Papa Leoni VI ( l. ?, Roma - v. dhjetor 928, ) ishte papa i 123 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më maj 928 dhe deri më dhjetor 928. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni X, ndërsa pasardhësi papa Stefani VII.

Papa Leoni VI
papa i 123 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja maj 928
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal maj/qershor 928
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit dhjetor 928
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gjoni X
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Stefani VII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja dhjetor 928
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Leoni VI - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni X
Papë
maj 928 – dhjetor 928
Pasardhësi 
papa Stefani VII