Papa Gelasi II (l. Giovanni Caetani 1060 afërsisht, Gaeta - v. 29 janar 1119, Cluny) ishte papa i 161 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 janar 1118 dhe deri më 29 janar 1119. Paraardhës i tij ishte papa Paskali II, ndërsa pasardhësi papa Kalisti II.

Papa Gelasi II
papa i 161 i Kishës Katolike
Zgjedhja 24 janar 1118
Shenjtërimi 10 mars 1118
Fundi papatit 29 janar 1119
Paraardhësi papa Paskali II
Pasardhësi papa Kalisti II
Emri Giovanni Caetani
Lindja Gaeta, 1060 afërsisht
Vdekja Cluny, 29 janar 1119
Varrimi Abacia në Cluny

Shiko edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Paskali II
Papë
24 janar 111829 janar 1119
Pasardhësi 
papa Kalisti II