Papa Kalisti II (Guy l. 1060 afërsisht, Borgogna - v. 13 dhjetor 1124, Roma) ishte papa i 162 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 2 shkurt 1119 dhe deri më 13 dhjetor 1124. Paraardhës i tij ishte papa Gelasi II, ndërsa pasardhësi Papa Honori II.

Papa Kalisti II
papa i 162 i Kishës Katolike
9 shkurt 1119
Zgjedhja 2 shkurt 1119
Fundi papatit 13 dhjetor 1124
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gelasi II
Pasardhësi Papa Honori II
Emri Guy
Lindja Borgogna, 1060 afërsisht
Vdekja Roma, 13 dhjetor 1124
Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Shiko edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Kalisti II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gelasi II
Papë
2 shkurt 111913 dhjetor 1124
Pasardhësi 
Papa Honori II