papë
30 dhjetor 137026 mars 1378
Pasardhësi 
papa Urbani VI