Papa Severini ( l. ?, Roma - v. 2 gusht 640, ) ishte papa i 71 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 12 tetor 638 dhe deri më 2 gusht 640. Paraardhës i tij ishte Papa Honori I, ndërsa pasardhësi papa Gjoni IV.

Papa Severini
Severinopapa.jpg
papa i 71 i Kishës Katolike
Zgjedhja 12 tetor 638
Shenjtërimi 28 maj 640
Fundi papatit 2 gusht 640
Paraardhësi Papa Honori I
Pasardhësi papa Gjoni IV
Lindja Roma, ?
Vdekja 2 gusht 640
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Honori I
Papë
12 tetor 6382 gusht 640
Pasardhësi 
papa Gjoni IV