Papa Pali I ( l. 700, Roma - v. 28 qershor 767, ) ishte papa i 93 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më prill 757 dhe deri më 28 qershor 767. Paraardhës i tij ishte papa Stefani II, ndërsa pasardhësi papa Stefani III.

Papa Pali I
papa i 93 i Kishës Katolike
Zgjedhja prill 757
Shenjtërimi 29 maj 757
Fundi papatit 28 qershor 767
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Stefani II
Pasardhësi papa Stefani III
Lindja Roma, 700
Vdekja 28 qershor 767
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Stefani II
Papë
prill 75728 qershor 767
Pasardhësi 
papa Stefani III