Papa Nikolla III (Giovanni Gaetano Orsini l. afërsisht 1216, Roma - v. 22 gusht 1280, Soriano nel Cimino) ishte papa i 188 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 25 nëntor 1277 dhe deri më 22 gusht 1280. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni XXI, ndërsa pasardhësi Papa Martini IV.

Papa Nikolla III
Papa Niccolò III
Papa Nikolla III
papa i 188 i Kishës Katolike
C o a Niccolo III.svg
Zgjedhja 25 nëntor 1277
Shugurimi peshkopal 26 dhjetor 1277
Fundi papatit 22 gusht 1280
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gjoni XXI
Pasardhësi Papa Martini IV
Emri Giovanni Gaetano Orsini
Lindja Roma, afërsisht 1216
Vdekja Soriano nel Cimino, 22 gusht 1280
Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni XXI
Papë
25 nëntor 127722 gusht 1280
Pasardhësi 
Papa Martini IV