Papa Paskali II (Rainero Raineri di Bleda l. 1050 afërsisht, Santa Sofia di Forlì - v. 21 janar 1118, Roma) ishte papa i 160 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 13 gusht 1099 dhe deri më 21 janar 1118. Paraardhës i tij ishte papa Urbani II, ndërsa pasardhësi papa Gelasi II.

Papa Paskali II
Pasquale II
Paskali II
papa i 160 i Kishës Katolike
Zgjedhja 13 gusht 1099
Shugurimi peshkopal 14 gusht 1099
Fundi papatit 21 janar 1118
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Urbani II
Pasardhësi papa Gelasi II
Emri Rainero Raineri di Bleda
Lindja Santa Sofia di Forlì, 1050 afërsisht
Vdekja Roma, 21 janar 1118
Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Paskali II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Urbani II
Papë
13 gusht 109921 janar 1118
Pasardhësi 
papa Gelasi II